Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Najlepiej powiesić. Felieton Jerzego Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Fot. Lucyna Nenow Rada Ministrów przyjęła projekty zmian w kodeksie karnym. Zdecydowanemu zaostrzeniu ulegają kary za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym. Na pięć lat więzienia może być skazany kierowca, który nie zatrzyma się na wezwanie policji, co było wykroczeniem a obecnie jest już przestępstwem. Dotychczas groziła za to grzywna i do 30 dni aresztu, a obecnie już pięć lat więzienia. A jak ktoś nie zobaczy policji, która często chowa się w krzakach to też będzie siedział pięć lat!

Fot. Archiwum Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz prokurator generalny też Ziobro, dwa w jednym, straszy więzieniami i faktycznie Rada Ministrów zatwierdziła stosowne paragrafy. Nie wiadomo jeszcze od kiedy będą obowiązywały ale już są.

Do pięciu lat więzienia grozi też za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy, jeżeli taki zakaz wydał sąd. Minimum na dwa lata z kolei trafić ma do więzienia kierowca, który spowoduje wypadek po pijanemu lub też pod wpływem środków odurzających. Coś się tu chyba mocno pokręciło. Ktoś spadł z szafy i to bardzo wysokiej. Dwa lata za spowodowanie wypadku, ale za to pięć lat za brak prawa jazdy. Pisaliśmy już, że to bzdura, ale to też właśnie zatwierdzono.

Redakcja poleca:

W których województwach kradzionych jest najwięcej aut?
Drogi wewnętrzne. Co wolno kierowcy?
Będą nowe limity prędkości?

Minister Ziobro wyraźnie się zresztą rozkręca nie tylko w ruchu drogowym. Za niezapłacenie podatku VAT grozić ma np. 25 lat więzienia, czyli jak już pisaliśmy, średnio więcej niż za morderstwo. Najlepiej gdyby raz w tygodniu np. w czwartek wieszać kierowców na Placu Zamkowym, aby wszyscy widzieli, albo też tak jak w średniowieczu obcinać im lewą nogę.

Pisaliśmy już o tym wszystkim jako o projektach, ale obecnie są już przyjęte i zatwierdzone. Pięć lat więzienia za brak prawa jazdy i pięć lat za niezatrzymanie się do kontroli. Każda kara powtórzmy musi mieć odniesienie do rzeczywistości. Było już tak, że więzienia były zapełnione rowerzystami, którzy jechali po jednym piwie.

Nie wydaje się, aby radykalizm kar cokolwiek tu zmienił. Kary powinny być przede wszystkim nieuchronne, aby  kierowcy nie mieli przekonania, że jakoś się wywiną. Kierowcy powinni również przede wszystkim płacić mandaty, grzywny i to bardzo wysokie, a nie siedzieć.

Warto wiedzieć: Kiedy używanie telefonu w samochodzie nie jest wykroczeniem?

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Scarface (gość)

    To prawda, że nie wysokość kary, a jej nieuchronność powoduje przestrzeganie przepisów - co chociażby widać w Niemczech, gdzie policja dość szybko 'odławia' szybkich i wściekłych kierowców. No, ale zwiększyć nieuchronność kary jest bez porównania trudniej, niż wprowadzić nowy przepis. A politycy nie lubią, jak jest trudniej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.