Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ma 71 lat i zdobył prawo jazdy

Agnieszka Jasińska
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Właśnie odebrał prawo jazdy na motocykl i spełniło się jego największe marzenie. 71-letni łodzianin zdał egzamin za pierwszym razem, zarówno teorię, jak i praktykę. Teraz martwi się tylko tym, że zbliża się zima, więc motocykl będzie musiał wstawić do garażu i poczekać na wiosnę.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Takich osób jak 71-latek przychodzi do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi coraz więcej. - W tym roku do egzaminu na prawo jazdy podeszło 70 osób w wieku powyżej sześćdziesięciu lat. Zdecydowana większość, bo aż 52, to mężczyźni. Jeszcze kilka lat wcześniej rocznie takich kursantów mieliśmy około 40-50 - wylicza Tomasz Kacprzak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Spodziewamy się, że liczba seniorów będzie nadal wzrastać.

Kacprzak podkreśla, że starsi kursanci są świetnie przygotowani do egzaminu. - Radzą sobie lepiej niż 18-latki. Wielu seniorów zdaje egzamin za pierwszym razem. Rekordzista zdawał osiem razy, ale to był wyjątek - mówi Kacprzak. - Wszystkie osoby, które podchodzą do egzaminu, muszą przejść badania lekarskie. Kursanci są więc sprawni fizycznie. Starsi ludzie są spokojniejsi. Przez to łatwiej im zdać egzamin. Wynika to z ich doświadczenia życiowego. Przeszli już wiele egzaminów i kolejnego się nie boją. Są też zdeterminowani.

Wielu seniorów nie robiło wcześniej prawa jazdy, bo tego nie potrzebowało. - Teraz na emeryturze chcą korzystać z samochodu i stąd taka decyzja - mówi Kacprzak. - Dla innych to spełnienie marzeń.

Seniorzy nie mają problemów z rozwiązaniem testów na komputerze. - Wielu z nich przychodzi na nasze drzwi otwarte, by zobaczyć na czym polega egzamin - mówi Kacprzak.

Ten optymistyczny obraz burzą policyjne statystyki odnośnie do kierowców seniorów. Do końca października tego roku w Łodzi byli oni sprawcami większej liczby wypadków niż przez cały ubiegły rok. - Na drogach powodują tyle samo wypadków co najmłodsi kierowcy - mówi mł. asp. Marzanna Boratyńska z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Wśród seniorów są różni kierowcy. Jedni są bardzo aktywni i mają świetną kondycję. Inni natomiast są schorowani. Mają chore serce albo cukrzycę. Kiedy spada poziom cukru, tacy ludzie zasypiają za kierownicą. Wiele razy interweniowaliśmy w takich przypadkach.

Do października tego roku seniorzy w Łodzi spowodowali 189 wypadków i 927 kolizji na drogach. Do policjantów niedawno zgłosiło się rodzeństwo. Dzieci chciały dowiedzieć się co zrobić, by ich 85-letni ojciec przestał jeździć samochodem. Staruszek kilka razy wjechał w bramę i dzieci obawiały się o jego bezpieczeństwo.

Samochód brał, kiedy nikogo nie było w domu, potem tłumaczył, że chciał pojechać tylko na ryneczek po zakupy. Niestety, policjanci nie mogli odebrać prawa jazdy w takiej sytuacji. - Dopiero kiedy dzieci wróciły do domu i powiedziały ojcu, że były na policji, starszy pan sam zrezygnował z prowadzenia samochodu - mówi mł. asp. Boratyńska.

Paweł Wika, lekarz rodzinny, jest zdania, że każdy kierowca senior powinien być pod opieką lekarza. - Nie widzę przeciwwskazań, by starsze osoby jeździły samochodem. Jednak dobrze byłoby, gdyby prawo jazdy wydawane było na określony czas. Warto  co kilka lat badać starszych kierowców - mówi Wika.

                                                                                                   Źródło: Dziennik Łódzki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty