Polki prowadzą samochody w szpilkach

Porady / Bezpieczeństwo

Autor: (ip)

Liczba odwiedzin: 3988

Z obuwiem modnym i bezpiecznym jest trochę tak jak z bucikami dla małych dzieci. Każda mama właśnie takie wybiera dla swojej pociechy, ale dlaczego nie do prowadzenia samochodu, w którym np. wiezie swoje dziecko?



Fot. Archiwum Dorota Paluch z ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl nie ukrywa zaskoczenia wynikami sondażu, który przeprowadziła niedawno sieć. Polki przyznały w nim, że najczęściej siadają za kierownicę w butach sportowych (50%) i... w szpilkach (43%). – Choć przepisy nie regulują tego w jakich butach powinniśmy prowadzić samochód, to jednak buty na obcasach i koturnach (a latem również klapki i japonki) mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu – ostrzega ekspertka.

CZYTAJ TAKŻE

Auto dla kobiety

Złodzieje okradają kobiety w autach


Jej zdaniem każda ceniąca bezpieczeństwo pani-kierowca powinna do samochodu wybierać buty, które są przede wszystkim wygodne. Szpilki bywają za sztywne i zbyt wysokie. Jazda w korku, w czasie której trzeba bezustannie wciskać sprzęgło i hamulca, a za chwilę gaz, może szybciej niż w sportowym obuwiu powodować odrętwienie lewej nogi. Obcas może się też zablokować w rowku gumowego dywanika. - Dlatego, jeśli nie potrafimy obyć się bez szpilek, woźmy ze sobą buty na zmianę, tak jak to robi np. Kamila Łapicka, czy Anna Mucha – radzi Dorota Paluch. Dodaje, że bardzo pozytywnie ocenia taki właśnie nowy trend w modzie motoryzacyjnej.

- Dzięki temu, że zabierzemy ze sobą buty na zmianę, będziemy mogły się czuć Fot. Archiwum Polskapresse za kierownicą naprawdę komfortowo i jednocześnie bezpiecznie. W dodatku żaden mężczyzna nie zarzuci nam braku rozwagi – mów ekspertka ProfiAuto.pl. Z obuwiem modnym i bezpiecznym to trochę tak jak z bucikami dla małych dzieci, które są niczym druga naturalna skóra stopy. Zapewniają stabilność, przestrzeń i odpowiednią temperaturę, „oddychają”. Elastyczna podeszwa oraz wyprofilowana konstrukcja gwarantuje swobodną pracę stopy. - Niestety buty te nie mają wysokiego obcasa, który tak kochają mężczyżni i my, kobiety – dodaje Dorota Paluch.

Co ciekawe profesjonalne buty do prowadzenia samochodu praktycznie nie różnią się cechami właśnie od tych dziecięcych. Także gama butów do prowadzenia oferowanych przez producentów jest już dziś całkiem spora. Mają one tylko jeden mankament. - Ich dynamiczny design, cienkie podeszwy i inne udogodnienia mogą zachwycić kierowcę mężczyznę, ale nam kobietom może trochę brakować w nich kobiecej kolorystyki i błyskotek – mówi ekpertka ProfiAuto.pl. Może więc to jest właśnie wyzwanie dla projektantów obuwia? Stworzyć kobiece buty do prowadzenia samochodu, gadżet, któremu panie nie będą potrafiły się oprzeć.

- Skoro projektanci butów myślą już o tym, by zadbać o nasze bezpieczeństwo zimą projektując wygodne i stabilne platformy, abyśmy mogły kroczyć bezpiecznie po oblodzonych chodnikach, może czas pomyśleć właśnie o butach do prowadzenia samochodu – mówi Dorota Paluch. Dodaje, że póki co pośrednim rozwiązaniem może być zamiana, przynajmniej na czas podróży, modnych obcasów, na kolorowe mokasyny lub balerinki. - Te ostatnie można przecież zakupić w składanej przenośnej wersji. Po zakończeniu trasy wystarczy je zwinąć i zgrabnie schować do torebki.

Wyniki sondażu:

W jakich butach najchętniej prowadzisz auto (w jakich jeździ Ci się autem najlepiej)?
- w szpilkach 43%
- wysokich butach na koturnie 7%
- w sportowych 50%

Liczba oddanych głosów w ankiecie: 290.

Zobacz także

Komentarze

    • Tadeusz
    • Moja żona prowadzi samochód od zawsze w szpilkach (czyli jakichś 12 lat) i jeździ bezpiecznie. Kwestia przyzwyczajenia. Edytowany przez moderatora
    • jurekp
    • jeśli ktoś na co dzień chodzi w szpilkach to pewnie i samochód potrafi prowadzić w takich butach - ja bym się w tym zabił zanim bym wsiadł do auta
    • Ludwik1
    • po prostu się nie mozemy wypowiadać skoro nie wiemy jak to jest, to jest trochę jak mówienie co mi się wydaje a nie co wiem
    • sarah
    • Ja bym nigdy nie wsiadła do auta w szpilkach, ale normalnie w nich nie chodzę. Może gdybym chodziła to jazda nie byłaby problemem?
    • Libertador
    • Chyba żartujecie. Żeby prowadzić w szpilkach to trzeba nie mieć wyobraźni. Nie dość, że niewygodnie, mniejsza kontrola nad pedałami, to jeszcze noga może się obsunąć. W normalnych krajach kobiety szpilki noszą w biurze, a potem zmieniają buty na wygodne.
    • Martin32
    • Nom bardzo często widzę jak z samochodu wysiada kobieta w szpilkach. Ostatnio nawet instruktorzy jazdy i egzaminatorzy mówią żeby ubierać się stosowanie, bo za często Panie zakładają szpilki :)

Dodaj komentarz