Płatne parkingi w Gdyni

Aktualności / Nowości

Autor: Szymon Szadurski

Liczba odwiedzin: 3726

Klamka zapadła. Gdynia przestanie być wkrótce jedynym dużym miastem w Polsce, w którego centrum kierowcy nie płacą za parkowane przy ulicach.

Klamka zapadła. Gdynia przestanie być wkrótce jedynym dużym miastem w Polsce, w którego centrum kierowcy nie płacą za parkowane przy ulicach.

 

O wprowadzeniu systemu opłat zdecydowali podczas środowej sesji Rady Miasta radni Samorządności prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Przeciw była opozycja z Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

 Fot. Tomasz Bołt

- Nikt nie podważa tego, że płatne parkowanie w centrum Gdyni ma sens, ale pomysły przedstawione przez Samorządność, są bardzo restrykcyjne - mówi Marcin Horała z PiS. - Tymczasem nie powinno się zaczynać takiego projektu tylko od karania kierowców. Chętniej widziałbym kompleksowy program poprawy sytuacji parkingowej w Śródmieściu, a nie tylko wprowadzanie opłat. Powinny powstać parkingi na obrzeżach centrum Gdyni. Pieniądze, które będą pobierane od kierowców, mogłyby też posłużyć do stworzenia elektronicznego systemu powiadamiania o wolnych miejscach parkingowych. Każdy, kto wjeżdżałby autem do Śródmieścia, widziałby na specjalnej tablicy, gdzie można zaparkować, a gdzie nie. Tymczasem nic takiego w przegłosowanym projekcie nie ma.

 

System płatnego parkowania w centrum Gdyni i tak po dyskusjach podczas prac komisji Rady Miasta udało się złagodzić. Miesięczny abonament dla kierowców za możliwość pozostawienia samochodu w Śródmieściu obniżono z 400 do 300 zł, opłatę dla mieszkańców - z 30 do 20 zł. Taką samą miesięczną stawkę ustalono dla osób niepełnosprawnych ruchowo, pracujących w Śródmieściu. System opłat funkcjonował będzie w dni powszednie od godz.9 do 18, a nie 19, jak początkowo planowano. Opłaty nie będą też pobierane w weekendy. Zdaniem radnych Samorządności, wprowadzenie systemu to konieczność.

 

- W Śródmieściu notorycznie nie ma gdzie zaparkować, samochody w poszukiwaniu miejsca parkingowego krążą po kilka razy po tych samych ulicach, korkują te same skrzyżowania - mówi Andrzej Bień. - Brak opłat za parkowanie powoduje, że nie ma rotacji miejsc parkingowych. Pracownicy sklepów i biur pozostawiają auta na cały dzień, a klienci punktów handlowych nie mają jak do nich dojechać.

 

Opłata za godzinę parkowania w Śródmieściu wynosić ma 2 zł za godzinę. System ruszy prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami, obsługiwać go ma firma, wyłoniona w przetargu. Projektem objętych będzie około 3,5 tys. miejsc parkingowych.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Komentarze

    • Roger
    • tam przy dworcu jest 'budka' z super kebabem - od 9 do 15zł ale warto. dodajmy jeszcze koszt parkingu na kwadrans i jakieś piciu a dobra szama będzie kosztować już koło 2 dych...
    • tomek1
    • Trudno, żeby radni sobie odstawili takie źródełko kasy. Ale w szoku jestem, że PO i PIS byli przeciwni ;)

Dodaj komentarz