Nadchodzą rządy jakości

Mikołaj Krupiński
Rozmowa z Marcinem Ślęzakiem, Pełnomocnik Dyrektora ds. Jakości i Rozwoju.

Fot. ITS
Fot. ITS

 

Przyjęła się opinia, że jakość w procesie zarządzania ma kluczowe znaczenie dla realizacji zadania. Co oznacza zarządzanie przez jakość i jakie przynosi profity?

MARCIN ŚLĘZAK: Rzeczywiście, jakość definiowana jest jako stopień spełnienia oczekiwań klienta, co w praktyce oznacza, że im wyższe produkt oferowany przez Instytut Transportu Samochodowego spełnia oczekiwania klientów, tym wyższa jest jego jakość. ITS na bieżąco analizuje zmieniające się potrzeby rynkowe i stale dostosowuje pod tym względem swoje propozycje. Jednym z przykładów takich działań jest wzbogacenie oferty kierowanej do klientów zagranicznych o przygotowywanie dokumentacji, zaświadczeń i certyfikatów w języku angielskim i zapewnienie międzynarodowej uznawalności przez przynależność do międzynarodowych organizacji - np. ILAC (ang. International Laboratory Accreditation Cooperation). Przedstawione
podejście do zarządzania pozwala Instytutowi śmiało patrzeć w przyszłość i przejść bez zawirowań okres kryzysu finansowego w kraju. W realizacji bieżących zadań istotnym elementem jest stosowanie nowoczesnych systemów komputerowych wspomagających proces zarządzania - takich jak NND Integrum.

 


Fot. ITS
Fot. ITS


Jaką rolę spełnia system wspomagania komputerowego NND Integrum?

Oprogramowanie NND Integrum to intranetowa platforma wymiany informacji pomiędzy pracownikami Instytutu. Pełni rolę tablicy ogłoszeniowej, jak również bazy danych dokumentów regulujących zasady funkcjonowania Instytutu. Zapewnia dostęp do aktualnych dokumentów i umożliwia właściwe panowanie nad ich wersjonowaniem.

 

Kilkuletni okres działania oprogramowania NND Integrum w Instytucie potwierdził jego użyteczność w zarządzaniu firmą.

 

Instytut legitymuje się wieloma certyfikatami. Jakie to certyfikaty?
W Instytucie Transportu Samochodowego funkcjonują następujące systemy zarządzania potwierdzone certyfikatami wydanymi przez Zakład Systemów Jakości i Zarządzania Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Centrum Akredytacji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- system spełniający wymagania normy PN-EN ISO 9001: 2009 oraz dokumentu AQAP 2110: 2006,
- system spełniający wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025: 2005 (funkcjonujący w pięciu laboratoriach badawczych),
- system spełniający wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025: 2005 w zakresie prowadzenia działalności związanej z oceną zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby bezpieczeństwa państwa.
- system spełniający wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17020: 2006 w zakresie prowadzenia inspekcji.
- system spełniający wymagania norm PN-EN 45011: 2000 (akredytacja jednostki certyfikującej wyroby) oraz PN-EN ISO/IEC 17024: 2004 (akredytacja jednostki certyfikującej osoby)

 

Jakby Pan zachęcił potencjalnych klientów do skorzystania z oferty Instytutu Transportu Samochodowego?
ITS jest jednostką opiniotwórczą posiadającej uznaną renomę w środowisku trans-
portowym od ponad 50 lat. Na potwierdzenie tych słów warto przytoczyć fakty. Tylko w 2009 roku, ITS był przywoływany kilkaset razy w mediach (m. in. ponad 80 razy w telewizji i 245 razy w prasie). To świadczy o poziomie oddziaływania opinii formułowanych przez ITS na opinię publiczną. Ponadto, jakość oferty Instytutu została potwierdzona wcześniej wymienionymi certyfikatami niezależnych organizacji.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na witrynie internetowej Instytutu: www.its.waw.pl
, witrynie Polskiego Centrum Akredytacji: www.pca.gov.pl
i witrynie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dodatkowo cały Instytut objęty jest systemem ISO 9001 w zakresie: "Badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe, projektowanie, organizowanie szkoleń, ekspertyzy i opiniowanie dotyczące transportu samochodowego, bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska"

 

Czy w perspektywie najbliższych lat przewiduje pan pozyskanie kolejnych certyfikatów? Jeśli tak, to jakich?
Oczywiście, planujemy uzyskanie certyfikatu systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji według wymagań normy PN-ISO/IEC 27001: 2007 oraz uzyskanie akredytacji potwierdzającej spełnienie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025: 2005 w zakresie prowadzenia działalności związanej z oceną zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności państwa.

 

Wśród nowości oferowanych przez ITS warto wspomnieć o znaku bezpieczeństwa "B". ITS posiada licencję nr 22 Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Badań Technicznych i Atestacji TEST-Q, na wydawanie certyfikatów upoważniających do oznakowania wyrobów Polskim Znakiem Bezpieczeństwa. Polski Znak Bezpieczeństwa jest kontynuacją znaku bezpieczeństwa "B", który był obligatoryjny w kraju do 2002 r. i który dalej można spotkać na licznych
produktach kupowanych codziennie przez konsumentów.

 

Certyfikat znaczy tyle co wysoka, uznana i potwierdzona jakość. Czy nie uważa pan, że instruktorzy nauki jazdy, do których kompetencji często są formułowane uwagi, również powinni legitymować się certyfikatem?
Tak, chciałbym zachęcić do certyfikacji dobrowolnej instruktorów nauki jazdy. Obecnie Instytut Transportu Samochodowego wydaje certyfikaty, które są uznawane w Unii Europejskiej i co może się wydawać dziwne - doceniane bardziej zagranicą, niż w naszym kraju. Certyfikaty ITS dają prestiż oraz potwierdzenie wysokiej jakości świadczonych usług. Dzisiaj, na konkurencyjnym rynku, klienci coraz częściej zwracają uwagę na jakość usług, a mniej na cenę. Niezależnie od prestiżu i renomy, certyfikacja instruktorów nauki jazdy może przynieść wymierne korzyści finansowe.

Na przykład w województwie pomorskim realizowany jest projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki" pod nazwą Instruktor Nauki Jazy Klasy "S". W ramach tego projektu docelowo 150 instruktorów nauki jazdy uzyska certyfikaty kompetencji personelu w polskim systemie jakości. Ponieważ projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej, szkolenia dla instruktorów są możliwe za symboliczną cenę.
Jak widać, ośrodek szkolenia kierowców, który zatrudnia certyfikowanych instruktorów nauki jazdy, oprócz uznania uzyskanego dzięki jakości szkoleń, jest w stanie zaproponować ofertą konkurencyjną cenowo. Myślę, że przytoczony przykład najlepiej zachęci do skorzystania z propozycji Instytutu Transportu Samochodowego.

 

 


Fot. ITS
Fot. ITS


Dr inż. Marcin Ślęzak - Pełnomocnik Dyrektora ds. Jakości i Rozwoju

Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych. W 2003r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. W Instytucie Transportu Samochodowego pełni funkcję Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości i Rozwoju.

 

Jest specjalistą z zakresu silników spalinowych, diagnostyki pojazdów i ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z motoryzacji. Posiada kompetencje i uprawnienia audytora wiodącego potwierdzone certyfikatami British Standard Institute i Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. Wieloletni członek International Science Committee of KONES" i członek Zespołu Systemów Eksploatacji, Polskiej Akademii Nauk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty