Odpis VAT-u na samochody osobowe powróci

Przepisy / Aktualności

Autor: (mm) źródło Polska Agencja Prasowa

Liczba odwiedzin: 1628

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, przygotowywane przez Ministerstwo Finansów kompleksowe zmiany w VAT od samochodów osobowych wejdą w życie w 2014 roku, po uzyskaniu zgody Brukseli. Oznacza to, że 1 stycznia 2014 r. poszerzony zostanie katalog aut podlegających pełnemu odliczeniu VAT.

Fot. Tomasz SzmandraOd 1 stycznia 2014 roku wprowadzony zostanie m.in. przepis, który pozwala odliczyć cały VAT od aut, które mają co najmniej trzy miejsca siedzące, a ich dopuszczalna ładowność wynosi przynajmniej 500 kg. Zdaniem ekspertów, od nowego roku, teoretycznie wróci możliwość odliczenia 100% VAT od samochodów "z kratką". Problem dotyczy jednak przepisów o homologacji. Zgodnie z nowymi regulacjami, nie uzyskają jej np. samochody osobowe typu hatchback, nawet jeśli zostaną wyposażone w kratkę.

Przepisy mają ponownie się zmienić, gdy Ministerstwo Finansów uzyska zgodę Brukseli na swoje propozycje. Ze złożonego do UE wniosku wynika, że w latach 2014-2018 firmy mogłyby odliczyć 50% podatku VAT naliczonego w cenie kupowanego samochodu osobowego. Kwota ta nie może przekroczyć jednak 8 tys. zł. Będzie można także odliczyć połowę VAT-u zawartego w cenie paliwa kupowanego do takiego auta i połowę VAT-u za części zamienne.

Obecnie firma, która kupiła auto osobowe może odliczyć 60% podatku VAT zawartego w cenie pojazdu, nie więcej jednak, niż 6 tys. zł. Nie można natomiast odliczyć podatku VAT z ceny paliwa.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

    • bryan (gość)
    • MF zachowuje się wobec Brukseli jak niegrzeczna "krętaczka" by obskubywać co się da i ile się wlezie do portfeli polskich bezustannie nękanych podatników bez skrupułów nie dając w zamian praktycznie nic, pomijając o minimum egzystencji jakiejkolwiek godności a właściwie jego brak de facto MF stosuje zasadę więcej brać a nic nie dawać...
    • Komentarz usunięty
    • Waldek (gość)
    • W odpowiedzi może przedsiębiorcy powinni płacić połowę należnych podatków?!? Skoro MF przygotowuje poprawkę o możliwości odpisu połowy VAT-u to może odwrotnie płacić tylko połowę należnych podatków, połowę ZUS-u? Wg raportu przygotowanego przez Doing business najwięcej problemów polscy przedsiębiorcy mają ze zrozumieniem zawiłych przepisów podatkowych oraz niejednolitych interpretacji izb skarbowych. MF odrabia lekcje i przygotowuje poprawkę... BRAWO!!!

Dodaj komentarz