Mgiełką po oczach

Jacek Świdziński
Fot. Wojciech Kołatek: Według obowiązujących przepisów, podczas dobrej widoczności, świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.
Fot. Wojciech Kołatek: Według obowiązujących przepisów, podczas dobrej widoczności, świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.
Potocznie to „halogeny”; w rozporządzeniu ministra infrastruktury określane sa jako „światła przeciwmgłowe”. Zwał jak zwał, gorzej, że często oślepiają.

Potocznie nazywane bywają "halogenami"; w rozporządzeniu podpisanym przez b. wicepremiera i ministra infrastruktury Marka Pola zwane są "światłami przeciwmgłowymi", a najczęściej spotykaną ich nazwą są "światła przeciwmgielne". Zwał jak zwał, najgorzej, że często oślepiają niewinnych ludzi.

 

Najważniejsze jest, żeby świateł przeciwmgłowych używać zgodnie z ich przeznaczeniem zapisanym w przepisach ruchu drogowego, to znaczy podczas mgły i obfitych opadów śniegu, a nie w czasie deszczu. Z uwagi na ich charakter i zamocowanie z przodu samochodu stosować je

Fot. Wojciech Kołatek: Według obowiązujących przepisów, podczas dobrej widoczności, świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.
Fot. Wojciech Kołatek: Według obowiązujących przepisów, podczas dobrej widoczności, świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.

należy nocą i na krętej drodze. Wówczas są pomocą dla kierującego a nie udręką dla innych uczestników ruchu. - wyjaśnia mł. inspektor Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji. - Kręta droga to taka, która została opatrzona stosownym znakiem. Świateł przeciwmgłowych nie wolno stosować w dzień.

 

Proponujemy taki wewnętrzny test: w jaką liczbę świateł musi być wyposażony samochód osobowy? Zanim Państwo zaczniecie czytać dalej, spróbujcie odpowiedzieć...

Tak! Zgadza się - w 11 różnego rodzaju świateł. Są to światła: drogowe, mijania, kierunkowskazy, "stop", oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej, przednie pozycyjne, tylne pozycyjne, tylne odblaskowe (uwaga! o innym kształcie niż trójkąt), awaryjne, cofania i wreszcie - przeciwmgłowe tylne. Proszę zauważyć: światła przeciwmgielne z przodu pojazdu nie są światłami obowiązkowymi. To powinno dawać wiele do myślenia - ustawodawca nie uznał ich, w odróżnieniu od tylnych świateł przeciwmgielnych za nieodzowne wyposażenie samochodu osobowego...

 

Precyzyjnie sprawy wyposażenia technicznego samochodów w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz

Fot. Wojciech Kołatek
Fot. Wojciech Kołatek

zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Można w nim wyczytać m.in., że w samochodach osobowych "dopuszcza się" światła przeciwmgłowe przednie, obok odblaskowych przednich, świateł jazdy dziennej, obrysowych przednich i tylnych, postojowych. Niemniej coraz więcej samochodów zostaje już przez fabrykę wyposażonych w "halogeny" z przodu. O ile auta takie posiadają homologację, nie ma przeszkód by jeździły po naszych drogach...

 

Ale bywają samochody, w których światła przeciwmgielne z przodu zostały zainstalowane dodatkowo. Należy przy montażu tych świateł pamiętać o dwu podstawowych warunkach dopuszczania tak wyposażonego pojazdu do ruchu: lampy (punkty świetlne) winny być rozmieszczone symetrycznie w stosunku do osi pojazdu, a w kabinie winno znajdować się urządzenie kontrolne (po prostu lampka na desce rozdzielczej) sygnalizujące, że te światła zostały włączone.

 

Pozostaje już tylko kwestia korzystania z tych świateł. Z tym jest najgorzej - wielu, zbyt wielu polskich kierowców nie potrafi korzystać ze świateł, a ze świateł przeciwmgielnych w szczególności. Pomijając wszystkie inne sprawy, nadużywanie świateł przeciwmgłowych świadczy o: a) prowincjonalizmie polegającym na zachowaniu typu "ja im teraz pokażę"; b) o niskich kwalifikacjach kierowcy nie kontrolującego, jak prowadzi samochód. Włączanie świateł przeciwmgielnych jest regulowane odpowiednimi przepisami, a zatem każde nadużycie tego przepisu grozi mandatem karnym.

 

Prawo o ruchu drogowym:

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

- kierujący pojazdem silnikowym jest zobowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.

b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

/.../

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1 dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty