Lusterko na szybie

Porady / Wyposażenie

Autor: Grzegorz Burda

Liczba odwiedzin: 24566

Lusterko wewnętrzne przyklejane jest do szyby czołowej pojazdu i zdarza się, że odpadnie nawet bez specjalnej przyczyny. Czym je ponownie przykleić?

Lusterko wewnętrzne przyklejane jest do szyby czołowej pojazdu i zdarza się, że odpadnie nawet bez specjalnej przyczyny. Czym je ponownie przykleić?

Fot. Ryszard Polit - Przyklejenie wewnętrznego lusterka do szyby jest łatwe. Specjalny zestaw kosztuje od 15 do 150 zł.  

Przyklejenie lusterka wewnętrznego nie jest czynnością skomplikowaną i można ją wykonać samemu. W sklepach motoryzacyjnych lub serwisach zajmujących się wymianą szyb można kupić gotowe zestawy do przyklejania lusterka. Zestaw zawiera stopkę z metalu, którą mocujemy na szybie i specjalny klej wyrównujący różnice rozszerzalności cieplnej szkła i metalu. Jeśli zdecydujemy się naprawę wykonać samemu należy postępować dokładnie według instrukcji.

 

Specjalny zestaw

 

Pierwszą czynnością jest dokładne wyczyszczenie powierzchni i usunięcie resztek starego kleju. Należy wykonywać to ostrożnie, aby nie uszkodzić szyby. Następnie powierzchnię należy odtłuścić i już można nakładać klej. Ale wcześniej najlepiej zrobić przymiarkę, czy wszystko pasuje, gdyż po nałożeniu kleju mamy zaledwie 30 sekund na ustawianie lusterka. Później błędów nie da się już skorygować. Po około 15 minutach lusterko jest już trwale przyklejone. Ceny zestawów do przyklejania lusterka są bardzo różne - od 15 zł do 150 zł.

 

Inne sposoby

 

Lusterko wewnętrzne można także przykleić specjalną taśmą dwustronną, ale naprawa będzie skuteczna tylko w przypadku lekkich lusterek, np. stosowanych w niektórych modelach Forda Fiesty, Mondeo i Escorta. Koszt takiej taśmy jest naprawdę symboliczny i wynosi 2,31 zł. Cięższe lusterka na pewno nie będą się trzymać i po krótkim czasie odpadną.

 

Do przyklejania lusterka można użyć także kleju do montażu szyb samochodowych. Taką operację najlepiej wykonać w serwisie. Tak będzie najtaniej, ponieważ do klejenia potrzebna jest niewielka ilość kleju, a w sprzedaży są tylko duże opakowania. Kilka dni po otworzeniu opakowania klej nie nadaje się do dalszego użycia. Wadą tej metody jest bardzo długi czas schnięcia kleju, nawet do 20 godzin i konieczność skutecznego i trwałego przymocowania lusterka na czas schnięcia kleju. Ale w niektórych przypadkach tylko ta metoda jest skuteczna. Koszt takiej usługi waha się od 15 do 30 zł.

 

Nie polecamy stosowania uniwersalnych klejów, gdyż ich skuteczność jest niewielka, a mogą jeszcze spowodować uszkodzenie szyby.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Tagi: , , , , , , , , ,

Komentarze

  • edis (gość)
  • mogli zrobic artykul jak przygotowac zupe ogórkową
  • lucke (gość)
  • Faworyzuja marki Ford i japońskie w tym serwisie i się chwalą że od Forda byle czym można skleić np gumą do żucia, czyli często odpadają. Lepiej kupić auto w którym nie ma takowych usterek. Na pewno nie fiat,ford czy francuz.
  • Ja (gość)
  • lucke, co masz do franzuza? Lepiej wozić dupę takim gównem jak panzerwagen? Buahahaha. Jak ktoś nie dba o auto, to nawet francuz, niemiec czy japończyk będą szrotami.
  • pitt (gość)
  • W fordzie escorcie przykleilem lusterko za pomoca tasmy dwostronnej 3M. Lusterko trzymalo sie 2 lata do czasu sprzedazy auta, pozniej losow nie znam. Osobiscie polecam folie do przyklejania foliowych klawiatur marki 3M, jest cienka i bardzo wytrzymala.

Dodaj komentarz