Producenci części samochodowych a opakowania

(ip)
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Wśród klientów internetowych sklepów motoryzacyjnych często pojawiają się wątpliwości dotyczące oryginalności otrzymanej części. Czasami zdarza się, że część danego producenta dostarczana jest w opakowaniu innej firmy. Czy zostaliśmy oszukani? Nic bardziej mylnego. Wyjaśnimy to w poniższym artykule.
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Temat ten jest coraz popularniejszy i coraz częściej wywołuje oburzenie wśród klientów sklepów motoryzacyjnych. W końcu jeżeli zamówiliśmy część producenta „X”, to z pewnością przed zakupem sprawdzaliśmy opinie na temat danej firmy, a z określonych powodów zdecydowaliśmy się zaufać właśnie temu producentowi. Dlaczego zatem dostaliśmy część innego producenta, ale w oryginalnym, dedykowanym opakowaniu dla części, które zamówiliśmy?

Wyjaśnienie tego problemu jest dość proste. Na rynku części zamiennych, czyli tzw. „aftermarket” istnieje wielu konfekcjonerów, czyli po prostu pakowaczy części. Zabieg ten jest stosowany przede wszystkim ze względów ekonomicznych – jeden producent nie może produkować różnych części zamiennych do wielu pojazdów, gdyż byłoby to po prostu nieopłacalne. Dlatego wybrane firmy podpisują umowy handlowe na wytwarzanie i dostawę części od innego producenta, często mniej popularnego. W zamian, firma pakująca nadaje otrzymanym produktom swój znak towarowy i branding, czyli jest w stanie za to poręczyć swoją reputacją. Doskonałym przykładem takowej firmy jest grupa Febi Bilstein, która posiada szeroki asortyment części, jednak nie wszystkie podzespoły są przez nią autorsko produkowane – przedsiębiorstwo posiada bowiem liczne kontrakty z poddostawcami na dostarczanie wysokiej jakości części zamiennych, które następnie sygnowane są marką Febi Bilstein.

Jak można wyjaśnić takie działanie firmy? Jest to kwestia czysto ekonomiczna. Od strony finansowej jednemu producentowi nie opłaca się produkować wszelkiego rodzaju części samochodowych, jednak w celu pozyskania nowych klientów chcieliby docierać ze swoją ofertą do jak najszerszego grona odbiorców. Podobne przypadki możemy zaobserwować także w innych branżach, np. w branży spożywczej.

Całkiem inną kwestią są podrabiane części zamienne. Niekiedy zdarza się, że zamawiając np. wahacze firmy Lemforder zamiast oryginalnego produktu otrzymamy tanią, chińską podróbkę. W takim przypadku oczywiście powinniśmy reklamować towar u dostawcy. Najczęściej podrabiane towary można zakupić na portalach aukcyjnych, dlatego zalecamy korzystanie z usług renomowanych i cenionych sklepów z częściami, które oferują profesjonalny dobór oryginalnych części posiadających gwarancję producenta.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty