Kurs reedukacyjny zamiast egzaminu

Przepisy / Aktualności

Autor: (P)

Liczba odwiedzin: 8275

Kursy reedukacyjne dla kierowców, którzy uzbierają 24 punkty karne, zamiast ponownego egzaminu na prawo jazdy, nadzór nad młodymi kierowcami i ściślejszą kontrolę nad ośrodkami szkolenia przewiduje nowa ustawa, którą zatwierdził Sejm.

Fot. Sławomir Seidler Kursy reedukacyjne dla kierowców, którzy uzbierają 24 punkty karne, zamiast ponownego egzaminu na prawo jazdy, nadzór nad młodymi kierowcami i ściślejszą kontrolę nad ośrodkami szkolenia przewiduje nowa ustawa, którą zatwierdził Sejm.

Posłowie przyjęli większość poprawek Senatu i teraz ustawa musi być jeszcze tylko podpisana przez prezydenta. Celem wprowadzanych tych zmian jest zmniejszenie liczby ciężkich wypadków drogowych - w Polsce trzykrotnie wyższej niż średnia w krajach UE - i zminimalizowanie nieprawidłowości w szkoleniu kierowców. Dostosowuje ona też polskie prawo do dyrektyw europejskich.

Na kurs reedukacyjny - a nie ponowny egzamin, jak obecnie - będą kierowane osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą ponad 24 punkty karne.

Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń, kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech - prawo jazdy zostanie mu odebrane. Według statystyk ponad dwie piąte wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lat.

Zgodnie z ustawą, zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można wyrobić od 14. roku życia.

Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat.

Ustawa ma ponadto zapobiec wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej, wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Inny cel ustawy, to podniesienie kwalifikacji instruktorów prawa jazdy i zobowiązanie ośrodków szkolenia do przekazywania samorządowi powiatowemu informacji o kursach i ich uczestnikach. Nadzór nad samorządem ma w tej sprawie sprawować wojewoda. Instruktorzy zostaną również poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym, będą też musieli co rok uczestniczyć w kursach doskonalących.

Zobacz także:
Policja zadecyduje o wysokości mandatu

Przypomnijmy o nowych przepisach

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

    • motor56
    • ### Powinno się karać wysokimi mandatami. Jak pociągną po kieszeni to się szybko człowiek uczy. To prawda znana od lat.
    • Conrado1
    • 1 .Niech zbudują dobre drogi 2. Niech uczą jeździć a nie zdać egzamin. 3. Niech wreszcie rozbiją tą chucpę i stronniczość egzaminatorów A pod względem wypadków nie będziemy gorsi od innych krajów

Dodaj komentarz