Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zapłaci najmniej za OC?

Justyna Bakalarska
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Ubezpieczenie samochodu to dla kierowców często duże obciążenie finansowe. Składki za obowiązkową polisę czasami mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Kto wypadnie najlepiej w tych rozliczeniach i tym samym zapłaci najmniej?
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Przed wykupieniem ubezpieczenia OC żaden kierowca nie ucieknie. Jest ono obowiązkowe, nałożone na kierowców ustawowo. Ale należy pamiętać że właśnie dzięki niemu kierowcy mogą czuć się bezpiecznie na drogach, bo jeśli z ich winy dojdzie do wypadku czy stłuczki, ubezpieczyciel pokrywa koszty, które poniósł poszkodowany w związku z wypadkiem. Dlatego nie warto uchylać się przed tym obowiązkiem. Porównując koszty napraw czy leczenia po wypadku, OC wydaje się naprawdę tanie!

Nie zmienia to faktu, że określenie taryfy i wysokości ubezpieczenia nie jest sprawą łatwą. Wiele czynników składa się na to, ile dany kierowca za nie zapłaci

- Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu stawki OC biorą pod uwagę przede wszystkim dwie kwestie: dane kierowcy oraz samochodu – mówi Małgorzata Wojciak z multiagencji AB Port. – Najważniejszymi czynnikami, mającymi wpływ na cenę, jest rodzaj auta, czyli to, czy samochód jest osobowy, czy ciężarowy. Oprócz tego pojemność silnika, marka i wiek samochodu. Jeśli chodzi o dane kierowcy to najważniejszy jest jego wiek oraz okres posiadania prawa jazdy. Dodatkowo ubezpieczyciele biorą pod uwagę zakres czasu w jakim kierowca posiada auto, jego stan cywilny oraz okres bezszkodowej jazdy. Ostatnim elementem jest miejscowość w jakiej mieszka i jeździ kierowca - dodaje Wojciak.

Według tych czynników kategoryzuje się kierowców na tych, którzy znajdują się, bądź nie w grupie wysokiego ryzyka. Ci, którzy są uznani za potencjalnie bardziej narażonych na wypadki, za ubezpieczenie zapłacą znacznie więcej. Często bowiem na takich kierowców nakładane są zwyżki ubezpieczeniowe. Ze zwyżką mogą się liczyć osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata, mają poniżej 26 lat, bądź też jeżdżą samochodem, który ma ponad 10 lat.

W grupie wysokiego ryzyka znajdują się także kierowcy, którzy jeżdżą sportowymi samochodami. - Kierowcy, którzy posiadają auta o dużych pojemnościach silnika i sportowymi autami, zwykle jeżdżą bardziej ryzykownie od innych - mówi Wojciak. – To podnosi ryzyko wypadku, dlatego ubezpieczenia dla takich kierowców są wyższe - dodaje ekspertka. Co ciekawe, jak pokazują statystyki, znacznie bardziej ryzykownie jeżdżą osoby rozwiedzione oraz single. Oni także powinny liczyć się z wyższymi ubezpieczeniami od kolegów czy koleżanek pozostających w stałym związku. Ale już w przypadku posiadania przez małżeństwo dzieci, kwestia cena OC nie jest aż tak oczywista. - Zwykle wydaje się, że jeśli wozi się dzieci samochodem, jeździ się bezpieczniej - tłumaczy Wojciak. - I rzeczywiście, część towarzystw ubezpieczeniowych ocenia ten aspekt na korzyść kierowców. Jednak niektórzy uważają, że z dzieckiem w samochodzie łatwiej o wypadek. Bo dziecko rozprasza uwagę kierowcy. I dlatego też często kwota ubezpieczenia idzie w górę – przyznaje. Mieszkańcy Warszawy i Gdańska zapłacą najwięcej ze wszystkich kierowców w Polsce. Te miasta należą do najdroższych, bo w nich też najczęściej dochodzi do wypadków.

Jeśli zatem mielibyśmy stworzyć profil kandydata, który najwięcej zapłaci za OC byłby to młody człowiek, z dużego miasta, przed 25 rokiem życia, który posiada krótko prawo jazdy. Dodatkowo jeździ sportowym autem, z dużą pojemnością silnika. Zaś samochód ten jest pierwszym zarejestrowanym na niego autem, bądź kolejnym, ale wcześniejsze nie było długo w posiadaniu tego kierowcy. Koszt ubezpieczenia OC w tym wypadku wyniesie ponad 2 tysiące złotych.

Dokładnie po drugiej stronie taryfy ubezpieczeniowej znajduje się kierowca doświadczony, między 35 a 50 rokiem życia, który nie udostępnia swojego samochodu młodemu kierowcy. Taki, który jeździ bezszkodowo i posiada maksymalny poziom zniżek. Dodatkowo pochodzi z małej miejscowości. Wśród samochodów, które są najtańsze, jeśli chodzi o wysokość OC, eksperci wymieniają Ople, Skody i Fordy. Oczywiście im nowszy jest samochód, tym mniej jego właściciela będzie kosztowało jego ubezpieczenie. Przy takich parametrach kierowca za OC zapłaci niecałe 300 zł.

Oprócz tego do obniżenia kosztów OC przyczyniają się czynniki, które można określić mianem technicznych. To chociażby zniżka za ubezpieczenie auta przez internet, za jednorazową opłatę składki czy ekologiczny silnik w samochodzie.

Płeć w tym wypadku nie ma znaczenia, choć do niedawna panie mogły liczyć na niższe koszty OC. Ubezpieczyciele uważali, że o ile w wypadku pań łatwiej o stłuczkę, to ze względu na bezpieczniejszą jazdę, trudniej o poważny wypadek. Jednak zniżki dla kobiet zostały wycofane ze względu na zapis o równości płci wobec prawa.

Zniżki rosną współmiernie do czasu bezszkodowej jazdy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe co roku obniżają wysokość składki nawet o 10%. Warto też zwracać uwagę na promocje, które wśród ubezpieczycieli walczących o klienta zdarzają się dość często.

Aby przekonać się o wysokości własnego OC, najlepiej sięgnąć do ogólnodostępnych w Internecie kalkulatorów składek. Kalkulatory takie pozwalają porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Jednak często może się okazać, że gdy rzeczywiście kierowca będzie chciał wykupić OC, składka nieznacznie się zmieni. - Ubezpieczyciele przed podaniem ostatecznej kwoty składki, dokładnie sprawdzają co kryje się za numerem PESEL danego kierowcy – mówi Wojciak. – Bo to nie tylko wiek, ale także informacja o faktycznym doświadczeniu kierowcy za kółkiem. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają czy dana osoba miała stłuczki bądź wypadki innym, niż swoim samochodem. Wówczas dopiero doprecyzowuje się ostateczny poziom składki – dodaje.

Czynniki które wpływają na wysokość OC:

Wiek kierowcy18 lat25 lat36 lat55 lat70 lat
Płećmkkmk
Doświadczenie kierowcybrak5 lat10 lat20 lat50 lat
MiejscowośćWarszawawieśmałe
miasto
duże
miasto
małe
miasto
Stan cywilnykawalermężatkarozwódkażonatywdowa
Stan auta (wiek)10 lat7 lat5 latnowe4 lata
Model autaOpelSkodaVolkswagenBMWSkoda
Silnik2.0 l1.9 l2.0 l2.2 l1.8 l
Miejsce parkowaniaulicaulicaulicaulicaulica
Ubezpieczenie (w zł)1500-3500650-1900430-1200780-2600550-1500

źródło: http://www.kalkulator-oc-ac.cuk.com.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty