Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Podatek przy zakupie auta

Data publikacji: Autor: Mikołaj Krupiński

Kupując samochód wart co najmniej 1000 zł należy pamiętać, że musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości rynkowej pojazdu.

ZAKTUALIZOWANY MATERIAŁ ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Fot. Archiwum Podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) to obowiązkowa danina na rzecz fiskusa w przypadku kupna rzeczy ruchomych, w tym także pojazdów. W myśl przepisów, obowiązek obliczenia i zapłaty PCC, w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy kupna sprzedaży, spoczywa na barkach kupującego, gdy auto pochodzi od osoby prywatnej, nie będącej płatnikiem podatku VAT.

Kupując auto w salonie, czy też w komisie, nabywca zwolniony jest z tej opłaty, ponieważ podatek od towarów i usług jest już doliczony do finalnej ceny pojazdu. Co ważne, urząd skarbowy nie ma obowiązku powiadamiania świeżo upieczonego właściciela auta o konieczności zapłaty PCC, a niewiedza ta może nas kosztować dodatkowe karne odsetki.

Roztropność należy także zachować, wypełniając właściwą deklarację podatkową. Po pierwsze, jeśli właścicielem auta ma być jedna osoba, należy wypisać druk PCC-3, a jeśli nabywców jest więcej, dodatkowo korzystamy z druku PCC-3/A, poszerzonego o informacje o pozostałych uczestnikach umowy. Po drugie, wypełniając pola formularza należy zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie. Po pierwsze - wpisujemy datę powstania obowiązku podatkowego, czyli datę zakupu, a nie dzień wypełnienia formularza. Po drugie - istotne jest należyte opisanie wartości rynkowej auta, w oparciu o kryteria: marki, modelu, rocznika oraz stanu technicznego, z uwzględnieniem miejsca, w którym auto zostało zakupione. W tym przypadku, trzeba zrobić rekonesans, poszukując ofert podobnych do naszej, na przykład w internecie. W oparciu o uśrednioną cenę wyliczamy 2 proc. wartości podatku PCC. I tu uwaga! Nie warto zaniżać wyceny samochodu, ponieważ organ podatkowy może się nie zgodzić z naszymi obliczeniami i wezwać nas do korekty deklaracji. Jeśli nieopatrzenie umniejszyliśmy wartość, dopłaćmy sugerowany podatek w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W przeciwnym razie, urząd dokona ponownej wyceny z uwzględnieniem opinii biegłego.

W przypadku, gdy wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik. Prawo dopuszcza także możliwość przedłożenia wyceny sporządzonej przez niezależnego rzeczoznawcę na życzenie płatnika (dodatkowy wydatek - ok. 200 zł). Jeśli upieramy się co do wysokości podatku PCC, warto również przedstawić ewentualne rachunki z warsztatów samochodowych, potwierdzające stan techniczny pojazdu po zakupie.

Te same przepisy, dotyczące ciężaru fiskalnego od czynności cywilnoprawnych, stosuje się w przypadku zamiany pojazdów między właścicielami, którzy nie zawierają umowy sprzedaży. Wtedy obowiązek opłaty PCC ciąży na obu stronach transakcji - dwie strony zobligowane są do wypełnieniaFot. Mikołaj Krupiński deklaracji, ale otwartą kwestią pozostaje złożenie wniosku i opłata (może zapłacić jedna strona lub dwie).

Natomiast przepisów ustawy o PCC nie odnosi się m.in. do osób niepełnosprawnych, nabywających pojazd na własny użytek. Formularze podatkowe PCC dostępne są w oddziałach urzędów skarbowych oraz w internecie. Do wypełnienia niezbędne będą dane osobowe, w tym: NIP, PESEL, adres itp.


Mirosław Kucharczyk

Rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy samochodu, który powinien w terminie 14. dni złożyć deklarację na druku urzędowym PCC-3 i uiścić podatek w kasie lub na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Nie uiszczenie podatku w terminie, powoduje powstanie odsetek od zaległości podatkowej.


Zobacz także:
Szykuje się kolejny podatek
Zakup kontrolowany

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • grzeg1968

  Heh...takie życie, że kupując auto do ceny auta musimy doliczyć podatek plus ubezpieczenie, którego cena systematycznie wzrasta. Warto zapisać się do Stowarzyszenia Kierowców i Pasażerów, które promuje bezpieczną jazdę i udziela zniżek na różne ubezpieczenia komunikacyjne. http://www.skip.com.pl/

 • matias21

  ubezpieczenie to lepiej zawrzeć przez internet na allianzdirec.pl wpisać kod promocyjny Babie lato i mieć dodatkową zniżke :P

 • Ramboost

  Banda złodziei. Z jakiej racji mamy płacić ten archaiczny podatek??? Wiecznie im mało.

 • misiu 23 (gość)

  Kupiłem w zeszłym roku samochód w kwocie 800zl i czy muszę się rozliczyć z US ???

 • znawca (gość)

  do misiu23 nie musisz się rozliczać do kwoty 1000 zł (kwota wolna od podatku)

 • ŁOWCA MISIÓW !!! (gość)

  MISIU, Te półgłówki w US mogą Ci nie uznać tej kwoty 800 pln. Łowca Misiów

 • ben (gość)

  czy przy zamianie aut należy się liczyć z podatkiem

 • ben (gość)

  zamieniamy auta , wartość ich jest podobna lub mała różnica -kto płaci podatek

 • Tom (gość)

  Kupiłem auto na licytacji komorniczej za 10 tys zł. Ceny podobnych aut wynoszą ok. 17 tys zł. Otrzymałem od komornika protokół sprzedaży (z kwotą 10 tys zł) na podstawie którego rejestruje auto. Od jakiej kwoty płacę podatek 2% od 10 tys czy 17 tys zł?

 • maly (gość)

  us ci wyliczy srednia chyba ze masz fakture.

 • Mini (gość)

  Ja się na kolejny podatek nie zgadzam.Podam ich do Strasburga

 • zuza (gość)

  Ja musze przyznać ze mi się udało. Choć to nie kwestia szczęścia, tylko usiadłam i poszukałam firmy. Moja znajoma opowiedziała mi o auto broker Leśniewscy – sprowadzają na zamówienie. Bardzo fajne chłopaki. Najpierw przysyłają mi auta zweryfikowane, takie, jakie chce tz, Oper corsa, 1.6 2011 po fejslifcie i byle nie srebrny. Dostałam po kilka ofert, oni zweryfikowali je dokładniej, pojechali na miejsce, zbadali swoim sprzętem i sprowadzili. Auto śmiga, papiery i formalności tez załatwili. Dla ,mnie Ameryka. Sama mieszkam w Gorzowie a firma jest w Szczecinie. Nawet ich nie wiedziałam do momentu, kiedy przyjechałam po samochód. Naprawdę profeska!

 • ccc (gość)

  taaaaaaaaaak Zuza i wszyscy uwierzą w tą historyjkę. tu nie ma ani cienia reklamy...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.