Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy liderami pod względem korzystania z DRL

(pp)
Fot: Philips
Fot: Philips
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Philips, Polacy są liderami w Europie pod względem korzystania ze świateł do jazdy dziennej DRL (Daytime Running Light). W naszym kraju używa ich co trzeci kierowca.
Fot: Philips
Fot: Philips

Jedynym narodem, który dorównuje Polakom pod tym względem, są Rosjanie. W tym kraju odsetek kierującym korzystających z tego rozwiązania również wynosi 33%. Średnia europejska to 18%.

Poza Polską i Rosją, światła typu DRL są także popularne w Holandii, Belgii, Francji i Niemczech. Szczegółowa ankieta wskazała, że zdecydowana większość osób, które decydują się na takie rozwiązanie to ludzie młodzi, poniżej 35 roku życia (51%). Ponadto, są to często kierowcy zamieszkujący duże miasta (54%). Zdecydowanie najmniej chętnych do korzystania z DRL mieszka na przedmieściach (7%).

Pomimo, iż w Rosji odsetek korzystających ze świateł do jazdy dziennej jest bardzo wysoki, to chęć ich zakupu wyraziło 76% respondentów, co świadczy o popularności takiego rozwiązania w tym kraju. Najmniej chętni do skorzystania z DRL są Francuzi. Tylko 28% badanych zamierza je zamontować w swoich samochodach.

Poniżej przedstawiamy przepisy dotyczące stosowania świateł do jazdy dziennej w Polsce*:

powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika**
powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu
przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej)

* Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 4 maja 2009 r. dot. warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, załącznik nr 6, § 2.
** Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty