Podatek od kupna samochodu

Porady / Warto wiedzieć

Autor: (pp)

Liczba odwiedzin: 160017

Zakup auta z "drugiej ręki", którego wartość przekracza 1000 zł, nieodłącznie związany jest z obowiązkiem uiszczenia opłaty w urzędzie skarbowym. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wypełniania formularza PCC-3 lub PCC-3/A?

Fot. ShutterstockPodatek od czynności cywilno-prawnych, czyli wspomniane PCC, wynosi 2% wartości zakupionego samochodu. Należy tutaj nadmienić, że jeśli urzędnik uzna kwotę zakupu pojazdu za zbyt niską, może ją zakwestionować powołując się na oficjalny cennik opublikowany przez specjalizujące się w tym firmy. Wówczas wymagana jest dopłata. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie, lecz cała procedura jest czasochłonna i tylko opóźnia rejestrację pojazdu.

Obowiązek zapłaty nie dotyczy tych osób, które nabyły pojazd w komisie lub u dealera. Transakcje te zostały już wcześniej objęte podatkiem VAT. Z opłaty PCC zwolnione są również osoby niepełnosprawne, które zakupiły samochód dla własnych potrzeb.

Pozostali nabywcy są zobowiązani ustawą, a także zapisem w umowie kupna-sprzedaży (koszty transakcji ponosi kupujący), do zapłaty podatku w ciągu 14 dni od daty zawarcia transakcji. Opłatę należy uiścić we właściwym urzędzie skarbowym.

Opłata związana jest z wypełnieniem formularza PCC-3 lub PCC-3/A. Pierwszy z nich dotyczy tych transakcji, w których nowym właścicielem jest tylko jedna osoba. Jeśli jednak auto będzie posiadało więcej właścicieli, wymagany jest dokument PCC-3/A, który posiada dodatkowe rubryki na informacje o podatnikach.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2012 roku, w zależności od statusu podatnika, w rubryce przeznaczonej na identyfikator podatkowy należy wpisać NIP lub PESEL. Wcześniej, był to tylko NIP. To samo dotyczy formularza PCC-3/A, który dotyczy pozostałych podatników.

Potrzebna jest również znajomość dokładnej nazwy modelu samochodu, który został zakupiony, a także kalkulator. Informacje dotyczące auta możemy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym otrzymanym od poprzedniego właściciela. Elementy formularza, które muszą zostać wypełnione przez kupującego to części A, B, C, D, G i H. Należy jednak zaznaczyć, że "G" obowiązuje jedynie w przypadku zakupu auta przez więcej, niż jedną osobę.
 
Najczęstszym problemem, na jaki natrafiają nabywcy aut, jest uzupełnienie części B. Nabywca musi zaznaczyć jedno z pięciu pól. Kłopot w tym, że żadne z nich nie jest nazwane wprost jako np. "Kupujący". W tym miejscu należy zakreślić pole "Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” lub "Inny podmiot".

W dalszych częściach formularza, C i D, należy zwięźle i szczegółowo opisać auto, a także obliczyć wysokość podatku. W przypadku opisu pojazdu, czyli przedmiotu transakcji, wymagane jest wpisanie marki, modelu, rodzaju nadwozia, numeru podwozia, pojemności silnika, roku produkcji i przebiegu. Wszystkie te informacje odnajdziemy w umowie kupna-sprzedaży lub dowodzie rejestracyjnym. Jeśli auto posiada wady bądź inne usterki, warto uwzględnić je w opisie, gdyż może to wpłynąć na obniżenie wysokości podatku. W niektórych przypadkach konieczne jest również podanie danych adresowych poprzedniego właściciela.

Część D, poświęcona wysokości składki, wymagana od nabywcy wpisania wartości rynkowej pojazdu. Kwota ta może być inna od tej, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Wartość rynkowa obliczana jest bowiem na podstawie wielu czynników, jak stan auta, jego przebieg lub ewentualne uszkodzenia. W związku z tym, przed uzupełnieniem formularza, należy sprawdzić pozostałe oferty rynkowe i wynik uśrednić. W razie wątpliwości, skorzystać z usług firm zajmujących się wyceną pojazdów.

W miejscu oznaczonym jako "Pozycja 26", wymagane jest wpisane stawki podatkowej, która w tej sytuacji wynosi wynosi 2%. Wynik wpisywany jest w pole "Pozycja 27".

Deklaracja podatkowa może zostać wysłana drogą pocztową lub doręczona osobiście. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy urzędników, którzy powinni udzielić rad i wskazówek dotyczących uzupełnienia wniosków PCC-3 i PCC-3/A.

Po uzupełnieniu wniosku nie pozostaje już nic innego, jak zapłacić podatek w kasie urzędu lub przelewem bankowym, a następnie skierować się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować nowo zakupiony pojazd.

Wzór formularza PCC-3

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

  • xtc (gość)
  • co za zlodziejski kraj wszedzie doja ludzi zlodzi... placic za co ?komu ?szlag czlowieka trafia zewszad plac!
  • Stan xx (gość)
  • xtc (gosc) masz racje jesli chodzi o to (zlodziejstwo) jest to "TOTALNE" okradanie obywateli. Jeszcze wiekszym wydatkiem przy rejestracji jest pobierany podatek od recyklingu 500 zl co jest wiadomo, że jest juz oplacony przy zakupie auta z fabryki, a tu w polsce placi sie ponownie (mam oplaconych ich kilka), Za tablice rejestracyjne placi sie 80 zl , a koszt produkcji 12 zl. Tak,ze OBYWATELE do sądu, bo sąd jest niezawisly, b. sprawiedliwy (dla kogo ?) i bedzie O.K. Do tego dochodzi drogie paliwo, radary i smietniki wystawione na poboczu. Zasilajmy kase panstwa, bo rzad tuska jest biedny.
  • edmud (gość)
  • donaldy latają samolotami
  • RICO (gość)
  • Niech wprowadzą sobie podatek od własnej głupoty 70% swojej pensji za nic!!, a dziura budżetowa i dług publiczny szybko zniknie, a w ogóle to pogonić to dziadostwo. Miłej nocy.
  • Antoniusz (gość)
  • Moim zdaniem w tym kraju za duże są podatki z powodu opiekuńczości Państwa. Dopłata do telewizji, gazet, wszelkich funduszy czy kościoła. Gnębią przeciętnego człowieka, zobaczcie jakie pensje mają dziennikarze czy księża. Przecież nie przynoszą dochodu a są na naszym utrzymaniu. Brak sprawiedliwości w tym kraju. Czas uciekać. Antoniusz
  • renato 2013-08-12 (gość)
  • kupując używany samochód ,trzeba w niego włożyć trochę kasy,a jeszcze złodziejski podatek,ale tak tylko jest w naszym kraju,ciągle płacić i płacić,biednemu zawsze wiatr w oczy.
  • ja (gość)
  • W U.K to sie prawie nic nie płaci
  • Magda (gość)
  • Do wypełnienia deklaracji PCC-3 polecam z własnego doświadczenia formularz na stronie www.ewnioski.pl. Jest genialny! Nie wypełniasz PDF-a, ale krok po kroku formularz elektroniczny i dopiero na końcu można pobrać gotowego już PDF-a. Ja się na tym kompletnie nie znałam i dzięki temu formularzowi bez problemu wypełniłam deklarację. Naprawdę polecam.
  • Lisek (gość)
  • Czyli podsumowywując, jeżeli kupiłem auto za 900zł to nie muszę uiszczać opłaty w urzędzie skarbowym?
  • Radek (gość)
  • Magda dzięki!!! Strona www.ewnioski.pl genialna, wypełnianie wniosków bajecznie proste :) Nie mozna było tak od razu? zamiast tych dziwnych formularzy urzędowych???!
  • Komentarz usunięty

Dodaj komentarz