Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Odbierają prawa jazdy za alimenty

Data publikacji: Autor: Tomasz Rewerelli

Fot. Maciej Pobocha: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) chce, by uchylającym się od płacenia alimentów osobom zabierać prawo jazdy. To na razie pomysł. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce mobilizować gminy i komorników do składania wniosków o odbieranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym.

Z nową siłą wraca sprawa odbierania praw jazdy za niespłacone alimenty. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) chce mobilizować gminy i komorników do większej aktywności i częstszego składania wniosków o odbieranie dokumentów prawa jazdy dłużnikom.

 

Podjęcie działań zmierzających do większej ściągalności zaległych alimentów, zapowiedziała sekretarz stanu w MPiPS, Joanna Kluzik-Rostkowska. Jednym ze środków ma być znacznie częstsze niż dotychczas odbieranie praw jazdy osobom, które zalegają ze spłatą alimentów. Możliwość odbierania dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów za uchylanie się od płacenia alimentów, dała organom samorządowym ustawa z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. z 2005 r. nr 86, poz. 732). Fot. Maciej Pobocha: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) chce, by uchylającym się od płacenia alimentów osobom zabierać prawo jazdy. To na razie pomysł.

 

Żeby stracić - trzeba chcieć nie płacić

 

Nie każdemu, kto zwleka ze spłatą alimentów prawo jazdy zostanie odebrane. I nie ma to nic wspólnego ze skalą zaległości. Aby taka decyzja zapadła, wymagany jest cały szereg działań i decyzji, które teraz ministerstwo chce przyspieszyć. Jeśli niesolidny rodzic unika płacenia alimentów, działania zmierzające do ściągnięcia zaległości może podjąć komornik. Jeśli uzyskanie należności jest nieskuteczne, komornik może zwrócić się do właściwego organu administracji lokalnej, wójta, burmistrza lub starosty. Ten powinien zlecić ośrodkowi pomocy społecznej przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, który ma ustalić czy dłużnik jest w stanie spłacić zaległości. Jeśli dłużnik utrudnia zebranie tej wiedzy, bądź też unika przedstawicieli ośrodka pomocy społecznej naraża się na skierowanie sprawy do prokuratury, za uchylanie się od łożenia na opiekę utrzymania najbliższych. Gmina w takiej sytuacji może również wystąpić do starosty o zatrzymania prawa jazdy.

Podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy dłużnik nie ma z czego spłacać alimentów i jednocześnie nie chce podjąć wskazanego mu przez urząd pracy zajęcia lub robót interwencyjnych.

 

Nie może się zatem zdarzyć tak, że decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy będzie natychmiastowa i niespodziewana. Trzeba z premedytacją uchylać się od obowiązku alimentacyjnego. Zwrot dokumentów następuje dopiero wtedy, kiedy dłużnik wywiąże się ze swoich zobowiązań.

 

Pomysły ministerstwa

 

Niemniej skala niespłacanych alimentów jest znaczna i sięga 8 mld zł, co w dużej części obciąża budżet państwa. – Program ministerstwa skierowany jest do organów samorządowych i komorników. Chcemy aby obowiązująca niemal od roku ustawa była skuteczniej realizowana. Zależy nam także na tym by poznać pomysły samorządów na to jak walczyć z tym zjawiskiem – mówi Maryla Kodyn z MPiPS. Komornicy mają częściej wpisywać niesolidnych płatników na ogólnopolską listę dłużników i ściśle współpracować z samorządami, do czego zobowiązuje ich ustawa o postępowaniu wobec dłużników. Ministerstwo namawia gminy by te działały efektywniej jeśli idzie o aktywizację osób uchylających się od spłat i częściej sięgały po skuteczny bicz jakim jest zabierania prawa jazdy. Gminy przez rok od uchwalenia ustawy złożyły jedynie 248 wniosków o odebranie prawa jazdy. 165 osób wystąpiło o zwrot zatrzymanych dokumentów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • Karol (gość)

  Wychodzi na wierzch nieskuteczność polskiego prawa. Państwo nie jest skuteczne w egzekwowaniu należności alimentacyjnych, więc wymyśla jakieś dyrdymały w stylu zabierania prawa jazdy co jak życie pokazało nic nie wnosi (tylko 248 wniosków). Ale temat zastępczy jest aby było wrażenie że politycy coś robią, bo inaczej wyjdzie że nic nie robią.

 • atomek (gość)

  co za bzdura może do tego jeszcze zabierać dowód osobisty i paszport?????????????. Państwo powinno pomyśleć jak zapewnić więcej miejsc pracy dla takich osób a nie wymyslać takie bzdury!!!!!!!!!!!!!!!

 • św mikolaj (gość)

  ludzie wyjedźcie za granice tam wam takie idiotyzmy niegrożą

 • do atomek (gość)

  zworc uwage, ze w artykule jest napisane, ze beda zabierane tym co uchylaja sie od placenia i nie robia nic w celu zmiany tego. A skoro masz prawko i stac cie na jazde samochodem to zapewne pracujesz a przyanjmniej skads pieniadze dostajesz i na alimenty powienies miec wiec jak ci prawko zabiora to moze to skloni kogos do splacenia zaleglosci.

 • ha ha (gość)

  nadmieniam, że zabierania prawa jazdy z niepłacenie alimentów jest niezgodne z konstytucją RP. Ciekawe jak przedstwiciele rządu będą się tłumaczyć w sądach.

 • kiviasty (gość)

  Niech ten "rząd" weżmie się do roboty bo piepszyć to każdy potrafi - Panowie Posłowie pożal się boże jak mawiał wieszcz Wam kury szczać prowadzać. !!!

 • jasiek_polny (gość)

  To nie był wieszcz ino marszałek J. Piłsudski i słusznie prawił..A Wy łobuziaki płaćcie alimenty, bo skończą się podróże. Wóz konny ino zostanie i karta woźnicy. A co, przelecieć .. lachona... to każdy chce..ale o dzieciach to już nie myśli ;)))

 • Bonzo (gość)

  Ciupciał, ciupciał i pociupciał... A prawko zabiorą:) Tylko nie wiem dlaczego jeden z gości sądzi że skoro mam prawo jazdy to mam pracę i do tego stać mnie na jazdę samochodem. Chyba moge nie mieć pracy i samochodu, a prawo jazdy moge mieć. Czy nie? Czy naprawde trzeba się wynieść z tego padołu łez żeby kutafony na Wiejskiej zrozumiały że ludzion tu jest ciężko? Może jak już zostana tylko oni sami to opanują sie z tymi kocopałami które wymyślaja w przerwie miedzy snem w pracy a dłubaniem w nosie(rownież w pracy) Pozdrawiam.

 • kołoiwesolo (gość)

  Panie KIVIASTY - jak pan tak piepszysz jak piszesz to wspólczuję niewiaście albo..... rączce !

 • ktos (gość)

  Przeciez i tak nic nie robia, a jak juz robia to zupelnie zle, wiec lepiej niech juz nic nie robia, tam, mysle ze lepszym rozwiazaniem bylo by zabieranie paszportu, jak tego nie uchwala to naprawde zostana sami, za granicami mozna lepiej zarobic, nie byc swiadkiem tak idiotycznych posuniec i nie mowie tutaj tylko o problemie alimentacyjnym, tylko jak ma sie zamiar cos zrobic, to trzeba sie do tego przygotowac, mam na mysli wejscie do Unii Europejskiej, przez to wejscie wyniszczono malych przedsiebiorcow ktorzy wyjechali za granice naszej kochnej ojczyzny w poszukiwaniu lepszego zycia, najlepiej zabrac paszport, prawo jazdy, dowod osobisty, ksiazeczke zdrowia odciazy sie w ten sposob kase chorych, dac lopate i wygonic do kopania rowow i tak do konca zycia, bo przy takim wynagrodzeniu i tak nie bedzie sie w stanie splacic zadluzenia, oj pani minister prosze sobie wziac taki 15kg. mlotek i pozadnie walnac sie nim w glowe, moze to zmusi pania do myslenia, ale moze w koncu madrzejszego, bo to co pani wymyslila to moze w 3% da oczekiwany skutek, przeciez ten kraj nie ma pieniedzy z czego ci ludzie maja placic te alimnty, ja postanowilemwyjechac, chcialem splacac, ale w tym kraju nie da sie utrzymac a co dopiero jeszcze splacac zadluzenie ktore wiecznie narasta, pozdrawiam "serdecznie" naszych wszechwiedzacych, a ten mlotek prosze zostawic jako przechodni, jest tam jeszcze parunastu parudziesieciu ktorym sie przyda pozadny wstrzas muzgu.

 • do Ktosia (gość)

  Jak się ma muzg zamiast mózgu to ani pisanie ani myślenie specjalnie nie idzie...

 • tommy (gość)

  Po pierwsze ci którzy narzekają na obecnych posłów przy okazji tego artykulu nie wiedzą chyba o co chodzi. Ustawa była uchwalona w kwietniu 2005 czyli za poprzedniej kadencji. Po drugie jest jasno napisane, że musi być wycszerpana pewna droga formalna żeby prawko stracić. Nie trzeba się bać jeśli ma się uczciwą sytuację, także wtedy gdy się nie płaci alimentów bo nie ma skąd. Po trzecie jest mnóstwo takich rezolutnych tatusiów, którzy nie kwapią się żeby płacić alimenty, pracują w szarej strefie nieźle im się żyje. I kto za to płaci? Ja płacę, pan płaci... Społeczeństwo płaci :). Bo matka bez alimentów będzie brała zasiłki i obciążała budżet. Tak więc jest to dla mnie zupełnie uzasadnione, że wprowadza się dodatkowe środki, które mogą zwiększyć skuteczność ściągania alimentów. Tymbardziej, że jest tu napisane o 8 mld PLN. Nawet 10% tej kwoty to prawie miliard. To niemała skala problemu.

 • Bonzo (gość)

  Tommy powiedz mi proszę czym sie różni polityk z poprzedniej kadencji od tego z teraźniejszej? oni się niczym przecież nie różnią. Nawet gęby te same widać. Masz rację że musza być wyczerpane inne środki przymusu do spłacenia zaległych alimentów aby zabrać prawko ale co ma piernik do wiatraka? Co ma prawo jazdy do alimentów? Zadłużony w ten sposób typ powinien nie mieć prawa kupić nawet telefonu komórkowego np. na abonament, ale nie zabierać prawo jazdy! Może jeszcze wpadną na pomysł, żeby zabierać dowód osobisty za niepłacenie alimentów.

 • do ktosia (gość)

  Latwo czepic sie bledu ortograficznego, trudniej wypowiedziec sie na zaistnialy problem, a z zabieraniem prawa jazdy to wiem jak jest, bo doswiadczylem tego na wlasnej skorze i niech nikt mi nie mowi ze jest tak kolorowo, nikt nie chce patrzec jaka jest sytuacja materialna danego dluznika, wiec to co napisalem wczesniej (czytaj "ktos") jest w pelni zasadne, a ktos kto chce mnie poprawiac niech sie sam zastanowi czy nigdy bledu nie popelnil, wlasnie takich madralinskich mamy w naszym rzadzie i mamy to co mamy, Toomy odpowiedz BONZO na pytanie, czym rozni sie ten rzad od poprzedniego, bo faktycznie geby juz od wielu lat sa te same.

 • xxx (gość)

  Alimenciarze na pewno powinni alimenty płacić - to nie ulega wątpliwości i nie mam zamiaru ich bronić (a jak przymusić do ich płacenia to niech nasza władza zobaczy jak to robią nasi sąsiedzi, ci za zachodnią granicą). Posunięcie się w swojej nieudolności przez władze państwowe RP do takich metod jak zabieranie prawa jazdy za nie płacenie alimentów to kpina i ośmieszanie się przed światem. Prawdziwe prawo i sprawiedliwość nie ma co - pogratulować pomysłodawcom osiągnięcia szczytu głupoty-brawo. Zgodzę się z jednym z przedmówców, że jest to niezgodne z Konstytucją - przynajmniej na razie bo przecież te same orły zapowiadają , że będą przy niej majstrować a wtedy to kto wie - strach pomyśleć dokąd ta ich radosna twórczość nas zaprowadzi. A może oni zlikwidują Konstytucję?

 • ktos (gość)

  Re; XXX ja wcale nie powiedzialem zeby sie uchylac od placenia alimentow, jestem jak najbardziej za, tylko ze to nam wszechmogaca wladza na to nie do konca pozwala, prowadzilem male przedsiebiorstwo, bylo mnie stac na alimenty, i pare innych rzeczy, po wejsciu do Unii nie dosc ze nie stac mnie na alimenty to jeszcze do tego chciano mi odebrac narzedzie pracy ktora pozwalala mi na ledwo utzrymywanie samego siebie i nikogo to nie interesowalo, urzednik panstwowy jak mu sie sworzy tylko mozliwosci to nie patrzy juz jaka jest cala procedura, tylko jak najszybciej chce doprowadzic do zatrzymania prawa jazdy, procedura tak jakby go nie do konca interesuje, wiec nie majac innego wyjscia musialem spakowac manatki i szukac szczescia w nie swojej ojczyznie, gdzy bym zostal, w niedlugim czasie nie dosc ze nie bylo by mnie stac na alimenty, to pograzal bym sie w coraz to wiekszym bagnie, teraz musze zarobic na zadluzenie i na spokojne utrzymywanie samego siebie, wiec to co wymyslila szanowna pani minister do niczego dobrego nie doprowadzi, to tylko pograzy dluznikow, bo w wielu przypadkach jest to narzedzie ich pracy, teraz naprawde wnioskuje ze jesli pani minister chce ubezwalsnowolnic platnikow alimentacyjnych to prosze im zabrac paszporty, bo uciekna z tego pieknego kraju tak jak ja to zrobilem i naprawde prosze mi wierzyc ze chce splacic swoje zaleglosci, ale w polsce nie bylo to mozliwe a jak by mi jeszcze zabrano prawo jazdy to juz w ogole przyszlo by mi rowy kopac a zadluzenie by co raz to bardziej roslo, pozdrawiam jeszcze raz serdecznie ktos.

 • WC (gość)

  Pomysł z odbieraniem prawa jazdy jest co najmniej kontrowersyjny, można się z nim nie zgodzić i ja też nie jestem przekonany czy to sprawiedliwy sposób, ale jestem przekonany, że może się nie podobać szczególnie tym, którzy kręcą dobry biznes, mają majątek rozpisany na rodzinę i mają przede wszystkim w d.pie kobietę z dzieciakiem i płacenie alimentów. Zabieranie prawa jazdy będzie jak mniemam skutecznym batem na "migaczy", którzy na wszystko mają tylko nie na alimenty. Takich "ogierów" jest dużo więcej, niż "miłośników", którzy faktycznie nie mają z czego zapłacić. Nie wiem dlaczego wszyscy tak przedmiotowo podchodzą do sprawy i uważają, że alimenciarze są tu najbardziej skrzywdzeni!!! A pytam się gdzie jest tu miejsce na tę kobietę i to dziecko (dzieci)!!! Nikt na to jakoś tutaj nie zwrócił uwagi! Pomijam przypadki skrajne, gdzie kobieta chce wyłudzić pieniądze, ale to dziecko na prawdę nie jest niczemu winne, ono się do życia nie prosiło. Niestety człowiek to takie zwierzę, które za swoje czyny zgodnie z ogólnie przyjętą etyką musi odpowiadać, a jeśli z różnych powodów nie chce odpowiadać to o odpowiedzialności za własne czyny (bardziej czy mniej świadome)trzeba mu w skuteczny sposób przypomnieć. To tyle. ZdRuFkA.

 • Basia (gość)

  Zabieranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów ? Kretynizm i tyle. Każde dodatkowe słowo byłoby tylko potwierdzeniem tego jednego bądź jego synonimem.

 • ktos (gość)

  Re; WC my mowimy o odbieraniu prawa jazdy i czy to cos zmieni i czy jest zgodne z obowiazujacym u nas prawem, a nie czy jest miejsce dla kobiety z dzieckiem, moze niedlugo bedzie i ten temat poruszony, ja rowniez jestem za tym zeby wszystkich bylo stac na placenie alimentow i zeby tych ktorzy maja a nie chca przywolywac do porzadku, tylko czy taka metoda ????

 • GTYJA (gość)

  BEZSENS!!!! DEBILIZM!!!! Brak słów na tą głupote.

 • s.h (gość)

  Zabranie prawka utrudnia rodzicowi zarobienie pieniedzy bo wiekszosc pracy dla mezczyzn wymaga posiadania prawa jazdy.

 • można pohulać (gość)

  taaak, a za zaległości wobec banków można zabrac legitymację ubezpieczeniową, za zaległości wobec fiskusa-kasować dowód osobisty, za zus-książeczkę wojskową, za mandaty-legitymację emeryta. Jak szaleć , to szaleć!

 • coś (gość)

  To jest mała kara dla alimenciarza,jak oni(alimenciarze)mogą patrzeć dziecku w oczy(jawne okradanie niewinnych)

 • re; cos (gość)

  Ty faktycznie jeste cos.

 • Re; cos (gość)

  przepraszam, jestes ;)

 • re; cos (gość)

  jak nie placa to i w oczy nie patrza, wiec po co w ogole zabierasz glos, pomysl zanim cos napiszesz, chcial bym zebys sie znalazla kiedys w podobnej sytuacji nie majac z czego sie utrzymac i jeszcze zeby ktos Cie pozbawil narzedzia pracy zeby Cie jeszcze bardziej pograzyc, pozdrawiam Cie serdecznie.

 • WC (gość)

  Nie chce się wdawać w zbędną polemikę z niektórymi autorami postów, ani bronić pomysłodawców tego rozwiązania, ale proponuje zastanowić się nad paroma rzeczami: co to jest obowiązek alimentacyjny, kto jest zobowiązany, dlaczego ktoś nie łoży na utrzymanie rodziny itp. A może nie powinno być obowiązku alimentacyjnego? Powiem szczerze, że mnie to ryba. Mam żonę i dzieci i dużo zrobię żeby ten stan utrzymać. Niestety nie wszystko w życiu wychodzi tak jak chcielibyśmy (oczywiście pod warunkiem, że najpierw się pomyśli, a potem zrobi), ale dzieci nie biorą się z powietrza! Czy coś da groźba zatrzymania (nie zabrania, bo po spełnieniu obowiązku jest ono zwracane) prawa jazdy za niezapłacone alimenty? Pewnie tyle co dałby pomysł zamykania do więzienia za niezapłacone alimenty. A jak podoba się Wam pomysł obciążenia obowiązkiem alimentacyjnym dziadków? Były takie przypadki i uważam, że to rewelka. Synek "narobi" dzieci gdzie się tylko da, a dziadki będą bulić do śmierci. Może jakiś dobry pomysł ktoś ma na takich gagadków, a nie tylko hurakrytykanctwo? ZdRuFkA.

 • kk (gość)

  [quote="do atomek"]zworc uwage, ze w artykule jest napisane, ze beda zabierane tym co uchylaja sie od placenia i nie robia nic w celu zmiany tego. A skoro masz prawko i stac cie na jazde samochodem to zapewne pracujesz a przyanjmniej skads pieniadze dostajesz i na alimenty powienies miec wiec jak ci prawko zabiora to moze to skloni kogos do splacenia zaleglosci.[/quote] człowieku to że ktoś ma prawo jazdy świadczy o tym że ma uprawnienia do jazdy samochdem a nie to że nim jeździ znam ludzi co mają prawko a od egzaminu nie byli za kółkiem

 • jaskier (gość)

  No to kaczki rządzą!! Nie wiem jak można powiązac niepłacenie alimentów z dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów. To zdażyc się może tylko w polsce!! No ale w polsce wszystko jest możliwe!!

 • marian.sowinski@wp.pl (gość)

  Wraz z P.J. zabierajcie też dowody osobiste i macie proble z gowy..

 • Janusz Piotrowski (gość)

  Odbieranie uprawnień do kierowania pojazdami czyli dodatkowej możliwości zarobkowej lub możliwości zatrudnienia jest conajmniej śmieszne.W Polsce uznaje się osoby bezrobotne za przestępców z art 209 kk wystarczy aby nie płacił. Więzienia przepełnione ponieważ w więzieniach odbywają karę więzienia osoby które zostały skazane za uwaga "-nie popełnione przestępstwo lub za Ustawę o Ewidencji Ludności,albo ukradł kapsel od mleka ". Prawdziwy przestępca nie odbywa kary. Tylko w Polsce uznaje się niewypłacalność za przestępstwo. DAJCIE BEZROBOTNYM PRACĘ a potem występujcie z aktami oskarżeń za uporczywość ten kraj to patologia,paranoja chore przepisy !. Myślę ,że dobrym wyjściem byłoby zaskarżyć Polskę przez związek alimenciaży i zaskarżenie art 209 kk do Trybunału Konstytucyjnego Janusz Piotrowski mail biuro@loewe-polska.pl

 • Janusz Piotrowski (gość)

  Uzupełniam post Chciałbym dodać ,że autorem nowelizacji prawa w 1998 roku jest Pan Kaczyński . Otóz te prawo np art 500kk przewiduje złamanie zasady domniemania niewinności bez oskarżonego wbrew Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej /sui generis/. Co prawda art 500 przewiduje wniesienie sprzeciwu i powrót postępowania na tryb zwykłego postepowania ale wyrokowanie musi odbyć się publicznie . Ma to na celu kontrolę wymiaru NIEsprawiedliwości/zasada publiczności/. Więc zmieniono Konstytucję pod wygodne prawa i zabranie Obywatelom wszystkiego - na co sami głosowaliśmy !!!!. Wnioski wyciągnijcie Państwo sami o jakie prawa oskarżony stając przed Sądem może się dopominać ŻADNYCH NIE MA PRAW" ma być tylko przestępcą a taki Sędzia nie zastanawia się ,że utrzymanie bezrobotnego ,alimenciaża który notabene nie popełnił przestępstwa jest większe niż jego zadłużenie na co płacą podatnicy. TO NIE WSZYSTKO ! po wyjściu z więzienia zapłacimy za niego prąd,gaz ,mieszkanie, i dostanie zasiłek.!!!!!!!!!! W Polsce nadal tylko oficjalnie teraz fałszuje się procesy ,karty karalności,nadaje się pseudonimy,robi bandyckie napady a ofiara chyba ,że nagłośni sprawę wygrywa. Gdzie jest resort Sprawiedliwości? oraz nasz Rzecznik Praw Obywatelskich he he he he he !!!!! Ja np -zostałem skazany w procesie publicznym/obecność Sędziego i protokulanta /sui generis/ jak sam Sąd stwierdził ,że odebrał mi prawo do apelacji wyroku ,stwierdził również że nigdy nie nadesłał mi wyroku ? że skazał mnie uznając dochodzenie połebku jako wiarygodne i wydał wyrok na pierwszej rozprawie. Natomiast nadełał wezwanie do odbywania kary więzienia po dwóch latach przed ukończeniem kary aby wtrącić mnie do lochu na 8 miesięcy za 1300 zł. Nikt nie dopatrzył się nieprawidłowości nawet Rzecznik że dowiedziałem się że jestem bandytą po prawie dwóch latach,z tytułu braku pracy niewypłacalności i to na miesiąc przed jej ukończeniem . PODATNICY róbcie zbiórkę dla przestępcy czyli mnie bo za cały czas odsiadywania kary ktoś musi opłacić moje rachunki i dać mi zasiłek ponieważ tylko tyle mi przysługuje. Wszystko co napisałem jest zgodne z prawdą mam dokumenty urzędowe na poparcie wszystkiego o czym napisałem teraz wnioski wyciągnijcie jaki jest sens Waszej pisaniny ?ja na rok a Fogel ułaskawiony he he he i tak zabiorą Wam te wasze prawka Pozdrawiam i z Uszanowaniem

 • janusz Piotrowski (gość)

  Módlście się tak Telewizjo uczciwa broniąca praw naszych, panie sedzio nie mów że 2x2 jest 7,rzeczniku praw obywatelskich wstaw się przeciwko mnie,panie naczelniku zamknij lochy kościelne jak będą mnie wysyłać do ciebie , Panie Ministrze Niesprawiedliwości daj mi ukojenie i postaw mnie pod ściana bez procesu aby zapanowała na dobre niesprawiedliwość na tym świecie he he he ale nie pomaga ?

 • Krzychu (gość)

  A dlaczego nie kara smierci? Bo to bylaby laska dla osob majacych dalej zyc w tym pokreconym kraju. Ja wyjechalem, bo dosc mam tych bzdur. Juz ktorys z rzedu rzad obiecuje, ze zmieni prawo i uczyni je bardziej skutecznym, a wymysla coraz wieksze nonsensy. Moze w koncu ktos pomysli, jak egzekwowac prawo, a nie wprowadzac bezprawie?!!! Przepraszam za pisownie, ale teraz nie mam juz polskich fontow.

 • JEDREK (gość)

  WREŚCIE PRAWORZĄDNA IV PL! ZABRAC RAWOJAZDY ZA... A DO CZEGO ONE SA POTRZEBNE JAK JE SIĘ ZABIERZE? KTO PONOSI KOSZTA PRZECHOWANIA, ZWROTU, ARCHIWUM itd? ZABRAĆ PASZPORTY, DOWODY, OSOBISTE, PRAWA JAZDY, KSIĄZECZKI RUM I WIELE INNYCH DOKUMENT.STWIERDZAJACYCH TOŻSAMOŚĆ! JESTEŚMY WOLNYM KRAJEM, MAMY WOLNOŚĆ OSOBISTĄ DEMOKRACJĘ,PRAWO DO POSIADANIA DÓBR PRYWATNYCH, MATERIALNYCH itp.- TO JAKIM PRAWEM NAM ODBIERA SIE TO CO MAMY NASZE? PRAWA JAZDY TO PLASTIK, PAPIEREK NA PODSTAWIE KTÓREGO WYDAJE SIE MAMDATY, JAK ICH NIE MA - TO MANDATÓW NIE MOŻNA WYDAWAĆ ...?!

 • kris (gość)

  Niedługo jakiś debil wymyśli, żeby zabierać świadectwa ukończenia szkoły, przedszkola, kartę pływacką. A może jak odbiorą akt zawarcia związku małżeńskiego to chłopaki przestaną rżnąć? Może wypadałoby eliminować źródłó problemów już u źródła - ciąć ptaki po I - komunii, a prokreację niech załatwi Sejm, VIP-y, elity trzymające władzę - czy może kler? Można jeszcze wymyślić więcej kretyńskich rozwiązań. A najlepiej to łapanka i ciąć podroby bo dawców brakuje a biorców do zarabianie na cudzym nieszczęściu jest u nas do oporu!!!!!!!!

 • kris (gość)

  Niech się państwo w końcu zastanowi, czy chce zwiększyć populację Polaków, czy szerzy demagogię opiekuńczości? Jeśli państwa nie stać na ochronę socjalną swoich obywateli to niech się rozwiążę i da szansę innym państwom. W końcu czasem państwo powinno dać coś obywatelowi a nie tylko ciągle i bez ograniczenia brać i brać i brać. Kto wytrzyma taki terror?!?!?!?!?!?!?!?!?!!?

 • Przemas (gość)

  No jasne! Najlepiej zabrać prawko i inne dokumenty! Zastanówcie się tylko drodzy ustawodawcy czy osoba, która ma zasądzone alimenty kiedykolwiek je spłaci, skoro straci uprawnienia, dokumenty etc.etc. - napewno nie znajdzie pracy i nie zarobi tych pieniędzy. A być może prawko, które złożycie u siebie w archiwum zaprocentuje i obrodzi w złotówki...??!! Nie tędy droga żałośni ministrowie!!!

 • mielony (gość)

  To już absurd do sześcianu. Czy nie da się tego ((Dz.U. z 2005 r. nr 86, poz. 732) zaskarżyć do TK? Rozumiem, żę można zająć część dochodów lub majątku dłużnika, do którego również samochód (o ile nie jest współwłasnością) można zaliczyć. Ale odbieranie dokumentów poświadczających uprawnienia nie związane ze sprawą? Licencję pilota, patent sternika, uprawnienia SEP. Ciekawe, czy ktoś odważyłby się odebrać legitymacę prasową?

 • GRZEGORZ (gość)

  JAKIM PRAWEM KTOS USTANAWIA TAKIE PRAWO ZEBY ZABRAC KOMUS PRAWO???????????????????????????????????????????????????

 • DANIEL (gość)

  Uważam że Państwo raczej powinno zająć się nieodpowiedzialnymi pracodawcami, bo to przez nich istnieje problem z nie płaceniem alimentów. Oni oszukują, nie ubezpieczają, nie wypłacają wynagrodzenia. Lepiej zajmijcie się nimi, bo jak mi nie wypłaci to z czego mam zapłacić moim dzieciom. Przeciez o tym się słyszy nie od dziś i co z tym robi Państwo.......? To właśnie przez Państwo isteniają zaległe alimenty, to przez Państwo dzieci nie mają co jeść ....... !!!!!

 • mouse

  Na początku pomyślałem, że lepszym rozwiązaniem byłoby zabieranie prawa do życia osobie nie płacącej alimenty ale państwo nadal musiało by je płacić, dlatego wpadłem na lepszy pomysł. UŚMIERCAĆ DZIECI, na które państwo musi płacić alimenty za dłużnika. Wtedy i państwo zachowa pieniądze i dłużnik PRAWO JAZDY.(Oczywiście żartowałem). Uważam, że z tym prawem jazdy to bardzo poroniony pomysł. Dlaczego nie przymuszą takich osób do wykonywania robót na rzecz Skarbu Państwa, może szybciej by drogi wyremontowali i autostrady wybudowali i to mniejszym kosztem.

 • kojottaxi

  Zabrali mi prawo jazdy złmali prawo określone w konstytucji RP art 65&1i5 moge sie odwołać jak to nic nie da to zrzekam się obywatelstwa tego kraju Jestem taksówkarzem a pojebani w starostwie opiece i UM zabierają mi prawo jazdy Gdzie była opieka społ. kiedy byłem bezrobotny bez zasiłku Już raz przez ustawę zostałem bezrobotnym teraz drugi raz nie pozwolę bedę jeżdził na postoju bez prawa jazdy To jest chory kraj Płacę podatki .zus nie biorę od państwa nic a że na jedne alimenty nie starcza to nie moja wina Na drugie dziecko płacę (ale je widuję) Chcą płacić na drugie OK

 • arti5

  zgadzam sie ze trzeba by bylo zaskarzyc polske o lamanie praw czlowieka,niech mi znajda prace taka abym mogl normalnie wychowac 4-osobowa rodzine i zaplacic alimenty 500zl,,,zcy zabranie prawa jazdy bedzie dobrym sposobem? na pewno nie bo tym co zabiora prawka to i tak beda jezdzili autami,a policja co?jak zlapie to jedynie mandat500zl i koniec wiec niech mnie zlapia raz w roku to i tak sie oplaci....pozdrawiam arti...

 • arti5

  zgadzam sie z toba po... ten kraj.....

 • arturo145

  ja przebywajac w szwecji nasłuchałem sie ze polacy sami siebie niszcza tak gadaja o nas polsce rząd nas gnoi jak tylko chce az znikniemy z planety a zostana mocniejsi to głupota jest zabranie prawa jazdy

 • Komentarz usunięty.
 • Bartol (gość)

  Niech zasrane państwo da najpierw prace dla takich ludzi bo bezrobocia nie brakuje z czego ma spłacać jak komornicy idioci naliczają sobie takie odsetki ze głowa boli brakuje tylko Hitlera żeby wymordował to cale państwo co wymyślają takie głupoty

 • Bartol (gość)

  Jeszcze trochę to wejdzie takie prawo ze majtki z tyłka będą zabierać he he chory kraj i chorzy ludzie masakra

 • ha (gość)

  ja pracowalem w niemczech 4 miesiace pierwsza wyplata wynosila 800 euro za grudzien nie otrzymalem wynagrodzenia kolejne 2 miesiace zarobilem 2400euro po oplaceniu wszystkiego mieszkanie w niemczech w polsce rachunki i dobrowolnie loze na dziecko 300 zl moja wspaniala zona podala mnie o alimenta i chce 1200 zl miesiecznie i teraz czekam na rozprawe. samego zabezpieczenia dostala 800 zl i nie zamieza odpuscic sod nie wziol pod uwage moich zarobkow i wydatkow i odrzucil moje zazalenie mam 22 lata z zona nie jestem 7 miesiecy a juz mam 3000 tys dlugu. zona uwaza ze jak jak sie nie wywiazuje z zabezpieczenia to ona mnie nie wpusci na widzenia i nie da mi dziecka moi rodzice juz nie widzieli dziecka 7 miesiacy aktualnie jestem bezrobotny i nie mam z czego placic w niemczech mi nie wyszlo. polskie prawo jeste chore gdyby nie moi rodzice teraz mieszkal bym pod mostem.

 • ktos (gość)

  jestem ciekaw gdyby sie role odwrocily w malzenstwach i naszych urzedach nie muwiac o juz o rzadzie

 • Czesław (gość)

  Polskie prawo jest jak liść na wietrze z kturej strony zawieje w tą leci. Komunistyczne to złe, zrobimy nowe nasze ale czy ono będzie lepsze niewarzne warzne że jest ustawa a że ona będzie robiła więcej szkody to niewarzne bezpośrednio mnie nie dotyczy to znaczy że dobra. Zmieni się to dopiero wtedy gdy urzędnik państwowy będzie odpowiadał finansowo za popełnione gafy. Ale nie łudzcie się takiej ustawy sejm nie uchwali bo wszyscy senatorowie poszli by z torbami. Pozdrowienia dla ''Mąndrych Senatorów''

 • Czesław (gość)

  Mieszkam w małym miasteczku przy MOPS-ie, w tym miasteczku praktycznie wszyscy się znają wmniej lub większym stopniu.Zastanawia mnie jedna rzecz że pod tym MOPSEM stoją zawsze ci sami ludzie młodzi zdrowi czasami zawieruszy się jakaś matka z dzieckiem z czego wniosek że oni coś dostają. A znam kilka osób co rzeczywiście trzeba byłoby objąć opieką to nie one niczego nigdy nie doświatczły wręcz odwrotnie Zaznaczam że nie mam siebie na myśli A zabieraniem prawa jazdy to żeczywiście to mogli to wymyśleć tylko wyłącznie polscy ministrowie zabrać kowalowi młot i kowadło i rządać wykucia podkowy szczęścia dla rządów RP

 • robert (gość)

  wlasnie tez odebrano mi prawko za nie odbieranie awiza z MOPSU jestem kierowca zawodowym i co teraz stracilem prace i sens w tym powalonym kraju zyc tym co to wymyslili dałbym nobla za głupote bo na dzien dzisiejszy na to zasłuzyli za co mam zyc idziesz do opieki o pomoc to ci łache robia i dadza ci marne150zł i ma ci to starczyc na miesiac ludzie tam na górze spójrzcie czasami na dół bo nas niestac w tym cytuje w europejskim kraju zyc na waszym poziomie

 • Komentarz usunięty.
 • grześ (gość)

  chcą mi odebrać prawko gdzie wpłacam 60% alimentów bo mnie na tyle stać i dodatkowo daje po pare złoty dzieciakom żeby nie zapomniały ojca, pracuje przy rozwożeniu piccy,mam kare dodatkową 8m/3lata,komornika i kuratora,przy czym tu jeszcze gmina? Oddać prawko i nic nie spłacać? iść posiedzieć gdzie państwo będzie dodatkowo płacić jeszcze za utrzymanie więźnia a dług narośnie jeszcze większy? Kto mi wytłumaczy gdzie w tym jest sens?A co z alimenciarzami co tylko w ochronie mogą pracować,po takiej karze to gdzie oni prace znajdą? Może gminy powinny zająć sie alkoholikami którym płacą po 800zł miesięcznie za stanie pod sklepem!

 • grześ (gość)

  może dla niektórych alimenciarzy sposobem na życie jest nawalić się pare razy pod sklepem,trafić do AA i złożyć wniosek że jest się alkoholikiem,brać kaske i stać pod sklepem 8 godz i wtedy wszyscy będą zadowoleni a szczególnie państwo które płaci i komornik który nie może zabrać zasiłku no bo za co przyjmować lekarstwo!!!To chyba najlepszy sposób na obejście prawa;)))

 • alimenciarz (gość)

  dla tych kim jestes to wybrales sobie wizerunek z lusterka to dla grzesia... a odpowiedz mi na pytanie jezeli panstwo zabiera mi prawo jazdy dlaczego nie zbierze mi wyluczonego zawodu bo na teprawo jazdy i jak na szkole nikt nawet zlotowki nie dal ////??????

 • alimenciarz (gość)

  do grzesia jestes alkocholikiem to sie otworz a nie oczerniasz kogos kogo nie znasz ty masz problem nie my co nie placimy bo ty nie masz na kogo

 • pit (gość)

  alimenty to problem wielu lodzi a państwo powinno pomagać a nie skazywać . jak tylko ktoś z was wymyśli cos co przekona rząd do innego traktowania lodzi w Polsce ja jestem z nim.

 • Koralik (gość)

  Polskie prawo tworzą zbrodniarze!!! dla siebie nie dla ludzi.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.