Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek przy zakupie auta

Mikołaj Krupiński
Fot. Mikołaj Krupiński
Fot. Mikołaj Krupiński
Kupując samochód wart co najmniej 1000 zł należy pamiętać, że musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości rynkowej pojazdu.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) to obowiązkowa danina na rzecz fiskusa w przypadku kupna rzeczy ruchomych, w tym także pojazdów. W myśl przepisów, obowiązek obliczenia i zapłaty PCC, w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy kupna sprzedaży, spoczywa na barkach kupującego, gdy auto pochodzi od osoby prywatnej, nie będącej płatnikiem podatku VAT.

Kupując auto w salonie, czy też w komisie, nabywca zwolniony jest z tej opłaty, ponieważ podatek od towarów i usług jest już doliczony do finalnej ceny pojazdu. Co ważne, urząd skarbowy nie ma obowiązku powiadamiania świeżo upieczonego właściciela auta o konieczności zapłaty PCC, a niewiedza ta może nas kosztować dodatkowe karne odsetki.

Roztropność należy także zachować, wypełniając właściwą deklarację podatkową. Po pierwsze, jeśli właścicielem auta ma być jedna osoba, należy wypisać druk PCC-3, a jeśli nabywców jest więcej, dodatkowo korzystamy z druku PCC-3/A, poszerzonego o informacje o pozostałych uczestnikach umowy. Po drugie, wypełniając pola formularza należy zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie. Po pierwsze - wpisujemy datę powstania obowiązku podatkowego, czyli datę zakupu, a nie dzień wypełnienia formularza. Po drugie - istotne jest należyte opisanie wartości rynkowej auta, w oparciu o kryteria: marki, modelu, rocznika oraz stanu technicznego, z uwzględnieniem miejsca, w którym auto zostało zakupione. W tym przypadku, trzeba zrobić rekonesans, poszukując ofert podobnych do naszej, na przykład w internecie. W oparciu o uśrednioną cenę wyliczamy 2 proc. wartości podatku PCC. I tu uwaga! Nie warto zaniżać wyceny samochodu, ponieważ organ podatkowy może się nie zgodzić z naszymi obliczeniami i wezwać nas do korekty deklaracji. Jeśli nieopatrzenie umniejszyliśmy wartość, dopłaćmy sugerowany podatek w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W przeciwnym razie, urząd dokona ponownej wyceny z uwzględnieniem opinii biegłego.

W przypadku, gdy wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik. Prawo dopuszcza także możliwość przedłożenia wyceny sporządzonej przez niezależnego rzeczoznawcę na życzenie płatnika (dodatkowy wydatek - ok. 200 zł). Jeśli upieramy się co do wysokości podatku PCC, warto również przedstawić ewentualne rachunki z warsztatów samochodowych, potwierdzające stan techniczny pojazdu po zakupie.

Te same przepisy, dotyczące ciężaru fiskalnego od czynności cywilnoprawnych, stosuje się w przypadku zamiany pojazdów między właścicielami, którzy nie zawierają umowy sprzedaży. Wtedy obowiązek opłaty PCC ciąży na obu stronach transakcji - dwie strony zobligowane są do wypełnienia

Fot. Mikołaj Krupiński
Fot. Mikołaj Krupiński

deklaracji, ale otwartą kwestią pozostaje złożenie wniosku i opłata (może zapłacić jedna strona lub dwie).

Natomiast przepisów ustawy o PCC nie odnosi się m.in. do osób niepełnosprawnych, nabywających pojazd na własny użytek. Formularze podatkowe PCC dostępne są w oddziałach urzędów skarbowych oraz w internecie. Do wypełnienia niezbędne będą dane osobowe, w tym: NIP, PESEL, adres itp.


Mirosław Kucharczyk

Rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy samochodu, który powinien w terminie 14. dni złożyć deklarację na druku urzędowym PCC-3 i uiścić podatek w kasie lub na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Nie uiszczenie podatku w terminie, powoduje powstanie odsetek od zaległości podatkowej.

[b]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty