Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy - krok, po kroku

Data publikacji: Autor: Cezary Adamski

Egzamin na prawo jazdy jest obecnie znacznie mniej skomplikowany niż jeszcze kilka lat temu. Mimo to nadal tylko niewiele ponad 40 proc. zdających jest w stanie poradzić sobie z nim za pierwszym razem. Jak twierdzą egzaminatorzy, kluczowe znaczenie ma wybór szkoły jazdy.

 

Kandydat na kierowcę może wybrać dowolną szkołę w Polsce, gdyż w tym zakresie nie obowiązuje rejonizacja. Podobnie z egzaminem, podanie można zdawać w dowolnym ośrodku egzaminacyjnym w kraju, a jest ich 49.

 

Każdy ośrodek szkolenia kierowców posiada niepowtarzalny numer, nadany przez starostwo powiatowe. Na podstawie tego numeru możemy uzyskać pewność co do legalności działania szkoły, którą zamierzamy wybrać. Szkoła musi dysponować co najmniej jedną salą przeznaczoną wyłącznie do prowadzenia zajęć z nie więcej niż dwudziestoma osobami jednocześnie, wyposażoną w stoliki i miejsca siedzące. Powinna dysponować utwardzonym placem manewrowym, Fot. Tomasz Szmandra wyłączonym z ruchu, na którym kursanci maja mieć możliwość wykonania takich samych ćwiczeń jak na egzaminie, z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu.

 

Zanim przystąpi się do zajęć należy przejść odpowiednie badania lekarskie, które kosztują ok. 150 zł. Często wliczone są one w cenę kursu, lekarz bada wówczas cała grupę kursantów, przez co stawka badania może być znacznie niższa. Badania obejmują ogólny stan zdrowia,  oraz specjalistyczne sprawdzenie wzroku, słuchu i równowagi. Lekarz wydaje terminowe lub bezterminowe orzeczenie, zależnie od stanu zdrowia kandydata na kierowcę.

 

Kurs na prawo jazdy dla kategorii A i B obejmuje 30 godzin szkolenia teoretycznego. Zajęcia  trwają tyle, ile godziny lekcyjne, czyli 45 minut. Jazdy muszą obejmować 20 godzin w przypadku kategorii A i 30 godzin dla kursanta zdającego na prawo jazdy kat. B, przy czym lekcje za kierownicą liczą się już jako pełne, zegarowe godziny. Jazdy mogą rozpocząć się dopiero po ukończeniu zajęć teoretycznych. Powinny uwzględniać jazdę poza obszarem zabudowanym lub na drogach o dopuszczalnej prędkości poruszania się powyżej 70 km/h. Na takich drogach kursant musi wyjeździć nie mniej niż 4 godziny zajęć. Podczas pierwszych 8 godzin zajęć czas jazdy nie powinien przekraczać dwóch godzin na raz.

 

Zanim kursant wybierze się do ośrodka egzaminacyjnego na egzamin państwowy, musi przejść wewnętrzny egzamin we własnej szkole jazdy. Jest to warunek wymagany przepisami. Wewnętrzny egzamin ma niemal identyczny przebieg jak państwowy, jedyna różnica to taka, że błędy praktyczne nie powodują przerwania testu. Jeżeli wewnętrzny sprawdzian jest udany, można złożyć dokumenty do ośrodka egzaminacyjnego.

 

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) składa odpowiednie dokumenty m.in. dowód uiszczenia opłaty za egzamin, fotografię, orzeczenie lekarskie i zaświadczenie o ukończeniu kursu. W chwili składania dokumentów ustala się również termin egzaminu.

 

Egzamin teoretyczny składa się z 18. pytań testowych. Spośród trzech możliwości odpowiedzi (A,B,C) prawidłowe mogą być: jedna, dwie lub trzy. Powinno się wskazać wszystkie prawidłowe odpowiedzi. W teście na kategorię B można popełnić maksymalnie dwa błędy, natomiast na kategorię A nie można pomylić się ani razu. Egzamin trwa 25 minut. Pozytywny wynik testu teoretycznego jest ważny przez 6 miesięcy. Po trzykrotnym nie zaliczeniu egzaminu państwowego należy wziąć udział w obowiązkowym szkoleniu dodatkowym. Szkolenie to polega na wykupieniu w ośrodku minimum 10 godzin zajęć teoretycznych.

 

Podczas egzaminu praktycznego na placu manewrowym wykonuje się jedynie dwa zadania: jazda do przodu i do tyłu z fragmentem łuku oraz ruszanie pod górkę. Umiejętność wykonania pozostałych manewrów sprawdza się już w normalnym ruchu ulicznym. Jazda po mieście trwa co najmniej 40 minut. Zanim jednak wsiądzie się do samochodu, należy wiedzieć jak sprawdzić poziom płynów w silniku i działanie świateł, a następnie jak ustawić fotele, lusterka i zagłówki. Te czynności, to także część egzaminu, którą wielu adeptów sztuki jazdy lekceważy i oblewa egzamin.

 

Po trzecim nieudanym podejściu kandydat na kierowcę powinien w dowolnym ośrodku szkolenia odbyć kurs doszkalający, trwający 5 godzin. Po ukończeniu takiego kursu otrzymuje zaświadczenie i na jego podstawie może przystąpić do kolejnego egzaminu państwowego z praktyki. Oczywiście za każdym razem trzeba płacić za egzamin.

 

Po pozytywnie zdanym egzaminie należy w wydziale komunikacji złożyć dowód dokonania opłaty za wydanie prawa jazdy, czyli 71 zł. Urząd powinien wydać dokument w 30 dni.

 

Oczywiście nawet po zdanym egzaminie nie możemy prowadzić pojazdu bez prawa jazdy. Jazda bez wymaganych dokumentów stanowi wykroczenie, za co grozi grzywna do 250 zł. Dodatkowo, jeśli w samochodzie nie ma osoby posiadającej uprawnienia do prowadzenia pojazdu, auto zostanie odholowane na policyjny parking na koszt kierowcy. 

 

Andrzej Grabowski, egzaminator, WORD Warszawa

 

Radzę bardzo uważnie wybierać szkoły jazdy. Niektóre z nich nie uczą, a nastawiają się jedynie na zysk. Na egzamin trafiają do nas kursanci, którzy popełniają podstawowe błędy. Nie wiedzą np. jak włączyć światła mijania, nie potrafią wskazać miejsc kontroli płynów eksploatacyjnych, mają trudności w utrzymaniu się w pasie jazdy o szerokości trzech metrów! W trakcie egzaminu praktycznego bardzo często przytrafia im się wjazd na czerwonym świetle na skrzyżowanie, nie ustępowanie pierwszeństwa pieszym na pasach itd.

 

Mariusz Stuszewski z Akademii Jazdy Opla, szkoli kierowców firmowych w ramach programu Fleet Safety

 

Polscy młodzi kierowcy wychodzą z kursów prawa jazdy najczęściej niedoszkoleni. Powinniśmy wzorować się na przykład na rozwiązaniach sprawdzonych w Austrii. Szkolenie jest tam dwuetapowe. W ciągu roku po uzyskaniu prawa jazdy kierowca przechodzi szkolenie, na  którym zapoznaje się m.in. z poślizgiem, hamowaniem awaryjnym i wyrabia sobie umiejętność oceny niebezpieczeństwa na drodze.

 

Od Nowego Roku szykuje się co najmniej 30-proc. podwyżka cen egzaminów. Być może trzeba będzie za nie zapłacić około 180 zł zamiast 134 zł.

 

Opłaty za egzaminy:

Egzamin teoretyczny  - 22 zł

Egzamin praktyczny: kategoria A - 140 zł

Egzamin praktyczny: kategoria B - 112 zł

 

Potrzebne dokumenty:

1. Do wglądu - dowód osobisty, tymczasowy dowód osobisty, paszport, a dla cudzoziemców paszport lub kartę stałego pobytu

2. Podanie

3. Dowód uiszczenia opłat za egzamin

4. Jedna fotografia bez nakrycia głowy o wymiarach 3,5 x 4,5 cm

5. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami

6. Zaświadczenie o ukończeniu kursu:. w zakresie szkolenia podstawowego lub w zakresie szkolenia dodatkowego, jeżeli trzykrotnie uzyskało się negatywny wynik z części teoretycznej lub praktycznej egzaminu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • Roger

  taa mój egzamin wewnę3ny: facio dał mi książkę z odpowiedziami i powiedział żebym sobie sprawdził jak już skończę... praktycznego nie miałem bo stwierdził, że skoro bezbłędnie napisałem teorię to nie ma takiej po3eby.

 • księciunio

  Widać że panowie są już tak starzy, że sami nie pamiętają jak to było gdy zdawali na prawo jazdy. Ja 9 lat temu zdając na prawko jeździłem już dobrze samochodem, ale stres jakiemu zostałem poddany na egzaminie spowodował, że czerwone światła zobaczyłem w ostatniej chwili i przejechałem pod podnoszącym się szlabanem. Jeśli ktoś mówi, że potrafiąc jeździć swobodnie się zdaje na prawko, to najpierw niech podszkoli się z psychologii, a nie gada głupoty. Stres jest tak duży że człowiek zapomina na jakim biegu jedzie.

 • Roger

  chyba lekko przesadzasz... przynajmniej w moim przypakdu była delikatna spina pośladów, tak z godzinę przed egzaminem a juz w poczekalni mi całkowicie przeszło i wszedłem do auta z bananem na twarzy. nie ma się co denerwować, oni w większości tylko na to czekają.

 • I1959

  Witam.Ciekawam,gdzie ten Roger zdawał!?Ja oblałam już 2 razy,a kasa leci...I nie mówcie,że jest łatwo!

 • Roger

  w królewskim, archidiecezjalnym (sorry za dziwny przymiotnik ^^ ) i stołecznym mieście Krakowie :] a to 3eba było napisać jakiś rok temu- za jakieś 2-2,5 szczała pewnie była by pomoc..

 • I1959

  Witam.Jestem ciekawa jak wygląda zdawalność w ośrodkach.Ja,nim podeszłam do egzaminu,wyjechałam ok. 50 godz.Owszem,znam swoje wady ale teoretycznie jeżdżę bardziej przepisowo niż mój mąż-zawodowy kierowca.Jestem pewna,że dopiero po uzyskaniu dokumentu-tak naprawdę będę się uczyła jeźdźić.Szkoda tylko nerwów i kasy.

 • I1959

  I jeszcze jedno.Bzdurą jest,że teraz egzamin jest łatwiejszy niż naście czy kilka lat temu.Moje koleżanki miały taki przebieg egzaminu,jak moja 2-a w życiu -godzina jazdy.Jest to miasteczko powiatowe,które wówczas nawet świateł nie miało ani ronda itd.Również w grę wchodzi instruktor.Jestem wiekowa,ale innym polecam młodych.Szkoda,że ta wiedza mnie sporo kosztuje.

 • patkos

  W moim przypadku stresu o dziwo nie było w ogóle. Jednak nie dało się nie zauważyć, że egzaminator z wielką determinacją chciał mnie zdenerwować. Niestety przesiadka była. 5 minut do końca. Pieszy na pasach, a egzaminator szybszy ode mnie. Na koniec usłyszałam tekst, że bardzo dobrze jeżdżę i za drugim razem zdam na pewno. Zabawne:] Teraz jednak wiem, że najważniejsze to się nie denerwować i nie myśleć o tym co się zrobiło źle, tylko skupić się na tym co jest 'tu i teraz' jak mówił mój instruktor. Trzymcie kciuki 14 maja;)

 • patkos

  A i tak btw. w mojej szkole jazdy wszystko było przepisowo przeprowadzone (teoria - wewnętrzny - jazda) co bardzo mi się podobało. Natomiast koleżanki z klasy nie wiedziały nawet co to jest wewnętrzny. Moim zdaniem to nie jest dobrze. Wszystko powinno być zgodne z zasadami.

 • asto

  witam. Ja mam egzamin praktyczny juz 23 grudnia 08. :/ Jestem bardzo zestresowany, lecz bede starał sie jak najmniej stresować. Egzamin zdaje w Opolu. Pozdrawiam

 • XxCzaruś (gość)

  ja się teraz zapisuję 5 sty 3 lata jezdze bez prawka a i tak się stresuje jak to będzie wyglądać :(

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • ona (gość)

  hej,mam maly problem niedawno mialamam egz teoretyczny zdalam go . na koniec spytalam sie tego kolesia czy jezeli ja mam dzisiaj tylko ten egzamin to czy mam isc sie zapisac na ten pratyczny on powiedzial ze mam isc do jakiegos tam pokoju no i sie pytam tej babki czy mam sie zapisac sama czy zapisuje mnie ten moj osrodek szkoleniowy dopiero potem jak wyjezdze do konca godziny no i w tym momencie ona powiedziala mi ze ona musi zglosic to do prokuratury bo ona ma moj ukonczony kurs,że tu sie wszystko nagrywa ja bylam taka zmieszana wgl niewiedzialam o co chodzi czy trzeba miec wyjezdzone wszystkie godziny??w tym moim osrodku muwili ze po15 mapisuja na egz jak zdam teorie reszte wyjezdze . W co ja wgl się wplatam??? POMOCYY!!

 • kk (gość)

  Poświadczyli ci nieprawdę- nie ukończyłaś obowiązkowych 30 godzin jazdy--->kurs nie ważny

 • jojo (gość)

  Jak egzaminator chce oblać to nawet najlepszego kursanta OBLEJE i to w dodatku na błachym błędzie

 • franek (gość)

  szkoła w której miałaś kurs ma przerąbane i ty też

 • omnibus (gość)

  Na czym polega wyskakiwanie egzaminatora z linijką w ręku i mierzenie (18 mm znajdował się obrys tylnego zderzaka nad wymalowaną linią z tyłu samochodu) przy parkowaniu samochodu. Z 18 zdających kursantów "oblano" 16.

 • Karr (gość)

  ona- GRATULUJĘ. Ludzie idą Ci na rękę, żebyś jeździła bezpośrednio przed egzaminem i żebyś nie czekała na niego miesiąc, a Ty idziesz i takie wtopy walisz? Brawo, naprawdę, brawo. Ręce opadają :)

 • gosiek (gość)

  ona-ale ty tępa jesteś w większości szkół tak robią żeby ten kurs nie trwał w nieskończoność a ty taką wtope zrobiłaś.Gratuluję rozumu!!!!Ja to nawet sama poprosiłam instruktora o rozpisanie a potem jeździłam sobie aż do egzaminu.Ale wkopałaś instruktora i szkołę no i siebie!

 • Komentarz usunięty.
 • Asia (gość)

  Ja mam egzamin 16 maja, bardzo się boję, bo u nas również ciężko jest zdać.Na egzamin czeka się 1,5 miesiąca!

 • Iwonka (gość)

  Ja mam egzamin już w środę 25kwietnia teoretyczny.Również boje się egzaminu jak cholera....Mam nadzieję,że wszystko pójdzie ok....Pozdrawiam

 • Mycha (gość)

  A ja 16 maja zdałam :P za trzecim razem Yupi yupi!!! Pozdrawiam z Trojmiasta.

 • Gościówka (gość)

  W krakowie jest chyba najciężej zdać, jutro zdaje 4 ty raz MASAKRA wyjezdziłam już dużo godzin a wciąż się wacham ale idę zdać i jestem pozytywnie nastawiona :) MASAKRA BOJĘ SIĘ!!!!!!!!!!!!!

 • przedegzaminem (gość)

  Najtrudniej zdać, bo zdajesz czwarty raz? Dziwne, ludzie wszędzie tak zdają (tzn. po kilka razy) i chyba już to przestało kogokolwiek dziwić ;)

 • valezi (gość)

  Po pierwsze to jaki stres... ja go w ogóle nie miałam. Poszłam na ten egzamin z myślą po jakim czasie odbiore prawo jazdy:)) Generalnie cały czas banan na twarzy i było genialnie, wszystko poszło szybko i sprawnie. Egzaminator ewidentnie chciał mnie udupić. Jeździłam po rejonach, których wczesniej na oczy nie widziałam.. no i co. ZDAŁAM! za pierwszym razem. Bez spin, stresów itd.. Egzamin teoretyczny i praktyczny miałam w tym samym dniu, na praktyczny czekałam ok godziny. Zdawałam w warszawie na bemowie.

 • busska (gość)

  ja zdalam tez za pierwszym razem.i rowniez bez stresu.teraz tylko czekam na odebranie plastiku:)i w droge

 • zestresowana:( (gość)

  Hejka wszystkim. Ja swój egzamin mam 24 września w Kłodzku i stres już teraz jest niesamowity masakra:/ Coś czuję, że nawet z placu nie wyjadę. . .A tak apropo ta ONA to niezła babka, ktoś jej na rękę poszedł a ta poszła się wygadała. Szkoda mi jej :D :D

 • greg (gość)

  ja zdawałem w Krakowie - teorie 6 września , a praktyczny 24 na nowohuckiej. Poszło wszystko od szczała - więc chyba nie jest w cale tak trudno zdać :) teraz czekam na odbiór :p

 • mruki (gość)

  ja dopiero zaczalem kurs 2tyg temu za tydz jazda sie zacznie a co pozniej bo ja 15 marca jade do uk do pracy niech ktos podpowie czy zdaze do wyjazdu z gory dziekiwa

 • Eumiar (gość)

  Ja zdawałem dziś 24 pytania miałem z motoru 6 popełniłem 2 z samochodu 16 pytań i popełniłem 1 zdałem ? w komputerze wyświetliło sie,że egzamin zdany Pozytywnie

 • Eumiar (gość)

  24 pytania,18 z samochodu i popełniłem 1 błąd miałem z motoru 6 i miałem dwa błedy zdałem ? czy nie ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.