O czym warto pamiętać po sprzedaży auta?

Przemysław Pepla
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Zakup samochodu „z drugiej ręki” wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak przykre niespodzianki mogą spotkać również sprzedającego. Aby ich uniknąć, warto odpowiednio wcześniej się zabezpieczyć.

W większości przypadków to kupujący używane auto pytają o rady i wskazówki, na co należy zwrócić uwagę i czego się

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

wystrzegać przed podjęciem decyzji o zakupie. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, iż druga strona transakcji, czyli były właściciel samochodu, także narażony jest na potencjalne kłopoty. Mogą mu je sprawić błędy popełnione przy podpisywaniu umowy lub niedopełnienie swoich obowiązków.

Sprzedając auto, należy pamiętać aby zachować dla siebie jeden egzemplarz umowy kupna-sprzedaży pojazdu. To właśnie ten dokument stanowi dowód zbycia samochodu i pomoże w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek.

Jeżeli nowy właściciel nie zarejestruje na siebie samochodu, wciąż będzie posługiwał się dowodem rejestracyjnym przekazanym przez poprzedniego właściciela. W przypadku wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, to właśnie sprzedający otrzyma wezwanie do zapłacenia mandatu. Nawet po zgłoszeniu do miejscowego wydziału komunikacji faktu zbycia pojazdu, w bazie danych CEPiK to wciąż widnieje on jako aktualny posiadacz tego samochodu.

To właśnie umowa kupna-sprzedaży pozwala uniknąć mandatu. Dobrym pomysłem jest również wpisanie na tym dokumencie nie tylko daty, lecz również godziny sprzedaży pojazdu. Może bowiem dojść do sytuacji, w której kupujący popełni wykroczenie drogowe zarejestrowane przez fotoradar jeszcze w dniu nabycia auta.

Kolejnym obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu. Ma on na to 14 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Jest to ważne, ponieważ do momentu powiadomienia obie strony, zarówno kupujący jak i sprzedający, ponoszą odpowiedzialność za opłacanie składek OC oraz ewentualne szkody spowodowane przez kierującego autem będącym przedmiotem umowy.

Tym samym, sprzedający może stracić wypracowane latami zniżki u ubezpieczyciela. Zgłoszenie sprzedaży ubezpieczycielowi jest również ważne, jeśli poprzedni właściciel miał wykupioną polisę AC. W takiej sytuacji może on liczyć na zwrot zapłaconej składki.

Sprzedając samochód, warto także poinformować o wszystkich wadach pojazdu, by kupujący był ich świadomy. Następnie potwierdzić wszystkie te informacje na umowie, wymieniając kolejno wszelkie usterki. W ten sposób, sprzedający zabezpiecza się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony kupującego odnośnie ukrycia wad pojazdu. Warto to zrobić nawet w sytuacji, gdy na umowie widnieje popularny zapis „kupujący oświadcza, że stan techniczny samochodu jest mu znany i nie będzie z tego tytułu występował z żadnymi roszczeniami”.

Jeśli sprzedający był posiadaczem auta przez mniej, niż 6 miesięcy, musi zgłosić zysk lub stratę w Urzędzie Skarbowym, wypełniając formularz PIT-36. Przypominamy, iż formularz ten należy wypełnić do końca kwietnia następnego roku po zbyciu samochodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty