Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Kupiłeś samochód, a co z ubezpieczeniem?

Data publikacji: Autor: Robert Tomaszewski

Fot. Archiwum Kupując samochód nie tylko nabywamy pojazd, ale także ubezpieczenie OC, które jest na niego zawarte.

Zgodnie z obowiązującym polskim prawem kupując auto nabywamy go wraz z polisą OC bez konieczności zaznaczania tego w umowie kupna-sprzedaży. Fot. Archiwum

 

Starsi kierowcy zapewne pamiętają, że kiedyś ubezpieczenie auta było przypisane do właściciela i to on decydował czy przekaże ubezpieczanie nowemu właścicielowi, czy pozostawi je dla siebie i będzie mógł odzyskać pieniądze z niewykorzystanej polisy. Obecnie kupując samochód nie tylko nabywamy pojazd, ale także ubezpieczenie OC, które jest na niego zawarte.

 

Tuż po zakupie samochodu nowy nabywca ma 30 dni na to, aby zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym została zawarta umowa. W tym miejscu można podjąć jedną z dwóch decyzji. Pierwsza z nich to możliwość rezygnacji z polisy i przeniesienie ubezpieczenia do innego towarzystwa ubezpieczeniowego (TU). W tym przypadku poprzedni właściciel samochodu dostanie nastąpi zwrot pieniędzy za pozostały czas, jaki został do końca umowy.

 

Nowy właściciel może jednak chcieć pozostać w tym samym TU kontynuując zawarte ubezpieczanie. Tutaj będzie konieczne ponowne przeliczenie polisy, dostosowując składkę do nowego właściciela (wiek, ilość wypadków, staż, miejsce zamieszkania itp.). Oczywiście nowy właściciel w takiej sytuacji nie ponosi kosztu całej polisy, a jedynie różnicę. Jeżeli po przeliczeniu dla nowego właściciela okaże się, że składka jest większa niż ta wyliczona dla poprzedniego posiadacza auta, będzie on musiał dopłacić różnicę, ale jeśli okaże się, że zapłaciłby mniej, to otrzyma zwrot tej różnicy.

 

Może się też zdarzyć, że samochód w ogóle nie był ubezpieczony. Poprzedni właściciel nie używał auta i postanowił go nie ubezpieczać. Oczywiście można takie auto kupić, lecz jeszcze tego samego dnia mamy obowiązek zgłosić się do dowolnej ubezpieczalni w celu podpisania nowej umowy. Pamiętajmy przy tym, że poruszanie się samochodem w czasie, gdy jest on nieubezpieczony podlega karze. W takiej sytuacji należy najpierw samochód ubezpieczyć i sprawdzić, od kiedy obowiązuje polisa (z reguły polisa jest ważna od dnia jej podpisania). 

 

Fot. Marcin Tarczyński W zasadzie nie ma możliwości zobowiązania kupującego do zwrotu polisy ubezpieczeniowej. W praktyce kupujący może w ramach umowy słownej zobowiązać się do rezygnacji z polisy, co automatycznie spowoduje zwrot pieniędzy sprzedającemu (nie jest to umowa wiążąca) lub sprzedający po prostu dolicza do ceny auta wartość niewykorzystanej polisy ubezpieczeniowej.

 

- Trochę inaczej wygląda sytuacja z ubezpieczeniem AC, które jest dobrowolne. W chwili sprzedaży samochodu, umowa AC zawarta na to auto automatycznie wygasa, chyba że strony postanowią inaczej. Jeżeli nie, sprzedający ma prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Przy ubezpieczeniach dobrowolnych, czyli również AC, wszystkie zasady reguluje umowa ubezpieczenia, dlatego zanim ją podpiszemy należy ją dokładnie przeczytać. Znajdziemy tam też także odpowiedź na pytanie, jak postępować w przypadku sprzedaży auta - wyjaśnia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • sabrlin

    Umowy zawsze trzeba uważne czytać, żeby potem nie było że ubezpieczyciel coś kręci, a jeśli chodzi o AC to można je sobie odpowiednio skonfigurować.

  • kopering

    Oc wiadomo trzeba miec, ale pozostały zakres ubezpieczeń można sobie faktycznie właściwie samemu dobrac w zalezności od potrzeb i środków finansowych.

  • sabrlin

    No teraz są takie możliwości, że naprawdę można mieć super ubezpieczenie za niewielkie pieniądze, a to że pzu daje nam możliwość konfigurowania sobie AC to już ogóle okazja nie do przepuszczenia.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.