Mgiełką po oczach

Jacek Świdziński
Fot. Wojciech Kołatek: Według obowiązujących przepisów, podczas dobrej widoczności, świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.
Fot. Wojciech Kołatek: Według obowiązujących przepisów, podczas dobrej widoczności, świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.
Potocznie to „halogeny”; w rozporządzeniu ministra infrastruktury określane sa jako „światła przeciwmgłowe”. Zwał jak zwał, gorzej, że często oślepiają.

Potocznie nazywane bywają "halogenami"; w rozporządzeniu podpisanym przez b. wicepremiera i ministra infrastruktury Marka Pola zwane są "światłami przeciwmgłowymi", a najczęściej spotykaną ich nazwą są "światła przeciwmgielne". Zwał jak zwał, najgorzej, że często oślepiają niewinnych ludzi.

 

Najważniejsze jest, żeby świateł przeciwmgłowych używać zgodnie z ich przeznaczeniem zapisanym w przepisach ruchu drogowego, to znaczy podczas mgły i obfitych opadów śniegu, a nie w czasie deszczu. Z uwagi na ich charakter i zamocowanie z przodu samochodu stosować je

Fot. Wojciech Kołatek: Według obowiązujących przepisów, podczas dobrej widoczności, świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.
Fot. Wojciech Kołatek: Według obowiązujących przepisów, podczas dobrej widoczności, świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.

należy nocą i na krętej drodze. Wówczas są pomocą dla kierującego a nie udręką dla innych uczestników ruchu. - wyjaśnia mł. inspektor Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji. - Kręta droga to taka, która została opatrzona stosownym znakiem. Świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.

 

Proponujemy taki wewnętrzny test: w jaką liczbę świateł musi być wyposażony samochód osobowy? Zanim Państwo zaczniecie czytać dalej, spróbujcie odpowiedzieć...

Tak! Zgadza się - w 11 różnego rodzaju świateł. Są to światła: drogowe, mijania, kierunkowskazy, "stop", oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej, przednie pozycyjne, tylne pozycyjne, tylne odblaskowe (uwaga! o innym kształcie niż trójkąt), awaryjne, cofania i wreszcie - przeciwmgłowe tylne. Proszę zauważyć: światła przeciwmgielne z przodu pojazdu nie są światłami obowiązkowymi. To powinno dawać wiele do myślenia - ustawodawca nie uznał ich, w odróżnieniu od tylnych świateł przeciwmgielnych za nieodzowne wyposażenie samochodu osobowego...

 

Precyzyjnie sprawy wyposażenia technicznego samochodów w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz

Fot. Wojciech Kołatek
Fot. Wojciech Kołatek

zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Można w nim wyczytać m.in., że w samochodach osobowych "dopuszcza się" światła przeciwmgłowe przednie, obok odblaskowych przednich, świateł jazdy dziennej, obrysowych przednich i tylnych, postojowych. Niemniej coraz więcej samochodów zostaje już przez fabrykę wyposażonych w "halogeny" z przodu. O ile auta takie posiadają homologację, nie ma przeszkód by jeździły po naszych drogach...

 

Ale bywają samochody, w których światła przeciwmgielne z przodu zostały zainstalowane dodatkowo. Należy przy montażu tych świateł pamiętać o dwu podstawowych warunkach dopuszczania tak wyposażonego pojazdu do ruchu: lampy (punkty świetlne) winny być rozmieszczone symetrycznie w stosunku do osi pojazdu, a w kabinie winno znajdować się urządzenie kontrolne (po prostu lampka na desce rozdzielczej) sygnalizujące, że te światła zostały włączone.

 

Pozostaje już tylko kwestia korzystania z tych świateł. Z tym jest najgorzej - wielu, zbyt wielu polskich kierowców nie potrafi korzystać ze świateł, a ze świateł przeciwmgielnych w szczególności. Pomijając wszystkie inne sprawy, nadużywanie świateł przeciwmgłowych świadczy o: a) prowincjonalizmie polegającym na zachowaniu typu "ja im teraz pokażę"; b) o niskich kwalifikacjach kierowcy nie kontrolującego, jak prowadzi samochód. Włączanie świateł przeciwmgielnych jest regulowane odpowiednimi przepisami, a zatem każde nadużycie tego przepisu grozi mandatem karnym.

 

Prawo o ruchu drogowym:

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

- kierujący pojazdem silnikowym jest zobowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.

b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

/.../

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1 dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty