Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Nowy Opel z fabryczną instalacją LPG

Data publikacji: Autor: ip

fot. Opel W dobie napędów elektrycznych, hybrydowych i coraz wydajniejszych silników spalinowych wiele firm zapomina o prostym sposobie na ograniczenie kosztów eksploatacji oraz uciążliwości pojazdu dla środowiska. Jest nim instalacja gazowa, która będzie dostępna w nowym Crosslandzie X.

LPG pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na stacji paliw w porównaniu z benzyną. Dotyczy to zwłaszcza kierowców pokonujących dalekie trasy. W niektórych krajach nabywcy aut zasilanych LPG mogą liczyć na udogodnienia podatkowe - przykładowo niemiecki rząd zadeklarował utrzymanie ulg podatkowych za korzystanie z LPG do 2022 roku.

Samochody zasilane skroploną mieszanką propanu i butanu są bardziej przyjazne dla środowiska niż pojazdy zużywające tradycyjne paliwo, gdyż emitują mniej dwutlenku węgla. LPG jest dostępny w całej Europie na około 25 000 stacji paliw - to duża przewaga nad promowanymi przez część marek instalacjami CNG, których rozwinięte sieci tankowania działają tylko w niektórych państwach.

Redakcja poleca: Fabryczna instalacja LPG. To trzeba wiedzieć

W Crosslandzie X instalacja LPG będzie oferowana do 81-konnego silnika 1.2, który współpracuje z 5-biegową skrzynią ręczną i zużywa LPG w cyklu mieszanym w tempie 6,9 l/100km. Silnik został fabrycznie przystosowany do pracy na alternatywnym paliwie. Dzięki zastosowaniu utwardzonych zaworów i gniazd zaworowych silnik charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością. Elektroniczny multizawór jest połączony z czujnikiem optycznym w zbiorniku LPG, co zapewnia bardziej precyzyjny pomiar ilości paliwa i większą kulturę pracy układu w czasie jazdy na rezerwie w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami LPG.

36‑litrowy zbiornik gazu umieszczono we wnęce koła zapasowego, a więc nie ogranicza przestrzeni dostępnej we wnętrzu samochodu. Jazda na LPG jest sygnalizowana kontrolką w zestawie wskaźników Crosslanda X, która gaśnie, gdy samochód przełącza się na benzynę. Kierowca widzi także zasięg samochodu przy danej ilości benzyny lub gazu w zbiorniku. Zapas obydwu rodzajów paliwa łącznie pozwala na pokonanie nawet 1300 kilometrów.

Crossland X z silnikiem LPG jest dostępny w Polsce w wersji „Enjoy” w cenie od 69 300 zł. Za dopłatą producent proponuje wiele rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo. Należą do nich w pełni diodowe reflektory, wyświetlacz projekcyjny Head Up, kamera cofania obejmująca kąt 180 stopni oraz system wykrywania senności kierowcy.

Redakcja poleca: 81-latka w 300-konnym Subaru Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Daniel (gość)

    Nieźle się prezentuje. Szkoda że nie napisaliście jaka jest ta instalacja fabryczna, bo to też ważne. Jak kupowałem dla żony Seata Ibizę w środku było BRC SQ 32, auto śmiga bez zarzutu. Jedyne co mnie zastanawia to zbiornik. Powinien być 42l, wtedy faktycznie LPG wejdzie 80% pojemności, czyli ok 36l. Jak na tak duże auto to trochę mało.

  • leszek.l (gość)

    Fajny model. Mam nadzieję że jeśli chodzi o możliwości to nie stracił na poziomie. Już kilka razy miałem okazję pożyczać w Panek ich nowe modele i za każdym razem byłem zadowolony.

  • Waldi (gość)

    Też jestem ciekaw co tam jest montowane ale podejrzewam, że nic co mogłoby nas zachwycić. Gdyby rzeczywiście montowali BRC to byłby wielki plus dla nich. Mam dobre doświadczenia z tą marka.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.