Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieduże prywatne sieci stacji kuszą tanim paliwem

(ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Początek października przywitał nas niewielkimi zmianami cen detalicznych. Benzyna 95 oktanowa utrzymała średnią cenę na poziomie sprzed tygodnia, ceny „98” i diesla wzrosły, natomiast autogaz konsekwentnie tanieje.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Litr „95” kosztuje średnio 5,29 zł/l., cena ta pozostaje niezmienna od tygodnia. W ubiegłotygodniowej analizie e-petrol.pl wskazywaliśmy, że może to wynikać z niskich marż stacji paliw, które uniemożliwiają sprzedaż tego paliwa w bardziej korzystnej dla kierowców cenie.  Jak na razie powyższe założenie zdaje się sprawdzać, patrząc na średni poziom cen detalicznych w kraju. Benzyna bezołowiowa 98, wybierana przez znaczniej mniejszą część kierowców, zanotowała wzrost średniej ceny detalicznej o 3 grosze, osiągając poziom 5,59 zł za litr. W przypadku autogazu jego cena ustawicznie maleje, obecnie wynosi 2,59 zł za litr, natomiast diesel podrożał w tym tygodniu o 1 grosz - cena średnia ustabilizowała się na poziomie 5,18 zł/l.

Pomimo ostatniego wzrostu ceny detalicznej oleju napędowego, perspektywa zatankowania litra tego paliwa w cenie poniżej  5 złotych jest możliwa, a to za sprawą stacji tzw. przymarketowych, na których nieśmiało zaczęły pojawiać się wartości na takim właśnie poziomie. O ile w ubiegłym tygodniu było to zaledwie kilka stacji, to obecnie z tanim olejem napędowym możemy spotkać się już na kilkunastu z monitorowanych przez e-petrol.pl obiektów.  Najczęściej litr ON za 5 złotych i mniej możemy zatankować na stacjach na Śląsku i Wielkopolsce. Najniższa, odnotowana cena tego popularnego paliwa - 4,94 zł/l. pojawiła się na jednej ze stacji w Małopolsce, ponadto relatywnie tani olej napędowy można kupić także w województwach: lubelskim, lubuskim i mazowieckim.

Przyglądając się średnim cenom detalicznym na podstawie typu stacji, możemy zauważyć, że najdroższe paliwo jest sprzedawane na stacjach należących do polskich i zagranicznych koncernów. Średnie ceny na takich stacjach, to w przypadku obu gatunków benzyn, odpowiednio poziom 5,34 zł/l i 5,63 zł/l. Na olej napędowy kierowcy muszą wydać 5,22 zł/l, a na autogaz 2,62 zł/l. Zaraz za stacjami koncernowymi uplasowały się stacje niezależne i przymarketowe, na tych ostatnich najtaniej w kraju można zatankować diesel – przeciętnie po 5,09 zł/l.

W tym tygodniu najmniej za tankowanie zapłacimy, decydując się na zakup paliwa na obiektach wchodzących w skład niedużych prywatnych sieci stacji. Oferują one benzynę bezołowiową 95 w cenie średniej 5,19 zł/l benzynę 98 za 5,39zł/l, autogaz za 2,52 zł/l, a olej napędowy w cenie 5,13 zł/l, czyli o 6 groszy taniej, niż wynosi przeciętny poziom cen tego paliwa w kraju.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja2014-10-01
Pb 985,59
Pb 955,29
ON5,18
LPG2,59

Ceny w zł/litr.

                                                                             źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty