Podatek „rejestracyjny”

Maciej Pobocha
Fot. R.Polit
Fot. R.Polit
Ministerstwo Finansów uchyliło rąbka tajemnicy w sprawie sposobu naliczania podatku "rejestracyjnego", który ma zastąpić akcyzę na sprowadzane auta.

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, Ministerstwo Finansów przygotowuje nowy podatek dla kierowców. Ma on zastąpić niezgodną z prawem europejskim akcyzę na sprowadzane do Polski samochody. Resort finansów uchylił rąbka tajemnicy w sprawie sposobu naliczania tego podatku.

 

Tzw. podatek "rejestracyjny" ma być jednorazową opłatą wnoszoną przy pierwszej rejestracji samochodu w Polsce dotyczącą wszystkich aut - nowych i używanych.

 

Według wstępnego projektu wyliczenie wysokości podatku polegałoby na następującej operacji matematycznej: pojemność skokowa silnika wyrażona w litrach byłaby podnoszona do kwadratu, po czym mnożona przez tzw. stawkę bazową oraz stawkę zależną od normy czystości spalin

Fot. R.Polit
Fot. R.Polit

Euro. Im niższa norma, tym ta druga stawka byłaby większa.

 

Otrzymany w ten sposób wynik należałoby następnie pomniejszyć według algorytmu uwzględniającego spadek wartości auta wraz z wiekiem.

 

- Algorytm ma pozwolić na uniknięcie konieczności szacowania wartości pojazdu np. przez rzeczoznawców. Szczegóły dotyczące wysokości stawek uwzględnianych w naliczaniu podatku zostaną podane w przyszłym tygodniu - powiedział nam Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

 

Obecnie akcyza naliczana jest od wartości samochodu zadeklarowanej przez nabywcę. Zależy także od wieku auta i pojemności silnika. Im pojazd droższy, starszy i o większej pojemności jednostki napędowej, tym większą opłatę należy uiścić. Na przykład dla pojazdów 8-letnich i starszych akcyza wynosi 65 proc.  

 

Daty wejścia w życie norm Euro dla homologowanych samochodów osobowych

 

Nazwa normy

Wejście w życie

Euro I

1 lipca 1992

Euro II

1 stycznia 1996

Euro III

1 stycznia 2000

Euro IV

1 stycznia 2005

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty