Kubica z trzeciego pola
Autor: Tomasz Szmandra
Liczba odwiedzin: 1737
Wszystkie trzy części sesji kwalifikacyjnej na torze Spa Francorchamps miały dramatyczny przebieg ze względu na warunki atmosferyczne. Padający deszcz sprawił, że wielu zawodników miało problemy z utrzymaniem się na torze. Już w pierwszej części kolega Kubicy z zespołu Renault - Witalij Pietrow wpadł w poślizg rozbił swój samochód o barierę. Kierowcy Mercedesa - Michael Schumacher i Nico Rosberg zajęli odpowiednio 11 i 12 pozycję, ale zostaną karnie przesunięci o 10 i 5 miejsc na pola startowych. Rosberg wymienił skrzynię biegów, a Schumacher wcześniej otrzymał karę za niebezpieczną jazdę podczas pojedynku z Rubensem Barrichello (Williams) na Hungaroringu.
Mark Webber po raz piąty w tym sezonie wystartuje z pole position, natomiast dla Kubicy jest to drugi najlepszy tegoroczny wynik w kwalifikacjach, po Grand Prix Monako.
- Mieliśmy trochę złych chwil w 3. części, kiedy samochód przestał pracować przed ostatnią szykaną na zjazdowym okrążeniu. Wiedzieliśmy zatem, że nie będę mógł wykonać drugiej próby w Q3. Modliłem się o deszcz, spadło parę kropel, ale to nie wystarczyło. Lewis zdołał uzyskać lepszy czas okrążenia, jednak trzecie pole jest ciągle dobre - po dosyć późnym wprowadzeniu kanału F. Na szczęście system działał wczoraj perfekcyjnie od pierwszego okrążenia i jestem szczęśliwy z tak wysokiego pola startowego. Wygląda na to, że z systemem F trochę łatwiej jest być konkurencyjnym. Byliśmy konkurencyjni we wszystkich sesjach, na różnych oponach. W kwalifikacjach liczyłem, że powtórzymy wyniki z wolnych treningów. Myślę, że zwycięstwo jest poza zasięgiem, ale w motorsporcie wszystko może się wydarzyć. Zrobię co mogę i postaramy się wyciągnąć maksimum z tego weekendu - powiedział po kwalifikacjach Kubica.
