Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie: samorządy kupują nowe fotoradary

Tomasz Imiński
Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak
Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął już duży przetarg na zakup aż 300 fotoradarów. Samorządy nie czekają jednak na decyzje GITD i już teraz kupują takie urządzenia z własnych środków.
Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który w pierwszej połowie tego roku przejął wszystkie fotoradary od policji i GDDKiA, dysponuje w całym kraju ok. 800 masztami i 70 urządzeniami rejestrującymi prędkość. 10 fotoradarów ma delegatura centralna Inspektoratu z siedzibą w Łodzi.

Ponieważ masztów jest znacznie więcej niż rejestratorów, fotoradary są przez inspektorów przestawiane z miejsca na miejsce. Z czasem każdy rejestrator ma mieć swoje stałe "miejsce pracy", a z dróg znikną straszaki.

Nowe fotoradary, które zostaną zakupione przez GITD będą działać non-stop. Urządzenia mają mieć możliwość rejestrowania wykroczeń do prędkości 250 kilometrów na godzinę i robić zdjęcia w wysokiej rozdzielczości z szybkością dwóch zdjęć na sekundę.

W dokumentacji przetargowej GITD zażyczył sobie, by urządzenia mogły odróżniać pojazdy osobowe od ciężarowych i by można im było nadać osobne progi prędkości - inne dla aut osobowych, a inne dla ciężarówek.

Nowe urządzenia będą częścią Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, który powstał w GITD. Zdjęcie z fotoradaru będzie przesyłane do centralnego komputera, który "odczyta" tablice rejestracyjne i ustali dane właściciela pojazdu. Wszystko ma odbywać się automatycznie.

GITD szacuje, że cała inwestycja będzie kosztować około 66 milionów złotych. Część pieniędzy wyłoży Unia Europejska. Na razie nie wiadomo dokładnie, w których punktach tego województwa zostaną ustawione nowe fotoradary.

W województwie łódzkim już przybywa fotoradarów, które zakupiły samorządy. Od kilku tygodni taki sprzęt użytkuje Straż Miejska w Brzezinach. Rejestrator jest ustawiany na zmianę w pięciu oznakowanych miejscach - na ulicach Okrzei, św. Anny, Fredry, Waryńskiego i Wojska Polskiego.

Swoje fotoradary mają też strażnicy w Piotrkowie Trybunalskim, Ozorkowie, Zgierzu, Łodzi i Pabianicach. Niebawem sprzęt ma zacząć działać w Zduńskiej Woli. Z kolei gmina Nowe Ostrowy (powiat kutnowski) dzierżawi fotoradar od firmy zewnętrznej.

Choć łódzka policja oddała GITD wszystkie swoje fotoradary, mundurowi nadal mają 24 oznakowane i nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Komisariat autostradowy ma 7 takich samochodów. W Łodzi pracują 4 auta, a w Zgierzu 3. Po jednym radiowozie mają komendy miejskie i powiatowe w Wieluniu, Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim, Radomsku, Opocznie, Łowiczu, Piotrkowie Trybunalskim, Łęczycy, Łodzi-Wschód i Kutnie.

Źródło: Dziennik Łódzki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty