Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Numer identyfikacyjny VIN

Data publikacji: Autor: Krzysztof Przybysz

Wydawać by się mogło, że zakup samochodu używanego przestał być obarczony Fot. Maciej Pobocha – Kupując samochód używany warto sprawdzić, co zawiera numer identyfikacyjny pojazdu VIN i czy zgadza się on ze stanem faktycznym. Dlatego warto wiedzieć, co on oznacza. jakimkolwiek ryzykiem. Tymczasem ryzyko nie jest małe.

 

Jeżeli osobiście chcemy sprawdzić auto, trzeba wiedzieć gdzie znajdują się jego numery identyfikacyjne i jak one powinny wyglądać. System znakowania pojazdów VIN, zgodny z międzynarodowym standardem ISO, w praktyce funkcjonuje od lat 80. XX wieku. Został zaakceptowany przez olbrzymią większość państw i przyjęty do stosowania przez czołowych producentów pojazdów. Ma on zastosowanie do pojazdów silnikowych, przyczepach, motocyklach i motorowerach. Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie w okresie ostatnich trzydziestu lat. Producent jest odpowiedzialny za jednoznaczność oznakowania VIN.

 

 Fot. Ryszard Polit – Przykład numeru identyfikacyjnego VIN w samochodzie Opel Astra I.

Numer identyfikacyjny VIN zbudowany jest z trzech członów:

 

* Pierwszy człon trzyznakowy, tzw. WMI, identyfikuje jednoznacznie producenta pojazdu tj. osobę, firmę lub korporację która ponosi odpowiedzialność za kompletny pojazd stanowiący jednostkę gotową do jazdy.

 

* Drugi człon określający pojazd, tzw. VDS, składa się z sześciu znaków i powinien określać ogólne cechy pojazdu.

Sposób kodowania i kolejność znaków w tym członie zależą od producenta. Miejsca nie wykorzystane powinny być wypełnione cyframi lub literami wg wyboru producenta.

 

* Człon trzeci wyróżniający pojazd, tzw. VIS, jest ostatnim członem VIN i powinien składać się z ośmiu znaków, przy czym cztery ostatnie powinny być cyframi. Jeśli producent podaje w tym członie oznaczenie roku produkcji i znak fabryki to zaleca się, aby rok produkcji znajdował się na pierwszym miejscu, a znak oznaczający fabrykę na drugim.

 

Znaki

 

W oznakowaniu VIN dopuszcza się tylko cyfry arabskie oraz wielkie litery alfabetu łacińskiego, tzn.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 oraz: A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M, N, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z za wyjątkiem liter: I,O,Q.

 

Poza wymienionymi wyżej znakami na pojeździe lub jego tabliczce znamionowej mogą być stosowane tzw. rozdzielacze. Są to symbole, znaki lub obwódki w celu oddzielenia członów VIN lub zaznaczenia jego początku i końca. Wybór rozdzielacza zależy od uznania producenta, ale nie może to być znak używany w VIN lub inny znak, który by się mógł z tym znakiem pomylić.

W dokumentacji rozdzielacze nie powinny być stosowane, a numer pojazdu VIN powinien być napisany w jednej linii bez pustych miejsc.

 

W następnych odcinkach przekażemy kolejne informacje o numerze identyfikacyjnym pojazdu VIN.

 

Word

Manufacturing

Identifier

WMI

Vehicle

Descriptor

Section

VDS

Vehicle

Indicator

Section

VIS

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

B

B

B

B

B

B

B

B

B

B

B

B

B

N

N

N

N

Światowy

kod

identyfikujący

producenta

Człon

określający

pojazd

Liczba

kon-

trolna

Model

roku

Zakład

monta-

żowy

Numer seryjny pojazdu

Część

określająca

producenta

do 500

pojazdów

rocznie

 

Człon wyróżniający pojazd

 

N – cyfra

B – cyfra lub litera

 

Źródło: Centrum Badań Identyfikacyjnych (CEBID)

 

Pierwszym członem numer identyfikacyjnego VIN jest człon trzyznakowy, tzw. WMI, który identyfikuje jednoznacznie producenta pojazdu.

 

Wymagania kodu

 

Zgodnie z normami ISO 3780/PN-92/S-02062  kod WMI przyznawany jest przez Narodową Organizację kraju, w którym producent ma swoją siedzibę (patrz tabela 1).

Kod powinien spełniać specjalne wymagania:

- pierwsza pozycja zawiera informacje oznaczające położenie geograficzne kraju,

- druga pozycja określa kraj w konkretnej strefie geograficznej,

- trzecia pozycja oznacza konkretnego producenta.

 

Polska uzyskała następujące kombinacje  znaków początkowych kodu WMI: SU, SV, SW, SX, SY, SZ.

 

Trzeci znak identyfikujący producenta nadawany jest przez Narodową Organizację, którą w Polsce jest Pimot – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

 

Kto rejestruje kody?

 

Wszystkie przyznane na świecie kody WMI są rejestrowane i sprawdzane przez Międzynarodową Agencję działającą z upoważnienia ISO, którą aktułalnie jest Society of Automotive Engineers, Inc., (S.A.E) z siedzibą 400 Commonwealth Drive, Warrendale, PA 15096 USA. 

Ogółem S.A.E posiada zarejestrowanych ponad 23 000 kodów producentów ponieważ każdemu producentowi w zależności od potrzeb może być przyznana większa liczba kodów.

 

Należy wspomnieć w tym miejscu o przypadku tzw. „małych wytwórców”, których produkcja nie przekracza 500 egzemplarzy rocznie. Tacy producenci w numerze WMI jako trzeci znak mają przyznaną cyfrę 9. Dodatkowo, dla pełnej identyfikacji, producentowi takiemu przyznaje się dodatkowy symbol zlokalizowany na trzeciej, czwartej i piątej pozycji członu wyróżniającego pojazd VIS. Oznaczenia dodatkowe nadaje Narodowa Organizacja, rejestruje je także SAE.

 

W tabeli 2 podano kody WMI najbardziej popularnych producentów, a w tabeli 3 – wytwórców polskich.


Tabela 1
Tabela 2
Tabela 3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Accord (gość)

  nigdy w zyciu nie kupil bym takiego 10 letnie vw z niemiec...juz wole isc do salonu i kupic accorda i-ctdi (tak wlasnie zrobilem) przynajmniej mam 99% pewnosci ze auto jest w bardzo dobrym stanie technicznym i napewno sobie z vw poradzi w kazdej konkurecji a zza granicy niewiadomo co wcisną

 • Marcin (gość)

  Accord - wyjmił słome w butów.

 • gość (gość)

  Accord masz w ogóle pojęcie o samochodach naczytałeś się pewnie jakiś autoświatów że japońskie są najlepsze.Nowa honda jest zapewne lepsza niż 10 letni passat,ale z nowym passatem napewno by wymiękła

 • aro1

  jeżeli ktoś kradnie to znaczy że ktoś to kupuje - i tak samo się napędza.

 • znawca (gość)

  accord > passat proste :D

 • honda to mleczkio (gość)

  wy właściciele hondaków nie możecie nawet pomarzyć o przerzyciach jakie dają niemieckie auta------- honda jest ok ale tylko tylko jako kosiarka do trawy albo ubijarka do piach ---------------prawda------------a ja mam kosę spalinową hondy i całkiem nie żle się zpisuje,, ale samochód honda toooooooo kicha i wiocha

 • Honda (gość)

  Posiadałem wiele aut i stwierdzam, że japończyki są najlepsze a nie te vw dla wieśniaków. Kazdy wieśniak marzy o vw bo nie wie co dobre.

 • do hondy kolegi (gość)

  jesli posiadasz dużo aut to dlaczego masz inne niz honda ,,, pamietaj honda jest najlepsza tylko jako kosiareczka albo zageszczarka do piachu ,, inteligiecie , , vw jest sam. dla ludu my ludzie z brazy mamy na mysli auta w stylu audi , meski , a własnie kup sobie jakiegos meska to pogadamy o samochodach ,,, sa samochody i sa mercedesy,, ja smigam di okularm z 2000r i jest cudowny baranie od tanich zegarków z krajów wiśni..............

 • kanciasty (gość)

  a my, właściciele VOLVO bierzemy wasze spory na spokojnie i usmiechamy się pobłażliwie.

 • azia (gość)

  ja mam poldka i już

 • do kanciastego (gość)

  musze przyznac ze miałem dwa volvo t5 i s40 oba były bardzo fajne i nie miałem z nimi zadnych problemów ,,, volvo to marka dla innych ,, ludi,, musza wiedziec czego chca,, ale to nie zmienia sprawy ... przyznaje ze to bardzo dobre samochody!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • znawca aut (gość)

  niemieckie auta są dobre ale japońskie są lepsze co do hondy napewno jest lepsza od vw porownajcie jakie osiagi z jakiej mocy ma honda a jakie vw to sie zdziwicie

 • Komentarz usunięty.
 • do znawcy aut (gość)

  kolego widziałem rozbite hondy i te samochody ros....szają sie tak samo jak francuzy,, silnik to nie wszystko na samochód składa sie wiele innych czynników ,, PAMIĘTAJ O TYM

 • Komentarz usunięty.
 • Wielebny (gość)

  Macie rację Honda to kosiada, "wykasza' te niemieckie przereklamowane i ciut przestażałe "auta"

 • zyzol (gość)

  [quote="aro1"]jeżeli ktoś kradnie to znaczy że ktoś to kupuje - i tak samo się napędza.[/quote]- aro! zapomniałeś o ktosiu bez bryki! Nic samo się nie napędza, to on płaci żeby się kręciło.

 • Ty autor. (gość)

  poczytaj sobie najpierw przpepisy dotyczące aut jakie są przy sprowadzaniu a dopiero pisz później artykóły i mieszając zeczywistość jak się długo sprzedaje TAKIE AUTO. PRZECIEZ W CIAGU TYGODNIA SIE ZAŁATWIA WSZELKIE FORMALNOSCI, NAWET DŁUŻEJ WLICZAJĄC REJSTREACJE PRÓBNA. CIEKAWE JAKI IMPORTER NOWYCH AUT ZAPŁACIŁ BY NAPISAĆ TAKIE BZDETY. TAK ROBILI LUDZIE 15 LAT TEMU GDY NIEBYŁO TAKICH IDOTYCZNYCH PRZEPISÓW PRZY REJESTRACJI AUT. CHYBA CI POMYLIŁY SIE LATA. EWNTUALNIE MOGŁEŚ WYSZUKAĆ GDZIEŚ TAKI ARTYKÓŁ. TY AUTOR POMYŚL TROCHE LOGICZNIE. Edytowany przez moderatora 2005-09-07 20:32

 • Do do honndy kolegi. (gość)

  Jesteś baranem jak nie wiem co anglicy stawiają hondy pod względem nie awryjności mercedesy na 10 miejscu a daweoo na 9 przed mercedesem i to roczniki z roku 10 lat. Anglicy porownuja nędzne lanosy do okularnika. Po za tym Honda w angli i w stanach jest na pierwszym miejscu a na 2 w Niemczech tam gdzie robia te wiesniackie okularniki mercedesy. Niemcy je plasuja prze japonskimi od kilkunastu lat. NAWET NIE WIESZ JAKIE SA ZŁOMY MERCEDESY. Poczytaj sobie niemieckie staystyki.

 • Tolo (gość)

  Przeczytałem wszystkie komentarze i doszedłem do wniosku ,że MY POLACY jesteśmy mistrzami świata we wzajemnym ubliżaniu sobie i w braku szacunku dla siebie. Wiecie dlaczego inne nacje na zachodzie mają dobrze ? BO SIĘ WZAJEMNIE SZANUJĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • syrena 105 limuzyna (gość)

  jak jechać to ze szpanem

 • huzi@go2.pl (gość)

  Czy słyszał ktoś aby któryś z kandydatów na wybory obiecywał: tańsze paliwo, powszechny rejestr kradzionych dostępny na stronie www, tańsze ubezpieczenia, zmniejszenie OC. NIE !!! A media zamiast przedstawić kto jakie ma szkoły, ile zna języków, czym się wykazał. Wmawiają nam że ten kandydat jest dobry bo wszyscy go lubią, a ten kandydat jest niedobry bo nikt go nie lubi. A jedynka to już w ogóle liże rowki kreując liderów i pierze mózgi ciemnocie społecznej która masowo przegłosuje myślących ludzi :)

 • ep (gość)

  .....tylko LEXUS koledzy, tylko Lexus

 • autor (gość)

  [quote="Ty autor."]poczytaj sobie najpierw przpepisy dotyczące aut jakie są przy sprowadzaniu a dopiero pisz później artykóły i mieszając zeczywistość jak się długo sprzedaje TAKIE AUTO...........[/quote] Gratuluję spostrzegawczości! Tylko Ty cokolwiek zrozumiałeś z tego co napisałem. Brawo ! Cenię otwartość wypowiedzi. Generalnie to pisałem o tzw VIN ie czyli znakach nabijanych na autko. To one określają co jest co i do tego kwity , cała reszta poza tym może nie istnieć. Spróbuj jeździć autkiem bez numerów

 • czytelnik (gość)

  uderza mnie dziwna zależność: im więcej błędów ortograficznych w komentarzu, tym lepszym samochodem jeździ jego autor :)

 • Max (gość)

  Te Autor,,,,Przeczytałem artykuł, ale piszesz w sposób mało zrozumiały i to nie jest uwaga złośliwa. Poprostu po przeczytaniu artykułu nie potrafie odczytać numeru VIN.Wystarczyło by,żebyś podał przykład...

 • bezel (gość)

  czy mogl mi ktos pomoc w napisaniu podania do MI o nadanie 17-cyfrowego nr VIN??bo moj motorower tego akurayt nie ma a byl sprowadzony z Niemiec.kontakt cholekpa@wp.pl lub gg 2160972. z gory thx

 • 0h (gość)

  [quote="Honda"]Posiadałem wiele aut i stwierdzam, że japończyki są najlepsze a nie te vw dla wieśniaków. Kazdy wieśniak marzy o vw bo nie wie co dobre.[/quote]

 • Komentarz usunięty.
 • burus (gość)

  [quote="do znawcy aut"]kolego widziałem rozbite hondy i te samochody ros....szają sie tak samo jak francuzy,, silnik to nie wszystko na samochód składa sie wiele innych czynników ,, PAMIĘTAJ O TYM [/quote]===bur====> no wlasnie! jesli sie na tym znacie- to gdy honda w 73 r weszla na rynek swoim maluszkiem a pozniej civickiem- tomial aniezalezne 2-wahaczowe zawieszenie kazdego kola! zas do bodajze 96 r wszystkie Ludowe- audi itp - mialy sztywna lage z tylu! Nie mowiac o silnikiakch ktore pod kazdym wzgledem ustepuja hondzie!Zarowno w zuzyciu paliwa,czystosci spalin, zywotnisci i performance! A trzymanie sie drogi kazdej hondy od najtanszego civica poczwszy..?? Slyszeliscie moze o czyms takim jak VTEC..? albo CVT- AT transnission..? Nie! a ja tym jezdzilem od 90 r! natomiast wy jako swiatli jewropejscy napewno znacie - bo to jezdzi wokolo o siniku Diesla Hondy...? ja tylko czytam- ze to niezrownany! =====================================================Mialem kilkanascie hond w ciagu 26 lat.I NIGDY! slownie NIGDY nie mialem z zdna nigdy problemu! nawet te stare z lat 70-tych z gaznikiem i aparatem zaplonowym ze stykami! To jest po prostu niedozajechania! Corka dozyna matki accorda 2,2l 140KM z walkami wywazajacymi z przebiegiem 300 tys mil.Wymienilem oprocz zwyklych servicowych: polos prawa i lewe oslony pzregubow, -teleskopy po 120 tys mil na gazowe( drogie) Tarcze ham po 250 tys mil- prawa przednia ( trzeba by i te druga tez)ale tym niech sie zajmuje juz ktos inny- wlasnei jest na spzredaz jako "student car"! pare razy szczotki w alternatorze i starterze, Pzreguby kuliste dolnego wahacza i koncowki drazkow po okolo 200 tys mil( sa juz luzy na reszcie polaczen drazka)!Silnik podcieka, na uszczelkach i siemeringach ale wciaz jak nowa AT,AC. Nie zuzywa wiecej paliwa,ani oleju! jest niezawodna i swietnie trzyma sie drogi( na suchym)! ostania zas civic 20001 zony miala 3 lata i 68 tys mil,gdy ja zamienilismy na Element- SUV!- nic przy niej nigdy nie robilismy oprocz wymiany olejow i filtrow:paliwa,powietrza,oleju!No ale nowe japce sa wszystkie takie same! A zuzycie paliwa civic HX 1,6l 115KM VTECz AT -CVT? miedzy - 5,5la 7l/100km w miescie!A jakie to zrywne i to przyklejanie sie do nawierzchni..? ------------------------------------------------------- Nie wiem czy Passat jest w klasie hondy accord - bo ona wrza z Camry jest w USA w Midle class a passat jest chyba w civic..??Ale jezdze czasem,Passat,Jetta,Audi A4 i A 6 Ukraincow! jakie to sa sztywne,niekomfortowe ciasne kozy..? Jak zle sie trzymaja drogi- mimo zmiany na 4x independentent..? Niczym Nissan z lat 90-tych!A jaki to prymityw =silniki w porownaniu z jakas byle hodna,nissanem,mitsubishi ect! Coz honda nawet dla pozostalych japcowych w kazdej reprezentowanej klasie- jest sam. wzorcowym,ktore inne japce gonia! gdziez jest za nimi reszta..? A gzie z przodu przed honda nawet jest subaru..??? trzeba doprawdy nie miec zielonego pojecia o samochodach ich jakosci,performances bezpieczenstwie czynnym i biernym a zwlaszcza trzymaniu sie drogi- by watpic w wysmietosc wszystkiego co zowie sie HONDA!Od motocykli po F-1! ===================================================== Moja ulubiona firma- bo nie majaca porownania z niczym innym jest subaru a druga Mitsubishi!Pozniej jest honda i Toyota! Boooooooooo sa niezawodne i jezda dlugo bez zadnych awarii a jesli dbac o nie chocby stosujsc sie scisle do maintenance Book- to sie w koncu znudza a nie nawala!Honda to perfekcja- kultura- precyzja + niezawodnosc! Choc one sa najdrozsze w swych klasach - jednak znacznie tansze o conajmniej 40% niz jakis porownywalny szwancowski Ludowiec,BNW,Merc itp.! Burus ps. ci ktorzy w to nie wierza..? radze pojedzic tez honda- zobaczycie roznice!

 • robberto (gość)

  pragne dodac tym ktorzy sie spieraja ze japonczyki sa najleosze.wcale nie.niemiecki jest najlepszy bez niczego mam mercedesa 190 1990rwiec ma ponad 20lat przeglad przechodzi za pierwszym razem inie ma problemow.zaden japoniec nie przetrzyma 20 lat a mialem i gonde i mazde i tojote.to tyle pozdrawiam

 • ONYX (gość)

  Robberto tym przeglądem to prawie z krzesełka spadłem ze śmiechu, miałem z kumplem poloneza trucka do przewozu różnych rzeczy i pewnie nie uwieżysz ale też mi przechodził każdy przegląd co roczny. Jeżeli ktoś się chwali takimi przeglądami to chyba nie zna życia.

 • JJM (gość)

  Dane artykułu mocno nieaktualne!!! Polecam wizytę na stronie www.pimot.org.pl - to Narodowa Organizacja w Polsce zajmująca się nadawaniem kodu WMI.

 • kot (gość)

  honda the best e

 • Komentarz usunięty.
 • gdzie jest vin (gość)

  jak nie wiesz gdzie jest vin wybity w twoim aucie zobacz www.gdziejestvin.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.