Najbardziej bezawaryjne marki

Porady / Warto wiedzieć

Autor: (rt)

Liczba odwiedzin: 19085

Na tle ostatnich doniesień z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, przedstawiamy dziesięć najmniej awaryjnych marek według ADAC.

Fot. Bosch

 

W opublikowanym raporcie, ADAC przedstawia listę najbardziej niezawodnych marek, które miały pierwszą rejestrację w 2008 r. Na pierwszym miejscu uplasowało się Porsche. Drugie miejsce zajęło BMW, a trzecie Daihatsu. Dalej są MINI, Audi, Mercedes-Benz, Nissan, Fiat, Smart oraz Peugeot.

 

Producenci w ostatnim czasie coraz częściej informują UOKiK o usterkach wykrytych w swoich samochodach. Sprawia to, że zaczynamy poważnie wątpić czy wysoka jakość aut idzie w parze z coraz bardziej zaawansowaną technologią. Najbardziej niepokoi fakt, że sporo wad dotyczy ważnych podzespołów samochodu, mających wpływ na bezpieczeństwo kierującego i pasażerów. Mieliśmy już przypadki m.in. urywających się pasów bezpieczeństwa, czy wadliwych układów kierowniczych.

 

Czym można wytłumaczyć coraz poważniejsze usterki samochodów? Specjaliści jednoznacznie wskazują na pośpiech przy procesie projektowania, który siłą rzeczy obniża jakość końcowego produktu. Najbardziej cierpią na tym testy drogowe. Kiedyś ujawniały większość niedociągnięć jeszcze przed rozpoczęciem produkcji.

 

Obecnie ma się wrażenie, że firmy motoryzacyjne skracając fazę testów, przeniosły ich ciężar na użytkowników, którzy sami zgłaszają problemy z autami. Jak się okazuje, nasze życie jest zależne od ekonomii. Koncernom, bowiem bardziej opłaca się wykonać akcję serwisową, niż przedłużać moment prezentacji nowego modelu.

 

- Od 2000 r. producenci mają obowiązek informowania UOKiK o wadach samochodu, które wpływają na bezpieczeństwo jego użytkowania. W przypadku drobnych wad produkcyjnych mogą być one naprawiane bez informowania o tym urzędu, lecz i tak klient zawsze powinien wiedzieć o tym, że jakaś usterka dotyczy jego samochodu oraz o tym, że została usunięta – informuje Agnieszka Majchrzak z UOKiK.

 

Co ciekawe, w przedstawionym rankingu trudno dopatrzeć się jakieś reguły, jak np. „drogie auto to dobre auto”. Faktycznie pierwsze miejsca zajmują marki kierowane do zamożnych odbiorców (Porsche, BMW) ale tuż za nimi są dość popularne marki, takie jak Fiat czy Peugeot, które raczej kierują swoje produkty do średniozamożnych klientów.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

  • agbaro
  • Cóż wart taki ranking kiedy ocenia się po liczbie lat, a nie przebiegu. Porsche Niemiec kupuje jako auto rekreacyjno-weekendowe i jaki może mieć po roku czy nawet pary latach przebieg. Dlatego zawsze zajmuje pierwsze miejsce. Niech pojeździ tak jak większość kombiaków, typowych wołów roboczych to zobaczymy, który się pierwszy rozkraczy.
  • Roger
  • no właśnie by się rozkraczył jako ostatni.
  • Leo Baleo
  • Myślę, że to będzie ciekawsze. Z tego samego rankingu: najbardziej niezawodne samochody miejskie (segment A i B): 1. Fiat Panda 1,5 2. Toyota Aygo 1,5 3. Peugeot 206 1,7 4. Fiat Punto/Grande Punto 1,8 5. Nissan Note 2,1 6. Renault Clio 2,2 7. Nissan Micra 2,2 8. VW Polo 2,3 9. Opel Corsa 2,3 10. Renault Modus 2,4
  • qbishon
  • Peugeot w czołówce? Jakoś nie potwierdzają tego moje obserwacje i opinie użytkowników. Jeżdżę Toyotą (kilku znajomych też) mam również kilku znajomych posiadaczy nowszych lub najnowszych modeli Peugeota i żadna Toyota nie zepsuła się ani razu w najmniejszym stopniu przez ok. rok, tymczasem wszystkie wspomniane Peugeoty miały w tym czasie po kilka usterek - niektórych uniemożliwiających dalszą eksploatację bez interwencji ASO.
  • qbishon
  • Zapomniałem dodać, że moja Toyota ma 5 lat i 250.000 km przebiegu i np. w porównaniu z rocznym Peugeotem z 30.000 km stosunek w ilości awarii jest o ile pamiętam 0:5.

Dodaj komentarz