Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Jakie zmiany dla kierowców w 2018 roku?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Krzysztof Kapica Okres próbny dla nowych kierowców, czy zielony listek przyklejony na szybie. Oto tylko dwie z szeregu zmian jakie czekają osoby, które zdecydują się uzyskać prawo jazdy w 2018 roku

Okres próbny ma na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Ma trwać dwa lata i będzie dotyczyć kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Chodzi o osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B, a okres próbny będzie się liczył od dnia, w którym kierowca odbierze dokument.

Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Dodatkowe szkolenie

Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł. 

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości. Czy rejestruje wykroczenia w nocy?
Rejestracja samochodu. Będą zmiany
Te modele to liderzy niezawodności. Ranking

Z mniejszą prędkością i zielonym listkiem

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować w roli zawodowego kierowcy.    

Zobacz także: Ateca - testujemy crossovera Seata

Przedłużenie okresu próbnego

Kierowcom którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:

 • przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata,
 • wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu
 • wydawał skierowanie na badania psychologiczne.

Opóźnienie

Ustawa o kierujących pojazdami, która wprowadza okres próbny pochodzi z 2011 roku, a wejście w życie nowych przepisów było wielokrotnie przesuwane. Powodem opóźnienia były problemy z uruchomieniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Donaldinio (gość)

  Zabierać dożywotnio prawko pijakom i tym co lubią zap....ać, siedzieć na zderzaku.

 • Kolejne zmiany? (gość)

  Dlaczego nie jestem zaskoczony? Ustawa pochodzi z roku 2011? A kto rządził wtedy hmmm? Na takie pomysły mogli wpaść tylko idioci. Godzina teorii 100zł, a praktyki 200zł? Trzeba w jakiś sposób utrzymać tą armię studencików klepiących w klawiatury, twierdzących, że pracują, prawda? Word powinien spłonąć poprzez uderzenie asteroidy. Mnie te zidiociałe pomysły nie dotyczą, ale szkoda, że młodzi ludzie mają taki start.

 • szczery jerry (gość)

  Kolejna bzdura wymyslona przez pisiorow. Pogratulowac debilizmu, moze sami sie skieruja na badania psychologiczne? Z konusem na czele.

 • Kamil (gość)

  Kurwy pieniędzy szukają a sami rozbijają się BMW za 500 tyś na koszt podatnika tak najprościej

 • Adas (gość)

  Haha taniej za euro w niemczech lub u Czechów , ach 500 plus wychodzi i szukają gdzie się da

 • prawo jazdy (gość)

  szukaja kasy,gdzie moga.

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Bogaty (gość)

  To ile wyniesie kurs prawa jazdy plus dodatkowe godziny jazd? 10tysięcy? Stać mnie bez problemu:) Plebs powinien chodzić na pieszo, a nie wozić się gratami.

 • Komentarz usunięty.
 • Jarek (gość)

  Jarek ma w głębokim poważaniu wszystko. Prawa jazdy niema bo do pedałów nie dobiega. Podatki w górę, ograniczenia dodatkowe. Jeszcze raz Naród wybierze socjalistów i trzeba będzie ruszać do Australii. Bo lepiej z kangurami niż idiotami.

 • on (gość)

  Złodziejstwo,tak właśnie będą nas okradać!Trzeba w końcu coś z tym zrobić .Ludzie obudźcie się jedyne wyjście to obalić partie rządzące,wszystkie jednakowo kłamią.Chcą zarobić na podatkach nas okraść,a sami nic nie robią wywalić ich do pracy bo to co robi sejm jest nie produktywne i nikomu nie potrzebne!

 • Gruszka (gość)

  Niby po co ten zielony listek na szybach . A jeśli ktoś swego auta nie ma i będzie jeździł autem pożyczonym od rodziców to w czasie gdy chce jechać ma przykleić listek potem go odczepić???

 • Komentarz usunięty.
 • Kierowca (gość)

  Przecierz tą ustawę wymyśliło PO.

 • Justyna (gość)

  Ciekawy artykuł. Warto się zapoznać ze zmianami.

 • fffvbs (gość)

  OKRES PRÓBNY POWINNI ZROBIĆ DLA TYCH CO MAJĄ JUŻ PRAWO JAZDY W TEDY BY ZOBACZYLI ILE OSOB BY NIEZDAŁO DZIADKOWIE PO 70 LAT ZA KIEROWNICA TO JEST CHORE ALBO TE OSOBY PO 18 LAT MAUSIA KUPIŁA SAMOCHÓD A ONI SZPANUJA STWARZAJA WYPADKI BO CHCA SIE POPISAC

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.