Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze uszkodzenia opon

(ip)
Blizzak LM-32Fot: Bridgestone
Blizzak LM-32Fot: Bridgestone
Jazda samochodem powinna być przyjemnością. Wówczas możemy mówić o komforcie podróżowania, satysfakcji z jazdy i przyjemności z pokonywania kolejnych kilometrów. Każdy kierowca musi być jednak świadomy tego, że nawet najlepszy samochód nie zapewni nam radości prowadzenia, jeśli nie zadbamy o jego stan techniczny. Należy bowiem pamiętać, że eksploatacja samochodu i stan polskich dróg powodują, że auto narażone jest na wiele uszkodzeń. Mają na nie wpływ intensywność i zakres użytkowania auta. Jednocześnie najbardziej narażone na uszkodzenia są opony, ponieważ to na nich spoczywa cały ciężar pojazdu, pasażerów i bagażu.

Pamiętaj o prawidłowej eksploatacji opon

Blizzak LM-32Fot: Bridgestone
Blizzak LM-32Fot: Bridgestone

Uszkodzenia eksploatacyjne opony to najczęściej przerwanie jej ciągłości konstrukcyjnej  co w zasadzie uniemożliwia dalszą eksploatacje w aucie. Większość uszkodzeń opon spowodowana jest niewłaściwą eksploatacją ogumienia. Tutaj przede wszystkim należy wymienić nieprawidłowe ciśnienie w oponie – zbyt niskie lub zbyt wysokie. Może ono prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń w obrębie bieżnika, takich jak nadmierne zużycie czoła lub barków opony a nawet do przegrzania konstrukcji.

Największą grupę uszkodzeń eksploatacyjnych stanowią jednak uszkodzenia mechaniczne. Powstają one w wyniku przebicia, przecięcia opony przez ostry element, po czym następuje nagła utrata ciśnienia w kole. „W bieżnik opony mogą łatwo wbić się ostre, drobne kamienie czy inne ciała obce pozostawione na nawierzchni drogi. Gdy już zdarzy się taka sytuacja, nie należy samodzielnie usuwać takiego elementu z bieżnika. Inaczej może to grozić nagłą utratą powietrza” – mówi Patryk Jasik, Kierownik Działu Technicznego Bridgestone Sales Polska. Cześć takich  uszkodzeń możliwa jest  do regeneracji w wyniku naprawy i wulkanizacji miejsca uszkodzenia Większość przebić do średnicy około 6 mm może zostać naprawiona w profesjonalnym serwisie. „Istnieją jednak rozwiązania, które wspomagają pojazd w przypadku „złapania gumy” np. technologia Run Flat, która umożliwia kontynuację jazdy po utracie ciśnienia w kole." Są także uszkodzenia, których naprawa jest wyjątkowo trudna, czasem niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. Mowa tutaj przede wszystkim o uszkodzeniach ściany bocznej oraz barku opony, powstałych w wyniku przebicia lub przecięcia. Dlatego, aby wyeliminować możliwość wystąpienia problemów z ogumieniem, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość ( doświadczenie i know-how producenta ogumienia), jak również poświęcić uwagę na właściwą eksploatację opon, będącą podstawą naszej satysfakcji z jazdy i bezpieczeństwa na drodze.

Na co zwrócić uwagę?
Styl jazdy kierowcy ma duży wpływ na poziom zużycia opon. Nagłe przyśpieszanie, ostre hamownie, blokowanie kół znacznie skracają czas życia opony. Podobnie w przypadku nawierzchni, po której się poruszamy – nierówne, kamieniste nawierzchnie lub bezdroża mogą prowadzić do groźnych uszkodzeń. Do przyczyn usterek eksploatacyjnych zaliczyć także możemy nagły, dynamiczny najazd na krawężnik lub dziurę. Prawidłowy montaż ma również duże znaczenie, ponieważ źle dobrana opona może ulec zniszczeniu w wyniku zsunięcia się z felgi.

Potenza S001 Fot: Bridgestone
Potenza S001 Fot: Bridgestone

 „Wiele uszkodzeń możliwych jest do wykrycia dopiero przy bliskich oględzinach opony w wyspecjalizowanym serwisie. Istnieją jednak pewne przesłanki, na podstawie których możemy wnioskować, że z oponami dzieje się coś niepokojącego. Nagłe wibracje odczuwane na kierownicy lub  bezwarunkowe zbaczanie z toru jazdy, czyli ściąganie auta na jedną ze stron, mogą świadczyć o uszkodzeniu opony” – mówi Michał Jan Twardowski, Specjalista ds. Technicznych Bridgestone. W przypadku takiej sytuacji zawsze należy przerwać jazdę, dokładnie ocenić stan opony i wykorzystać koło zapasowe, aby dojechać do celu podróży. Z uszkodzoną oponą należy udać się do profesjonalnego zakładu serwisowego.

Profilaktyka
Nie zawsze przed uszkodzeniami możemy się uchronić. Warto jednak dołożyć starań, aby zapewnić oponom maksymalne parametry eksploatacyjne. Po pierwsze, najistotniejsza jest regularna kontrola, wykonywana samodzielnie lub za pośrednictwem serwisu. Zaliczyć do niej należy kontrolę głębokości bieżnika, ciśnienia powietrza oraz przegląd bieżnika w poszukiwaniu elementów obcych. Innym sposobem jest montaż opon wzmacnianych, o zwiększonej wytrzymałości i ładowności. Takie opony oznaczane są symbolem XL i dzięki wyższemu ciśnieniu i wzmocnionej konstrukcji są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wbrew powszechnemu przekonaniu o montowaniu opon wzmacnianych wyłącznie na pojazdach dostawczych, z powodzeniem można stosować nawet paliwooszczędne modele. Trwają także prace nad oponami niepneumatycznymi, które wykluczą w przyszłości problem utraty ciśnienia w oponie. W tym zakresie Bridgestone zaprezentował w listopadzie minionego roku  niewymagające powietrza opony Air Free. Często kluczową rolę pełni także wyobraźnia samego kierowcy. Porywanie się na trasy autem bez odpowiedniego zawieszenia i ogumienia sprzyja powstawaniu nieodwracalnych uszkodzeń opon.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty