Odszkodowanie z OC razem z VAT

Regina Skibińska
Archiwum
Archiwum
Zakłady ubezpieczeń muszą uwzględniać podatek VAT także wtedy, gdy odszkodowanie z ubezpieczenia OC wyliczają na podstawie kosztorysu.
Archiwum
Archiwum

W ubezpieczeniu OC w przypadku szkody częściowej odszkodowanie wyliczane jest na dwa sposoby: albo na podstawie faktur, albo kosztorysu sporządzonego przez zakład ubezpieczeń. W obu przypadkach odszkodowanie dla osoby, która nie jest podatnikiem VAT, powinno zawierać ten podatek.

Przez wiele lat kwestia ta była różnie interpretowana przez ubezpieczycieli oraz sądy. Z powodu rozbieżności w orzecznictwie Rzecznik Ubezpieczonych kilka lat temu wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie, czy podatek od towarów i usług (VAT) jest elementem odszkodowania w przypadku ustalania jego wysokości wyłącznie według cen części zamiennych i usług niezbędnych do dokonania naprawy, tj. na podstawie metody kosztorysowej. Sąd Najwyższy rozstrzygnął rozbieżności na korzyść kierowców. Obecnie nie ma wątpliwości, że poszkodowany nie będący podatnikiem VAT powinien otrzymać odszkodowanie obejmujące ten podatek.

Zobacz także: Fantastyczny mecz Sevilli. Real Madryt na kolanach!

Jeżeli właściciel pojazdu jest podatnikiem VAT, może obniżyć odprowadzany przez siebie podatek o kwotę podatku naliczonego przy zakupie rzeczy mającej zastąpić rzecz zniszczoną. Konstrukcja VAT jest bowiem taka, że ostatecznie obciążany jest nabywca rzeczy, a osoba będąca podatnikiem przerzuca VAT na kolejnego nabywcę. Nie może więc dostać odszkodowania z podatkiem, którym faktycznie nie jest obciążona. Dlatego odszkodowanie dla podatnika VAT jest ustalane na podstawie cen netto.

Podatek od towarów i usług VAT jest podatkiem cenotwórczym, czyli przy nabyciu towaru nabywca dokonuje zapłaty ceny obejmującej także podatek VAT. Poszkodowany powinien otrzymać kwotę w pełni rekompensującą jego straty. Jeśli poszkodowany nie ma prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w kosztach naprawy od podatku odprowadzanego przez niego do urzędu skarbowego, a zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie nieobejmujące tego podatku, to poszkodowany naprawiając pojazd będzie musiał sam ponieść koszty podatku VAT. W konsekwencji otrzymane odszkodowanie nie pokryje w pełni poniesionej straty.

Wypłata odszkodowania wraz z podatkiem VAT powinna więc zawsze wystąpić w sytuacji, gdy poszkodowany nie ma możliwości odliczenia tego podatku przy nabyciu części do naprawy pojazdu czy kosztów naprawy pojazdu. Ta zasada odnosi się zarówno do wypłaty odszkodowania na podstawie rachunków za naprawę pojazdu, jak i w sytuacji wypłaty odszkodowania na tzw. kosztorys.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty