Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olbrzymie kolejki do rejestracji w systemie viaTOLL

Magdalena Jadach, Magda Wrzos-Lubaś
Fot. Tomasz Bołt
Fot. Tomasz Bołt
Siedem godzin trzeba czekać w kolejce, aby w punkcie dystrybucyjnym w podkrakowskich Mogilanach - jedynym w Małopolsce - zdobyć urządzenia do elektronicznego poboru opłat do poruszania się po polskich drogach.

Siedem godzin trzeba czekać w kolejce, aby w punkcie dystrybucyjnym w podkrakowskich Mogilanach - jedynym w Małopolsce - zdobyć urządzenia do elektronicznego poboru opłat do poruszania się po polskich drogach.

Fot. Tomasz Bołt
Fot. Tomasz Bołt

1 lipca e-myto ma zastąpić istniejące obecnie winiety. Kierowcy będą płacić za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami w systemie viaTOLL. Muszą więc wyposażyć się w viaBOX-y, specjalne urządzenia, które będą rejestrowały, ile kilometrów dany pojazd przejechał. Nikt jednak nie zadał sobie trudu, aby zapewnić kierowcom możliwość sprawnego nabycia urządzenia i podpisania umowy.

**CZYTAJ TAKŻE

29 bramownic viaTOLL na Pomorzu
Winiety się skończyły, a viaTOLL jeszcze nie działa

**

- Ustawiłem się w kolejce zaraz po 6 rano, ale i tak nie byłem pierwszy. W sumie zajęło mi to ponad siedem godzin - oburza się Krzysztof Gajda, właściciel firmy przewozowej z Grybowa.

Oczekujący chowają się przed upałem w pomieszczeniu, ale wielu musi czekać na słońcu. Ludzie piją wodę, soki i napoje energetyczne, aby przetrwać. Niektórzy rezygnują z czekania. - Jak można tak traktować ludzi? - zastanawia się Andrzej Michałowski, kierowca z Wolbromia. - Przecież ci, którzy muszą się zarejestrować w systemie, to są ludzie pracujący. Nikt nie szanuje naszego czasu pracy - denerwuje się mieszkaniec Wolbromia.

Takich oburzonych kierowców dziennikarze "Gazety Krakowskiej" spotkali wczoraj w Mogilanach dużo więcej. - Czekam tutaj od 7 rano, a jestem w dopiero dziewiąty w kolejce, ale nie mam innego wyjścia, bo muszę to załatwić. Jedno jest pewne: zostało zorganizowanych za mało punktów - mówi kierowca w Tymbarku. - Skoro musimy najpierw zarejestrować się przez internet, to powinni nas umawiać na konkretną godzinę. To jest skandal. W takich kolejkach, to stałem w komunizmie za kiełbasą - dodaje właściciel firmy Eurotransport z Tarnowa.

Wydawaniem urządzeń pomiarowych zajmuje się firma DKV Euro Service Polska, wynajęta przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Artur Mrugasiewicz, rzecznik GDDKiA, zapewnia, że pojawią się nowe punkty, gdzie kierowcy będą mogli dokonać formalności. Kiedy dokładnie - nie wiadomo.

Dlaczego wcześniej nie zadbano o organizację dystrybucji viaboksów, nie umie też wyjaśnić Dorota Prochowicz, rzeczniczka DKV Euro Service Polska. - Wdrażanie systemu to proces ciągły, mogą więc pojawić się pewne trudności - to jej cały komentarz.

System viaTOLL działa bezprzewodowo. Składa się z dwóch elementów: urządzenia viaBOX, zamontowanego w samochodzie, i anten rozmieszczonych przy płatnych drogach. Przy każdym wjeździe i wyjeździe z płatnej drogi zbudowane zostaną specjalne bramownice wyposażone w anteny. Tym samym od 1 lipca znikną więc winiety i zastąpi je e-myto, czyli opłata drogowa narzucona przez Unię Europejską.

Nowy system na wybranych odcinkach dróg krajowych, ekspresowych i autostrad będzie obowiązywać pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. W Małopolsce dotyczy to dróg: S7 (ekspresowy odcinek zakopianki), DK 94 (Kraków - Olkusz - Bytom) i autostradowej obwodnicy Krakowa. Wprowadzaniu opłat za obwodnice szczególnie sprzeciwiają się samorządowcy, bojąc się, że ruch tranzytowy przeniesie się do miast. W kwietniu rezolucję w tej sprawie do ministra skierowali radni Krakowa. Pozostała bez odpowiedzi.

**CZYTAJ TAKŻE

Uwaga na oszustów podszywających się pod viaTOLL
Opóźnienia przy wdrażaniu systemu viaTOLL

**

W środę projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość złożył w Sejmie poseł Andrzej Adamczyk. - Chcemy, aby obwodnice zostały wyłączone z listy płatnych odcinków. Myto za przejazd nie powinno też obejmować autobusów - twierdzi. O ile klub jest gotowy negocjować drugą kwestię, sprawa obwodnic nie ma podlegać dyskusji.

Źródło: Gazeta Krakowska

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty