Na południe tylko z winietami

Przepisy / Aktualności

Autor: Andrzej Wieczorek

Liczba odwiedzin: 28321

Wyprawa samochodem na południe Europy niemal zawsze wiąże się z przejazdem przez płatne autostrady w Czechach, Austrii na Słowacji lub Węgrzech.

W każdym z tych krajów do przejazdu autostradą upoważniają winiety.

 

Bezpłatne autostrady w Europie odchodzą do przeszłości. Nawet w Niemczech na legendarnych autobanach pobierane są opłaty za przejazd, póki co tylko od ciężarówek. Winiety wprowadziły wzorem Szwajcarii i Austrii także Czechy, Słowacja i Węgry. Winiety są wygodne w użyciu. Nie powodują korków, tak jak bramki na autostradach, są stosunkowo tanie i powszechnie dostępne, także w Polsce. Fot. Archiwum

 

W krajach, przez które Polacy zwykle przejeżdżają w drodze na wakacje nad ciepłe morza, można je kupić w punktach w pobliżu granicy i niemal na każdej stacji paliw. Na terenie Polski dystrybucją winiet zajmują się biura turystyki Polskiego Związku Motorowego, winietki są też sprzedawane w pobliżu południowej granicy przez polskie stacje paliw czy kantory wymiany walut. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w Polsce winietki mogą kosztować o około 20-40% więcej niż w kraju, przez który chcemy przejechać.

 

Naklejka na szybie, kupon w schowku.

 

Tradycyjne naklejki na szybę stosuje się Czechach, Słowacji, Austrii i Szwajcarii. Węgrzy od ponad roku nie wydają już winiet, a jedynie dowód zakupu „elektronicznej winiety” z nadrukowanym numerem rejestracyjnym.

 

Dowód zakupu trzeba mieć zawsze w pojeździe na wypadek kontroli. Podobnie standardowa winieta składa się z dwóch części, tej którą nakleja się na szybę i kuponu kontrolnego z identycznym numerem seryjnym i wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu.

 

Naklejając winietkę trzeba dokładnie sprawdzić, po której stronie pojazdu naklejka powinna być umieszczona (z prawej lub lewej strony przedniej szyby). Nie można naklejać winietki obok starszej, której termin już minął.

 

Na jaki czas i za ile?

 

Najbardziej przyjaźni zagranicznym kierowcom są Węgrzy, przygotowali winiety ważne przez 4 dni, w sam raz na przejazd przez ten kraj lub krótką wycieczkę. Koszt zakupu na Węgrzech to w przeliczeniu około 25 zł. Węgrzy jako jedyni mają ceny winiet wyższe w sezonie letnim, od maja do końca września, ale tylko dla winiet 4-dniowych.

 

Tygodniowe naklejki dostępne są w Czechach na Słowacji i Węgrzech. Winieta ważna przez 7 dni w Czechach kosztuje około 38 zł, na Słowacji 22 zł, a na Węgrzech 41 zł. Na podróżowanie po Austrii tamtejsze winiety dają nam minimum 10 dni. Cena to 35 zł. Austriacy nie mają winiet miesięcznych, a dwumiesięczne.

 

W przypadku pozostałych krajów wyjeżdżając na dwutygodniowy urlop lepiej zainwestować w jedną winietę miesięczną niż kupować dwie tygodniowe. Miesięczne winiety są dostępne we wszystkich krajach z wyjątkiem Szwajcarii. Tam sprawę rozwiązano najprościej winieta jest jednego rodzaju, obowiązuje przez cały rok, kosztuje 40 franków, czyli około 120 zł.

 

W krajach na południu Europy na przykład we Włoszech, Francji, Hiszpanii czy w Chorwacji opłaty za przejazd autostradami pobierane są na bramkach. Opłata zależy od odcinka, jaki przejeżdżamy między bramkami. Choć wszędzie zapłacić można kartami płatniczymi to warto mieć przy sobie gotówkę, na wszelki wypadek.

 

Trzeba też odpowiednio wcześniej wybrać właściwą bramkę, niektóre z nich otwierane są przez „elektroniczne piloty”, które trzeba wcześniej kupić u operatora autostrady. Wycofanie ze złej bramki może być niemożliwe. Nie ma co liczyć na wyrozumiałość obsługi i innych kierowców, a mandat za blokowanie ruchu będzie z pewnością słono kosztował.

 

GDZIE Z WINIETĄ?

 

Kraje gdzie na autostradach obowiązują winiety to: Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria, Węgry.

 

KOSZT WINIETY.

 

-Austria

10-dniowa – 34 PLN

dwumiesięczna – 98 PLN

roczna – 325 PLN

 

-Czechy

7-dniowa – 38 PLN

miesięczna – 57 PLN

roczna – 170 PLN

 

-Słowacja

7-dniowa – 22 PLN

miesięczna – 44 PLN

roczna – 160 PLN

 

-Szwajcaria

roczna – 120 PLN

 

-Węgry

4-dniowa – 25 PLN

7-dniowa – 41 PLN

miesięczna – 68 PLN

roczna – 600 PLN

 

DOKĄD PŁATNĄ DROGĄ?

 

- Do Wiednia – przez Czechy lub Słowację. W Austrii 50 km fragment drogi bezpłatnej.

- Do Bratysławy – płatna droga tuż za granicą z Polską. Droga bezpłatna znacznie gorsza.

- Do Pragi – płatna autostrada 40 km za polską granicą. Dobra droga bezpłatna wzdłuż autostrady.

- Do Budapesztu – autostradą przez Słowację do Bratysławy i dalej węgierską autostradą do Gyor i dalej do Budapesztu

- Południe Europy przez Czechy i Austrię lub Słowację, Austrię i Węgry. Omijanie autostrad bardzo czasochłonne szczególnie w Austrii.

 

 

 

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Komentarze

  • szyma (gość)
  • W Czechach nie ma winiety 7 dniowej tylko 10 dniowa. Autor się nie popisał. I ceny również powinny być podane w walucie kraju a nie przeliczane na złotówki.
  • henrietta (gość)
  • czesi na winetach oszukuja trzeba uwazac
  • dorka (gość)
  • to jakie są ceny i w jakiej walucie płacić? konkretnie z wrocka do Chorwacj-Czechy,Słowacja,Austria,chętnie bym ominęła Słowenię i Chorwacja tu wiem że są bramki ale cen nie znam.
  • lukasz (gość)
  • Na Węgrzech są już tylko min. 10-cio dniowe winietki
  • `franekok (gość)
  • w jaki sposob cie oszukali

Dodaj komentarz