Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prowadź bezpiecznie, czyli podstawowe zasady wyboru opon

(ip)
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Opony samochodowe należą do najistotniejszych elementów wyposażenia, które – zachowując bezpośredni kontakt z nawierzchnią – stanowią o bezpieczeństwie podczas jazdy i wygodzie użytkowania auta. Ich właściwy dobór nie tylko chroni kierowcę przed niebezpiecznymi konsekwencjami zdarzeń na drodze, ale również potrafi zapewnić mu komfort kierowania i czerpanie prawdziwiej przyjemności z podróżowania. Należy dobierać je zawsze ze względu na warunki techniczne pojazdu, klimatyczne (opony letnie, zimowe) oraz indywidualny charakter jazdy.

Informacja od producenta i porada fachowca

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Podstawowe kryteria selekcji ogumienia określa producent samochodu – i należy ściśle się do nich stosować. Najważniejsze wskaźniki zwykle określają rozmiar opon oraz tzw. indeks prędkości, ale nie wolno zapominać też o stanie bieżnika, który trzeba stale monitorować i sprawdzać stopień jego eksploatacji. Warto także co jakiś czas zasięgnąć porady specjalisty – zarówno w procesie doboru ogumienia i akcesoriów (czyli felg, wentyli, pierścieni, dystansów, śrub itp.), jak i podczas weryfikacji stanu technicznego pojazdu i jego elementów, w tym opon.

Pogoda i pory roku

Właściwie dobrane ogumienie, związane z konkretną porą roku i pogodą, decyduje w pierwszej kolejności o odpowiednim stopniu przyczepności opon do podłoża i o czasie hamowania. Sposób prowadzenia samochodu w strugach deszczu, podczas gęstych mgieł lub po obfitych opadach śniegu jest zupełnie inna niż w suchy, słoneczny dzień. Poza tym droga hamowania po niebezpiecznej i śliskiej nawierzchni może wydłużyć się nawet trzykrotnie. Opony dobrej jakości potrafią skutecznie odprowadzać wodę spod ogumienia – dzięki funkcjom rowków bieżników. Dlatego tak istotne jest, by kierowca kontrolował ich stan (rowki powinny mieć głębokość nie mniejszą niż 1,6 mm). Warto stawiać na ogumienie o długiej żywotności.

Solidny wyrób plus kontrola ciśnienia

Porządnie wykonane, firmowe opony, które można zamówić np. za pośrednictwem serwisu oponytanio.pl, są adekwatnie zahartowane i wytrzymałe w każdych warunkach klimatycznych. Przed dłuższą wyprawą trzeba koniecznie dokładnie zweryfikować stan techniczny pojazdu, a w szczególności ogumienia. Minimum raz w miesiącu powinno się też monitorować ciśnienie w oponach. Jeśli okazuje się zbyt niskie, znacznie wydłuża się droga hamowania – zwłaszcza na mokrej nawierzchni, poza tym jest nieekonomiczne – zużycie paliwa wzrasta. Nie wolno pomijać również kontroli ciśnienia w oponie zapasowej.

Zachowaj ostrożność w każdych warunkach

Oczywiście, kierowanie autem na suchej nawierzchni jest dużo prostsze, ale i tutaj należy zachować środki ostrożności oraz dobrać właściwe ogumienie. Na bezpieczeństwo jazdy wpływają dziury, kałuże oraz wszelkie nierówności, które najlepiej omijać. Sztuka uników nie uda się, jeśli prędkość będzie zbyt duża. Trzeba pamiętać, że styl jazdy musi uwzględniać nie tylko osiągi pojazdu, ale przede wszystkim sytuację na drodze i pogodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty