Opel Karl 2015. Test i dane techniczne [video]

Karol Biela
Opel Karl / Fot. Karol Biela
Opel Karl / Fot. Karol Biela
Najnowszy i zarazem najmniejszy model Opla ma pojawić się w ofercie polskich salonów jeszcze w czerwcu. Karl, bo tak nazywa się miejskie autko, przekonuje do siebie nie tylko zgrabnym nadwoziem, lecz także energicznym a przy tym oszczędnym silnikiem.
Opel Karl / Fot. Karol Biela
Opel Karl / Fot. Karol Biela

Karla zbudowano w oparciu o całkowicie nową architekturę koncernu GM. Pojazd otrzymał swoje imię po najstarszym z pięciu synów Adama Opla. Nowy miejski samochód dostępny będzie wyłącznie w wersji pięciodrzwiowej wypełniając lukę w segmencie A, gdzie od dwóch już lat obecny jest trzydrzwiowy model Adam.

Powiew świeżości

Nie da się ukryć, że styliści Opla wykonali kawał dobrej roboty. Auto wygląda świeżo, nowocześnie, bez zbędnych i kiczowatych detali.

Z przodu wzrok przyciągają duże klosze reflektorów, których kształt – jak twierdzą projektanci – zaczerpnięto wzorując się na orlim oku. Może charakter miejskiego auta nie za bardzo odzwierciedla drapieżnej natury tego ptaka, ale reflektory zgrabnie komponują się z trapezową osłoną chłodnicy.

Spoglądając z boku na linię najmniejszego Opla nie sposób nie zauważyć mocno zaakcentowanych przetłoczeń na drzwiach, choć tylne lampy przypominają te... z konkurencyjnego Kia Picanto.

Opel Karl / Fot. Karol Biela
Opel Karl / Fot. Karol Biela

Opel Karl mierzy 3,68 metra długości, prawie 1,7 metra szerokości i 1,48 metra wysokości. Takie kompaktowe wymiary zdecydowanie ułatwiają jazdę nawet po wąskich drogach, o czym mogliśmy się przekonać przejeżdżając przez ciasne uliczki holenderskiego Edamu.

Samochód będzie dostępny w dziesięciu kolorach nadwozia, w tym ośmiu metalizowanych i może mieć zamontowane nawet 16-calowe alufelgi (w wersji bazowej będą to jednak stalowe „14-ki").

Już na pierwszy rzut oka wnętrze Karla wywiera pozytywne odczucia. Na przednich fotelach znajdziemy całkiem sporo przestrzeni, a i co do jakości wykonania nie można mieć większych zastrzeżeń.

Z tyłu zdecydowanie łatwiej pomieszczą się dzieci, niż dorośli, ale trzeba pamiętać, że Karl to w końcu miejskie autko. In plus zaliczyć też trzeba możliwość przewozu pięciu osób, gdyż rynkowi rywale, jak chociażby „bliźniaki" VW Up!, Skoda Citygo oraz Seat Mii to pojazdy czteroosobowe.

Bagażnik Karla mieści standardowo 215 litrów, a po złożeniu siedzeń do dyspozycji mamy 1013 litrów, co jest dobrym wynikiem w segmencie A.

1.0 ECOTEC: dynamiczny i oszczędny

Opel Karl / Fot. Karol Biela
Opel Karl / Fot. Karol Biela

Do napędu swojego najmniejszego modelu producent przewidział tylko jeden silnik o pojemności 999 ccm. Wykonana z aluminium 3-cylindrowa konstrukcja benzynowa z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz turbodoładowaniem osiąga 75 KM przy 6 500 obr./min. Maksymalny moment obrotowy równy 95 Nm dostępny jest przy 4 500 obr./min.

Silnik sprawią naprawdę dobre wrażenie. Przy spokojnej jeździe w kabinie jest cicho, a jednostka napędowa nie przenosi do wnętrza zbyt wielu wibracji. Litrowy motor potrafi spalić średnio mniej niż 5 litrów na "setkę" (według producenta 4,5 w cyklu mieszanym) oferując przy tym całkiem dobre osiągi.

Opel Karl 1.0 ECOTEC przyspiesza od 0 do 100 km/h w 13,9 sekundy, a prędkość maksymalna to 170 km/h. Oznacza to, że przejazd i w mieście, jak i na drogach szybkiego ruchu Karl nie powinien być zawalidrogą.

Z 75-konnym silnikiem dostępna jest wyłącznie 5-biegowa skrzynia manualna, która podczas jazd na prezentacji dobrze wywiązywała się ze swojego zadania, choć zdarzyło się jej przyhaczyć przy zbyt szybkiej zmianie przełożeń.

Wyposażenie z wyższych segmentów

Opel Karl / Fot. Karol Biela
Opel Karl / Fot. Karol Biela

W większość przypadków Karl będzie użytkowany w warunkach miejskiej eksploatacji i zdaje się, że jest on do tego świetnie przygotowany. Niemały prześwit, kompaktowe gabaryty, a do tego dobra widoczność do tyłu i w lusterkach sprzyjają przeciskaniu się przez betonową dżunglę.

Już od wersji Enjoy pojazd będzie wyposażony w tryb City, który powoduje wyraźne zwiększenie siły wspomagania układu kierowniczego przy niskich prędkościach, co ułatwi – nie tylko paniom – kręcenie „kółkiem" na parkingu pod centrum handlowym.

Wśród wyposażenia dodatkowego znalazły się też systemy, które nieczęsto znaleźć można w samochodach tej klasy. Jednym z nich jest układ ostrzegający o przed niesygnalizowaną zmianą pasa ruchu, czy system IntelliLink z 7-calowym dotykowym wyświetlaczem, który łączy się ze smartfonem, aby wyświetlić np. mapy nawigacji.

Cennik i wyposażenie

Opel Karl / Fot. Karol Biela
Opel Karl / Fot. Karol Biela

Na niemieckim rynku Karl kosztuje mniej niż 10 tys. euro. Polskie ceny startować mają od około 36-37 tys. złotych, co wydaję się bardzo rozsądną propozycją.

Standardowo najmniejszy model z gamy Opla otrzyma 6 poduszek powietrznych oraz kilka elektronicznych systemów wpływających na bezpieczeństwo, w tym ABS, kontrolę trakcji TC Plus, elektroniczny układ stabilizacji pojazdu ESP Plus, czy system ułatwiający ruszanie na wzniesieniu (HSA).

Dokładna lista wyposażenia poszczególnych pakietów oraz oficjalne ceny nie są niestety jeszcze znane.

Wybrane dane techniczne Opla Karla 1.0 ECOTEC i konkurentów: 

Marka/model

Opel Karl 1.0 ECOTEC 75 KM

Kia Picanto 1.0 MPI 69 KM

VW up! 1.0 75 KM

Cena (zł)

b.d.

Od 34 700

Od 40 800

Typ nadwozia/liczba drzwi

hatchback/5

hatchback/5

hatchback/5

Liczba miejsc

5

5

4

Wymiary i masy

Długość/szerokość/wysokość (mm)

3675/1698/1476

3595/1595/1485

3540/1641/1489

Rozstaw kół: przód/tył (mm)

1410/1418

b.d./b.d.

1428/1424

Rozstaw osi (mm)

2385

2385

2420

Masa własna (kg)

939

845-945

929

Pojemność bagażnika (l)

Pojemność zbiornika paliwa (l)

 

215

32

200

35

251

35

Układ napędowy

Rodzaj paliwa

benzyna

benzyna

benzyna

Pojemność (ccm)

999

998

999

Liczba cylindrów

3

3

3

Napędzana oś

Przód

Przód

Przód

Skrzynia biegów:

typ/liczba przełożeń

Manualna/5

Manualna/5

Manualna/5

Osiągi

Moc (KM)

75

69

75

Moment obrotowy (Nm)

95

95

95

Przyspieszenie 0-100 km/h (s)

13,9

14,6

13,2

Prędkość maksymalna (km/h)

170

158

171

Średnie zużycie paliwa (l/100 km)

4,5

4,5

4,7

Emisja CO2 (g/km)

104

105

108


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty