Problemy z rozruchem

Grzegorz Burda
Fot. Grzegorz Burda: Mając zapasową świecę można sprawdzić, czy jest iskra.
Fot. Grzegorz Burda: Mając zapasową świecę można sprawdzić, czy jest iskra.
Najbardziej dokuczliwe są nagłe usterki samochodu, które pojawiają się bez żadnego ostrzeżenia. Dużym zaskoczeniem może być np. brak możliwości uruchomienia silnika, który zdarza się i nie tylko zimą.

Najbardziej dokuczliwe są nagłe usterki samochodu, które pojawiają się bez żadnego ostrzeżenia. Dużym zaskoczeniem może być np. brak możliwości uruchomienia silnika, co się zdarza nie tylko zimą.

 

Mimo że jeszcze przed chwilą nie było najmniejszych kłopotów i żadnych sygnałów o zbliżającej się usterce, nasze auto może nie chcieć zapalić.

Fot. Grzegorz Burda: Mając zapasową świecę można sprawdzić, czy jest iskra.
Fot. Grzegorz Burda: Mając zapasową świecę można sprawdzić, czy jest iskra.

 

O niektórych usterkach samochód może jednak “informować" kierowcę. Luzy w zawieszeniu dają o sobie znać stukami, a dziurawy tłumik znacznie głośniejszą pracą. Natomiast problemy z uruchomieniem silnika mogą się zdarzyć nagle, mimo że jeszcze przed chwilą motor startował po pierwszych ruchach rozrusznika.

 

Za taką sytuację winę może ponosić układ zapłonowy lub paliwowy. Wystarczy aby jeden z nich zawiódł i już nie będzie można uruchomić samochodu. Na parkingu mamy mocno ograniczone możliwości naprawy, ale nie oznacza to wcale, że z góry jesteśmy skazani na pomoc drogową. Można spróbować zlokalizować usterkę mając do dyspozycji tylko podstawowy zestaw narzędzi.

 

Diagnozę należy rozpocząć od sprawdzenia, czy do silnika dociera paliwo. W jednostkach z wtryskiem paliwa stosuje się elektryczne pompy paliwa, więc po włączeniu zapłonu powinno być słychać przez kilka sekund ciche buczenie, wyraźniejsze z tyłu samochodu lub bagażnika, które informuje nas o pracy pompy. Oznacza to, że pompa działa, ale wcale nie możemy być pewni, że paliwo dociera do silnika.

 

Aby to sprawdzić trzeba w komorze silnika poluzować przewód paliwowy lub śrubę na listwie wtryskiwaczy i sprawdzić, czy jest tam paliwo. W chwili poluzowania połączenia paliwo znajdujące się pod ciśnieniem wypłynie na zewnątrz. Należy robić to ostrożnie i miejsce zabezpieczyć szmatką lub papierem.

Fot. Grzegorz Burda: Poluzowanie śruby na filtrze paliwa lub na listwie wtryskowej da nam informację, czy paliwo dociera do silnika.
Fot. Grzegorz Burda: Poluzowanie śruby na filtrze paliwa lub na listwie wtryskowej da nam informację, czy paliwo dociera do silnika.

Natomiast jeśli nie słychać pracy pompy, to w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić bezpieczniki. Ze znalezieniem odpowiedniego nie powinno być większych problemów. Gdy jest sprawny, a pompa nadal nie działa, to może być uszkodzony przekaźnik pompy. Niestety, zlokalizowanie go będzie trudne, jak również i sprawdzenie w warunkach polowych.

 

Za usterkę pompy może również odpowiadać uszkodzony alarm lub immoliliser, który nie daje się odblokować.

Gdy układ paliwowy jest sprawny, a silnika nadal nie można uruchomić trzeba sprawdzić układ zapłonowy. Pierwszym krokiem jest kontrola połączeń elektrycznych, bezpieczników oraz sprawdzenie iskry na świecach. Do tego potrzebna jest jednak druga osoba, która będzie uruchamiać silnik.

 

Jeśli mamy w bagażniku zapasową świecę, to wystarczy ściągnąć jeden przewód ze świecy silnika i włożyć go na świecę zapasową. Następnie należy przyłożyć świecę do metalowej części i uruchomić silnik. Brak iskry będzie informacją, że uszkodzona jest cewka zapłonowa, moduł lub nawet komputer silnika.

 

Dalsze działania nie są jednak możliwe bez odpowiednich narzędzi, ale tak wykonana wstępna diagnoza na pewno pomoże wezwanemu fachowcowi, gdyż przyspieszy znalezienie usterki oraz zmniejszy rachunek za naprawę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty