Prawo do auta zastępczego

Anna Jorgas
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Jeśli po wypadku nie możesz używać swojego samochodu, masz prawo żądać od ubezpieczyciela pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy.

 

Od razu można wybrać taki warsztat, który zaoferuje na czas naprawy samochód zastępczy. Koszty wynajmu zostaną wliczone do kosztów naprawy. Można również skorzystać z usług firmy wynajmującej samochody i opłacić wynajem z własnej kieszeni, a potem przedstawić ubezpieczycielowi fakturę. Trzeba tylko pamiętać, by auto zastępcze było mniej więcej takiej klasy, co uszkodzone.

 

Firmy ubezpieczeniowe zwykle o takich uprawnieniach nie informują poszkodowanych. Biorą na siebie koszty wynajęcia samochodu zastępczego właściwie tylko wtedy, gdy poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą. W pozostałych przypadkach mnożą trudności. Ubezpieczyciele nie mają jednak żadnych podstaw prawnych, by różnicować sytuację poszkodowanych.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

Zawierając umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, składamy na barki ubezpieczyciela odpowiedzialność za pełne naprawienie szkody wyrządzonej ubezpieczonym pojazdem. W myśl art. 361 § 2 kodeksu cywilnego szkoda obejmuje rzeczywiste straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

 

Strata rzeczywista może polegać na tym, że poszkodowany nie mógł używać własnego samochodu, gdyż ten był uszkodzony. Utracone korzyści to np. zarobki, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mógł jeździć samochodem.

 

To oznacza, że ubezpieczyciel ma obowiązek zaspokoić roszczenia poszkodowanego w taki sposób, by przywrócić jego stan majątkowy sprzed zaistnienia szkody, ale też nie narazić go na dodatkowe straty finansowe czy moralne, których przyczyną mógłby być brak możliwości używania sprawnego auta. Z tego wniosek, że w ramach likwidacji szkody poszkodowany ma prawo wynająć na koszt ubezpieczyciela pojazd zastępczy.

 

Przed wynajęciem auta warto złożyć w firmie ubezpieczającej sprawcę oświadczenie, że chce się to zrobić. Dobrze jest mieć ze sobą kopię takiego dokumentu, na której ubezpieczyciel powinien potwierdzić jego przyjęcie. W oświadczeniu można wskazać, że samochód jest niezbędny np. na dojazdy do pracy czy do odwożenia dzieci do szkoły. W ten sposób pozbawimy ubezpieczyciela argumentów, że auta używamy okazyjnie, więc wynajęcie zamiennego jest nieuzasadnione.

 

Natomiast nie trzeba informować, gdzie będziemy wypożyczać auto, a ubezpieczyciel nie ma prawa wskazywać nam określonej firmy. Nie może też narzucać żadnych limitów, np. stawek wynajmu, kilometrów, które możemy przejechać wynajętym autem ani limitu czasu, przez jaki mamy prawo korzystać z tego pojazdu.

 

Oczywiście czas korzystania z zastępczego auta na koszt ubezpieczyciela nie może być nieograniczony. Powinien odpowiadać faktycznemu unieruchomieniu pojazdu. Jeśli auto było zdatne do jazdy po lżejszej stłuczce, to czas unieruchomienia liczy się od chwili odstawienia auta do warsztatu do momentu jego odbioru po naprawie. W przypadku szkody całkowitej, gdy naprawa nie wchodzi w grę, ubezpieczyciel powinien zwrócić koszt wynajmu samochodu zastępczego za czas od wypadku do wypłaty odszkodowania.

 

Sprawa zwrotu kosztów za samochód zastępczy jest stosunkowo prosta w przypadku ubezpieczenia autocasco - jeżeli ogólne warunki ubezpieczenia tego nie przewidują, ubezpieczyciel nie jest zobligowany do dostarczenia lub opłacenia samochodu zastępczego.

 

Może być też taksówką

 

W przypadku gdy na czas naprawy naszego samochodu warsztat ani ubezpieczyciel nie zapewni  nam pojazdu zastępczego, nie jesteśmy skazani tylko na komunikację miejską. W razie potrzeby możemy korzystać z taksówek i starać się o zwrot kosztów przejazdów z polisy OC sprawcy. W takiej sytuacji należy pamiętać, że na rachunkach, które przedstawimy ubezpieczycielowi, powinny być ściśle określone: czas i trasa przejazdu taksówką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty