OC za samochód w komisie

Anna Jorgas
Fot. Daniel Nowakowski
Fot. Daniel Nowakowski
Polisę OC trzeba wykupić niezależnie od tego, czy pojazd faktycznie uczestniczy w ruchu, czy stoi na parkingu. Również tym komisowym.

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupić polisę OC. Tak stanowi prawo. Ale co się dzieje, gdy samochód jest - w pewnym sensie - unieruchomiony. Np. od kilku miesięcy stoi na parkingu w komisie. Czy wtedy też trzeba wykupić OC? A jeśli tak, to kto ma to zrobić - właściciel samochodu czy właściciel komisu?

 

Zresztą rychło może okazać się, że ewentualni kupcy chcą wypróbować auto na trasie, a przecież nikt nie zagwarantuje, że podczas jazdy nie dojdzie do wypadku. Zdarzyło się i tak, że auto stało w komisie na lekkim wzniesieniu, zerwała się linka od hamulca ręcznego i samochód uderzył w inny pojazd. Ktoś powinien zapłacić za

Fot. Daniel Nowakowski
Fot. Daniel Nowakowski

naprawę.

Można wyobrazić sobie jeszcze kilka innych scenariuszy, ale wystarczy pamiętać o dwóch zasadach:

1) obowiązek ubezpieczenia OC powstaje w związku z faktem posiadania pojazdu, a nie tylko z jego poruszaniem się,

2) przy ubezpieczeniu OC nie może być ani dnia przerwy.

 

Umowa komisu - OC płaci właściciel auta

 

Najczęściej właściciel oddawanego do komisu samochodu ma jeszcze aktualną polisę OC. Problemy zaczynają się wtedy, gdy samochód nie znajduje nabywcy, a kończy się okres ubezpieczenia. Właściciel nierzadko staje przed dylematem: ubezpieczyć czy nie. Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że w takiej sytuacji właściciel powinien ubezpieczyć samochód. Niewątpliwie będzie to dla niego strata, bo przecież nie korzysta z niego, a musi wyłożyć sporą sumę na polisę. Tym bardziej, że praktycznie nie da się ubezpieczyć pojazdu na okres krótszy niż rok. Jedynym pocieszeniem jest możliwość odebrania składki za niewykorzystany okres, jeśli auto znajdzie nabywcę przed końcem okresu ubezpieczenia.

 

Kiedy odebrać składkę? W przypadku umowy komisu można domagać się zwrotu składki od dnia, w którym auto zostanie sprzedane przez komis osobie trzeciej. Natomiast, gdy komis odkupuje auto, zwrot składki należy się od momentu dokonania tej transakcji.

 

Umowa sprzedaży - OC płaci komis

 

Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej, gdy komis nie zawrze ze sprzedającym umowy komisowej, tylko umowę kupna-sprzedaży lub zamiany. Wtedy właściciel komisu staje się właścicielem samochodu. Przechodzą na niego prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia, którą zawarł  poprzedni właściciel. Może korzystać z polisy OC poprzednika przez okres nie dłuższy niż 30 dni. Komisy niechętnie przyjmują auta bez ważnego ubezpieczenia, choć zgodnie z przepisami mogą same ubezpieczać samochody zarejestrowane na stałe, jeśli zamierzają je odsprzedać. Komis może wtedy zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni.

 

Co powinien zrobić właściciel?

 

Sprzedający, czyli poprzedni właściciel, ma obowiązek w ciągu 30 dni od daty sprzedaży zawiadomić towarzystwo ubezpieczeń, że sprzedał samochód i podać dane nabywcy. Nabywca auta ma tyle samo czasu na decyzję, czy chce korzystać z usług towarzystwa ubezpieczeń, w którym samochód miał dotychczasową polisę, czy też chce zawrzeć umowę z innym towarzystwem. W pierwszym przypadku nie musi robić nic. Towarzystwo przyśle mu zawiadomienie o konieczności zapłacenia składki skalkulowanej już na nowo z uwzględnieniem zniżek przysługujących nowemu właścicielowi.

W drugim przypadku przed upływem 30 dni od nabycia auta nowy właściciel powinien wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia i zawrzeć nową w wybranym przez siebie towarzystwie.

 

Uwaga! Jeśli nowy właściciel samochodu nie wypowie dotychczasowej umowy i zawrze nową z innym towarzystwem, będzie zmuszony opłacać dwie polisy, przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy przez oba towarzystwa.

 

Podstawa prawna 

Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124 z 2003 r., poz. 1152 z późn. zm.)
 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty