Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy dla nastolatków - wiek, egzaminy i pojazdy kat. AM, A1 i B1

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Już czternastolatek może legalnie jeździć po drogach pojazdem silnikowym, konkretnie motorowerem lub lekkim quadem. Szesnastolatek może prowadzić motocykl z silnikiem o pojemności 125 ccm lub auto z silnikiem o mocy 20 KM. Musi jednak pójść na kurs prawa jazdy i zdać egzamin państwowy.

Od 19 stycznia 2013 r. nie można już zdać egzaminu na kartę motorowerową. Aby prowadzić skuter czy motorower albo lekkiego quada, trzeba zdobyć prawo jazdy.

Zobacz też: Prawo jazdy po nowemu - egzaminy, przepisy, testy, koszty. Poradnik

Dla osób, które nie ukończyły 18 lat, dostępne są następujące kategorie prawa jazdy:

 • prawo jazdy kategorii AM, pozwalające na jazdę motorowerami i lekkimi czterokołowcami (masa własna do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 ccm). Aby uzyskać te uprawnienia, trzeba mieć ukończone 14 lat. Zastąpiły one kartę motorowerową. Ci, którzy posiadali ją przed 19 stycznia 2013 r., mogli ją wymienić na prawo jazdy kat. AM, płacąc za wydanie tego dokumentu (opłaty niżej). Osoby, które przed 19 stycznia ukończyły 18 lat, mogą jeździć motorowerami i skuterami (ale nie quadami) bez konieczności uzyskania uprawnień.
 • prawo jazdy kategorii A1, pozwalające cena jazdę motocyklami o pojemności do 125 ccm, mocy do 15 KM/11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie większej niż 0,1 kW/kg oraz do jazdy motocyklami trzykołowymi o mocy do 20 KM/15 kW. Można też jeździć pojazdami z kategorii AM. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 16 lat.
 • prawo jazdy kategorii B1, uprawniające do jazdy czterokołowcami o masie własnej nie większej niż 400 kg (pojazdy do przewozu osób) i 550 kg (pojazdy do przewozu towarów) i mocy silnika nie większej niż 15 kW (20 KM). Można też jeździć pojazdami z kategorii AM. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 16 lat. Prowadzić z tymi uprawnieniami można specjalne lekkie samochody, np. auta francuskiej marki Aixam.

Zobacz aktualny poradnik: Prawo jazdy kategorii B1 - czym można jeździć, ile za kurs i egzamin 

Aby uzyskać uprawnienia powyższych kategorii, trzeba przejść badania lekarskie i uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Potem trzeba zarejestrować się w wydziale komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, właściwym dla miejsca zameldowania. Tam kandydat na kierowcę dostanie profil kandydata na kierowcę. Kolejny krok to kurs w szkole nauki jazdy i egzamin w dowolnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego - teoretyczny i praktyczny.

Opłaty za egzaminy są następujące:

 • egzamin teoretyczny na wszystkie kategorie - 30 zł
 • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii AM - 140 zł
 • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii A1 - 180 zł
 • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B1 - 170 zł

Opłata za wydanie prawa jazdy - 100 zł 50 gr

Zobacz też:

NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY


(DKO) 

Aixam Scouty R - samochód dla kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B1
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Aixam Scouty R - samochód dla kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B1

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • klada (gość)

  witam pana chcialem sie zapisac do pana na prawo jazdy na klada od 17 lat dobrze pozdrawiam 509509509506497 to jest domnie numer i prosze o kontakt dobrze pozdrawiam

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.