Prawo jazdy. Jakie zmiany dla nowych kierowców od 2017 roku?

(mm)
Osoby, które nie zdążyły zdać egzaminu na prawo jazdy pod koniec 2015 roku odetchnęły z ulgą. Od 4 stycznia 2016 roku miały wejść w życie nowe przepisy, nakładające kolejne obowiązki na nowych kierowców. Regulacje te zaczną obowiązywać jednak dopiero od 1 stycznia 2017 roku.

Osoby, które pierwszy raz uzyskają prawo jazdy kategorii B, od 1 stycznia 2017 roku, zostaną objęte dwuletnim okresem próbnym. Ma to na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo, ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy ukazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Dwugodzinne szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł. 

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.      

- Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w Polsce jest nadmierna prędkość. Warto więc od samego początku uświadamiać młodym kierowcom jak ryzykowne jest jej przekraczanie. Początkujące osoby za kierownicą czują się pewnie, ale często przeceniają swoje możliwości -  komentuje Zbigniew Weseli dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Dodaje, że oznakowanie w postaci „zielonego listka” na aucie młodego kierowcy, to dobra, dodatkowa informacja dla innych.

Warto zaznaczyć, że dwuletni okres próbny obejmie także kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Chodzi o osoby, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami po przekroczeniu 24 punktów karnych, otrzymanych w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny. Okres próbny będą powtarzać także młodzi kierowcy, którzy odzyskają prawo jazdy odebrane im za popełnienie trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty