Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy 2015. Od stycznia egzamin jeszcze trudniejszy?

Joanna Labuda
Fot. Pawel Skraba
Fot. Pawel Skraba
Kolejne zmiany sieją postrach wśród kursantów, którzy w 2015 roku planują zdawać egzamin na prawo jazdy. Na kandydatów na kierowców czekają dwa nowe zadania i zmiany dotyczące kursu teoretycznego.
Fot. Pawel Skraba
Fot. Pawel Skraba

Pierwszym z nowych zadań jest zdolność energooszczędnego prowadzenia pojazdu. Drugie, pozwoli sprawdzić umiejętność hamowania silnikiem. Kolejną nowością jest możliwość podejścia do egzaminu teoretycznego bez ukończenia kursu z teorii w szkole jazdy. Na starych zasadach egzamin w tym roku będą zdawać tylko te osoby, które kurs ukończyły przed 31 grudnia 2014 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami (które znalazły się w dyrektywie Komisji Europejskiej, a Ministerstwo Infrastruktury i Transportu dostosowało je do polskich przepisów) kandydaci na kierowców muszą być przede wszystkim eko. Co to znaczy?

- Ekojazda to po prostu technika prowadzenia auta w sposób maksymalnie korzystny dla środowiska, przy minimalnym zużyciu paliwa - przekonuje Mirosław Zięba, instruktor z poznańskiego "Lidera". Jak tłumaczy kierowca z 19-letnim stażem, osoba egzaminowana powinna zmieniać bieg na wyższy, kiedy silnik osiągnie od 1,8 do 2 tys. obrotów na minutę. Dodatkowo należy pamiętać też o tym, żeby czwarty bieg włączyć przed osiągnięciem prędkości 50 km/h.

Drugim zadaniem, łączącym się bezpośrednio z pierwszym, będzie hamowanie silnikiem. Jak tłumaczy Tomasz Talarczyk, egzaminator z poznańskiego WORD-u, kursanci często podczas hamowania od razu wciskają sprzęgło. Teraz, takie zachowanie będzie uznawane za błąd. Jak mówi egzaminator, wystarczy zdjąć nogę z gazu, aby samochód zaczął hamować silnikiem.

Największe poruszenie w środowisku egzaminatorów i instruktorów wywołała zmiana dotycząca egzaminu teoretycznego. Od stycznia kursant może przygotować się do niego na własną rękę - z książki lub internetu. Sami kursanci, również mają co do tego pomysłu obawy. - Nawet z wiedzą zdobytą od doświadczonych instruktorów ciężko jest zdać egzamin teoretyczny, a co dopiero, ucząc się z książki. Wiadomo, że kursanci będą chcieli zyskać na czasie i pouczą się w domu - nie kryje rozczarowania Marta Kwiecińska, kursantka z Poznania.

O tym, że ta zmiana zaszkodzi kursantom, przekonany jest Ryszard Fonżychowski ze Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo. - Nauki pobierane od osób wykwalifikowanych są szybciej przyswajane. Informacje, które znajdziemy w internecie, mogą być tylko uzupełnieniem.

Dodatkowo, prawdopodobnie jeszcze w 2015 r. w czasie egzaminu będziemy musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

                                                                                                     Źródło: Głos Wielkopolski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty