Powiadom urząd o sprzedaży auta

Anna Jorgas
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Sprzedaż samochodu wiąże się z urzędowymi obowiązkami po obu stronach transakcji. Oczywiste, że nabywca musi auto zarejestrować. Ale czy w takim razie sprzedający powinien je wyrejestrować? Jeśli tak, to ile ma na to czasu i czy to kosztuje?
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

Na byłym właścicielu samochodu ciąży obowiązek nie tyle wyrejestrowania, co zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu. Mówi o tym art. 78 ust. 2 ustawy - Prawo o ruchu drogowym: "Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nie przekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu (…)".

**CZYTAJ TAKŻE

Fiskus z nadpłaty potrąci zaległy mandatJak odzyskać akcyzę

**

Przepisy nie przewidują jednak żadnej sankcji za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia. Mimo to lepiej to zrobić dla świętego spokoju i porządku w ewidencji pojazdów. Zawiadomienie można złożyć niezależnie od tego, czy nowy właściciel samochód zarejestrował, czy nie.

Zawiadomienia przyjmują wydziały komunikacji w urzędach gmin. Wypełniony formularz (przykładowy publikujemy obok) można wysłać listem poleconym, a do koperty włożyć jeszcze kopię dokumentu potwierdzającego sprzedaż pojazdu, np. umowy z nabywcą. Niektóre urzędy przyjmują wnioski on line, czyli przez Internet. Jednak najlepiej pofatygować się do urzędu osobiście, bo wtedy można poprosić o potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia. Trzeba ze sobą zabrać dowód osobisty, oryginał umowy i jej kopię.

Za samo przyjęcie zawiadomienia urząd nie pobiera żadnych opłat. Natomiast 17 zł opłaty skarbowej trzeba będzie wysupłać, jeśli zamiast właściciela auta, sprawę będzie załatwiał jego pełnomocnik. Opłata nie obowiązuje, gdy pełnomocnikiem jest wstępny (np. ojciec) lub zstępny (np. córka) czy też rodzeństwo.

Pełnomocników do załatwienia urzędowych spraw często ustanawiają firmy. Przy zgłaszaniu zbycia firmowego auta pełnomocnik powinien dodatkowo przygotować wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, REGON i NIP.

Jeżeli samochód jest sprzedawany przez przedsiębiorcę prowadzącego tzw. autohandel, urzędy dopuszczają przyjmowanie potwierdzonych notarialnie kopii dowodu własności pojazdu.

Warto wiedzieć:

Oddanie pojazdu w komis nie jest podstawą do zgłoszenia sprzedaży pojazdu, gdyż nie następuje tu jeszcze przeniesienie własności. Jeśli zatem przyniesiemy do urzędu pokwitowanie z komisu, że oddaliśmy tam auto, urząd odmówi przyjęcia zawiadomienia. Zostanie przyjęte dopiero po przeniesieniu własności pojazdu przez komisanta na nowego właściciela, a więc po sprzedaży auta z komisu.

__

Samo zgłoszenie sprzedaży nie jest równoznaczne z wyrejestrowaniem. Od decyzji odmawiającej przyjęcia zgłoszenia zbycia pojazdu można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od daty doręczenia odmowy za pośrednictwem wydziału komunikacji.

Podstawa prawna:

- Ustawa z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz.U. Nr 108 z 2005 r., poz. 908 z późn. zm.),

- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. Nr 133 z 2002 r., poz. 1123 z późn. zm.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty