Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa AC za granicą

Data publikacji: Autor: Tomasz Dominiak

Jeśli mamy wykupione ubezpieczenie autocasco, to warto sprawdzić, na ile polisa przyda się nam w przypadku kłopotów podczas wyjazdu zagranicznego.

Jeśli mamy wykupione ubezpieczenie autocasco, to warto zawczasu sprawdzić, na ile polisa przyda się nam w przypadku kłopotów podczas wyjazdu zagranicznego.

Monitorująca rynek ubezpieczeniowy firma Ogma przygotowała raport porównujący oferty ubezpieczenia autocasco oraz oferty pakietów assistance dla osób jadących na wakacje własnym samochodem. Badaniu zostały poddane następujące towarzystwa: Allianz, AXA, Aviva, Benefia, Compensa, Ergo Hestia, Generali, HDI Asekuracja, Liberty Direct, Link4, MTU, PTU, PZM, PZU, Uniqa oraz Warta. Fot. Maciej Pobocha

Większość standardowych ofert autocasco w tych towarzystwach chroni ubezpieczonego na terenie Europy (z wyłączeniem krajów byłego ZSRR). Wyjątkiem są oferty Allianz i Link4, gdzie ubezpieczenie obejmuje bez wyjątków całą Europę. Osoby, które ubezpieczyły swój samochód w Aksie i MTU, powinny zwrócić uwagę na to, czy wykupując ochronę, uwzględniły szkody powstałe za granicą. Standardowa oferta tych firm dotyczy bowiem jedynie szkód powstałych w Polsce.

Warto też pamiętać, że powstałe za granicą szkody powinny być naprawione już w naszym kraju. Co prawda w ogólnych warunkach umowy u niemal wszystkich firm istnieje zapis pozwalający ubezpieczonemu na naprawę auta w zagranicznym warsztacie bez zgody ubezpieczyciela, ale taka możliwość jest mocno ograniczona. Aby koszty naprawy przeprowadzonej poza Polską zostały zwrócone, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, musi to być naprawa niezbędna, która umożliwia bezpieczną kontynuację podróży.

Po drugie, jej koszt nie może przekroczyć kwoty określonej przez ubezpieczyciela. - W większości przypadków jest to równowartość 1 tys. euro, choć należy wyróżnić Allianz i PZU, gdzie uwzględniane są naprawy nawet do 1,2 tys. euro - mówi Jolanta Wieczorek, analityk z firmy Ogma. Niektórzy ubezpieczyciele dają również możliwość pokrycia kosztów holowania pojazdu do kraju. Przykładowo: w Allianz wynoszą one 500 euro, w Compensa 1000 euro. Koszty holowania pokryją również Ergo Hestia (2000 zł), Generali (250 euro) czy PZU (kwota jest ustalana indywidualnie przez zagranicznego przedstawiciela firmy).

Z punktu widzenia poszkodowanego ważne są również czas i sposób, w jaki należy zgłosić szkodę, aby została ona uwzględniona przez ubezpieczyciela. Oczywiście najlepiej zgłosić szkodę jak najszybciej. Szkoda może być zgłoszona telefonicznie, faksem lub przez internet.

Dokładne dane kontaktowe podane są na polisach. - W Benefii, Compensie, Generali, HDI Asekuracji, PTU, PZM i PZU mamy możliwość zgłoszenia szkody dopiero po powrocie do kraju, chyba że naprawa niezbędna do dalszej podróży przekroczy kwotę, w ramach której możemy naprawić pojazd bez zgody ubezpieczyciela - mówi Jolanta Wieczorek. - Najlepiej jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z naprawą auta skonsultować się ze swoim ubezpieczycielem - zaznacza Wieczorek.

Firma Ogma zbadała również możliwie najszersze pakiety assistance - oferowane nam przez poszczególnych ubezpieczycieli - na wyjazdy zagraniczne. W ramach assistance możemy skorzystać z holowania auta do warsztatu, naprawy na miejscu zdarzenia, pokrycia kosztów związanych z pozostawieniem auta na parkingu strzeżonym czy wynajmem auta zastępczego. Dodatkowo ubezpieczyciel może pokryć koszty noclegu związane z koniecznością pozostania w miejscowości, w której powstała szkoda, lub zorganizować nam powrót do domu.

Przed każdym wyjazdem, a szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych, należy dokładnie sprawdzić zakres wykupionej przez nas polisy. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jakie koszty pokrywa nasze ubezpieczenie, zawsze możemy to sprawdzić, dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela lub bezpośrednio do agenta, u którego auto zostało ubezpieczone. W razie gdyby wydawało nam się, że nasze ubezpieczenie nie chroni nas w wystarczającym zakresie, możemy je rozszerzyć poprzez opłacenie dodatkowej składki.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • acent

  Nigdy, przenigdy nie należy pytać agenta lub dzwonić na infolinie. Przerabiałem to z Hestią. Na infolinii za pierwszym razem informowano mnie, że wymiana szyby nie wpływa na utratę zniżki AC, po następnym telefonie poinformowano mnie o utracie tylko 5%. W dokumentach (ogólnych warunkach ...) nie ma wzmianki na ten temat. Zasada jest taka. W dokumentach jest napisane co się należy, jak tego nie ma jasno napisanego to tego nie ma w ogóle.

 • Roger

  niestety nie sprzedali mi tego cudownego ubezpieczenia ;]

 • axadirect

  Kod zniżkowy AXA OC 50 zł lub OC+AC 100zł Promocja w AXA *Poleć AXA Ubezpieczenia znajomym*. Podając nr mojej polisy BA1387150/00 uzyskasz extra zniżkę 50zl (OC lub AC) lub 100zl (cały pakiet) na ubezpieczenie twojego samochodu (najlepiej numer przepisać ręcznie w rubrykę kalkulatora, bo przy kopiowaniu często zaznaczamy puste pole) Wejdź na stronę: KALKULATOR AXA https://www.axadirect.pl/quote/index.aspx Wybierz: *Nie jestem klientem. Chce powołać się na numer polisy Klienta AXA* bądź: - zadzwoń pod nr 19522 i powołaj się na nr polisy.

 • janek345

  Podstawa, to zrobic wypytac o maximum agenta i PRZECZYTAC UMOWE !!!! Bo o to czego nie ma w umowie nie mozna sie domagac!!! Ja zapoznałem sie dokładnie z warunkami umowy i wiem czego moge sie psodziewac. Z reszta w AXA na infolini 22 599 9522 zawsze uzyskuje kompetentne odpowiedzi, ale i czytam!!!!!!!!!! Edytowany przez moderatora 2009-10-20 14:35

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • sabrlin

  AC to mozna teraz sobie ładnie w PZU skonfigurować i dopasować do możliwości portfela :)

 • kopering

  W tym wlaśnie kierunku powinny firmy ubezpieczeniowe podążac, żeby klientowi nic na siłę nie narzucac, żeby kazdy mógł sobie indywidualnie oferte skomponowac.

 • grom87

  Dokładnie , zadzwoń najlepiej do Call Center PZU tam się wszystkiego dokładnie dowiesz.

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.