Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Powstanie sieć ulicznych alkomatów? Trwają testy (video)

Data publikacji: Autor: (mm) Fakty TVN/x-news

Fot. Krzysztof Kapica Na warszawskich ulicach pojawią się alkomaty. Mają pomóc kierowcom zorientować się, czy już mogą jechać, jeśli wcześniej pili alkohol, czy lepiej od kierownicy trzymać się z daleka.

Alko-słupków jeszcze nie ma - trwa dyskusja, gdzie są najbardziej potrzebne. Po rozmieszczeniu pierwszych z nich, miasto się przekona, czy warto stawiać kolejne.- Poprosiliśmy, aby mieszkańcy wskazywali najlepsze lokalizacje – powiedział Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Mieszkańcy Warszawy pozytywnie zapatrują się na publiczne alkomaty. - Dostępność alkomatów na komisariatach jest bardzo niewielka i sam chętnie bym skorzystał czasem z takiego alkomatu – powiedział jeden z warszawiaków.

Opłata za skorzystanie z urządzenia ma mieć charakter symboliczny i wynosić około 1 zł.

Redakcja poleca:

Najpopularniejsze używane auta za 10-20 tys. zł
Prawo jazdy. Jakie zmiany w 2018 roku?
Przegląd samochodu przed zimą

Obecnie w Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu. Oprócz tego, jeśli w takiej sytuacji spowoduje kolizję, będzie musiała samodzielnie pokryć koszty odszkodowania.

Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę siadającego za kierownicą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi). Wtedy jego czyn określany jest już jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – do pięciu lat więzienia.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu.

50 g wódki to 20g etanolu
100 ml wina to 12g etanolu
0,5 l piwa to 25g etanolu

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 roku uczestnicy ruchu pod wpływem alkoholu spowodowali 2295 wypadków, czyli 6,8 proc. ogółu. Wśród tej grupy 1686 osób kierowało pojazdami mechanicznymi. W 2015 roku było to: 2211 wypadków (6,7 proc.) oraz 1575 osób kierujących pojazdami pod wypływem alkoholu. W 2014 roku: 2579 wypadków, 7,4 proc. oraz 1838 osób.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.