Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Procedura krok po kroku

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami w Polsce jest prawo jazdy. Krok po kroku analizujemy procedurę jak wygląda droga do uzyskania uprawnień.

O prawo jazdy może ubiegać się osoba, która mieszka w Polsce od minimum 185 dni. Konieczny jest też odpowiedni wiek, a w przypadku najbardziej popularnej kategorii B wynosi on 18 lat.

Na początku należy udać się do lekarza i przejść badania kontrolne. Warto wiedzieć, że zazwyczaj takie badania wykonywane są przez szkoły nauki jazdy. Kolejnym krokiem jest wizyta w urzędzie komunikacji. Przyszły kierowca potrzebuje wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualne zdjęcie, dowód osobisty do wglądu oraz orzeczenie lekarskie.

Następnie w wydziale komunikacji trzeba założyć Profil Kandydata na Kierowcę. To na jego podstawie kandydat będzie potem weryfikowany. Jeśli wniosek jest kompletny numer PKK przyszły kierowca powinien otrzymać od ręki.

Redakcja poleca:

10 najbardziej irytujących zachowań kierowców
Te auta są najmniej awaryjne
Mistrzowie parkowania w akcji

Posiadając numer PKK trzeba zapisać się na kurs praktyczny w wybranej szkole nauki jazdy. Teorii natomiast jeśli nie chcemy uczyć się w szkole, możemy uczyć się w domu. Jak dokonać dobrego wyboru szkoły? Warto na początku wyjaśnić czy w cenie otrzymamy np. materiały szkoleniowe, aby potem nie być zaskoczonym nieprzewidzianymi wydatkami. Cześć osób uważa, że ważnym kryterium podczas wyboru odpowiedniej szkoły nauki jazdy staje się także lokalizacja. Przed zapisaniem się na kurs należy zapoznać się z ofertami poszczególnych placówek, które dostępne są w naszej okolicy. Ważniejszy od samej lokalizacji może być fakt, że pomocni w dokonaniu dobrego wyboru mogą być nasi znajomi, którzy być może nie tak dawno zdawali egzamin i się z nami podzielą swoją opinią. Wybierając się do danej szkoły nauki jazdy warto zwrócić uwagę jak wygląda siedziba firmy, jakie posiada sale wykładowe oraz kto jest tam zatrudniony. Kandydat na kierowcę powinien zapoznać się jak przygotowany jest plac manewrowy i gdzie został zlokalizowany, gdyż niekiedy znajduje on się w innym miejscu niż szkoła. Zwrócić uwagę trzeba także na samochody na których przyszli kierowcy uczą się jeździć. Istotny jest ich stan techniczny oraz wyposażenie, a wszelkie wątpliwości należy najlepiej niezwłocznie wyjaśnić.

Po zakończeniu kursu przyszły kierowca musi zapisać się na egzamin teoretyczny w jednym z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Pozytywny wynik egzaminu teoretyczne pozwala na przystąpienie do egzaminu praktycznego.

Po zdaniu egzaminów przyszły kierowca musi udać się ponownie do urzędu komunikacji, aby dokonać opłaty za wydanie dokumentu i odebrać prawo jazdy. Ile trzeba czekać na odbiór? Do 9 dni roboczych, od dnia w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • werty (gość)

    http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=F945CAD783F66CB5C125806700477FF8

  • Justyna (gość)

    Bardzo cenne informacje.

  • sewerynj12 (gość)

    bardzo cenne to są testy na prawo jazdy, ja sie uczyłem z tej stronki www.test-prawojazdy.pl i udało mi się teorie za 1 zdać

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.