Przekraczanie prędkości na polskich drogach

Przemysław Pepla
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Jak wynika z policyjnych statystyk, najczęściej popełnianym wykroczeniem przez polskich kierowców jest jazda z nadmierną prędkością. Tylko w 2011 roku z tego tytułu wystawiono aż 2 miliony mandatów. Warto zatem przypomnieć przepisy regulujące prędkość, z jaką możemy poruszać się po naszych drogach.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Sezon urlopowy w Polsce rozpoczął się na dobre. Tysiące kierowców wraz z rodzinami udaje się na wypoczynek. Niestety, okres wakacyjny to również czas, kiedy dochodzi do największej liczby wypadków, a policjanci mają najwięcej pracy w związku z wystawianiem mandatów.

Statystycznie, w 2011 roku aż 13% wszystkich kierowców w Polsce zostało ukaranych grzywną za jazdę z nadmierną prędkością. Najczęściej dochodzi do tego na terenie obszaru zabudowanego. Przypomnijmy, że jest to obszar wzdłuż drogi, przy której znajduje się zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, początek odcinka drogi przebiegającej przez obszar zabudowany musi być oznaczony znakiem D-42, a koniec takiego odcinka znakiem D-43. Z uwagi na fakt, że może na nim panować zwiększony ruch pieszych i pojazdów, w godzinach 5-23 obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 50 km/h. W godzinach nocnych, tj. 23-5, pojazdy mogą się poruszać o 10 km/h szybciej.

- Jeśli znaki drogowe na takim obszarze pozwalają na jazdę z wyższą prędkością, nie dotyczy to aut ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Pojazdy te mogą poruszać się w terenie zabudowanym nie szybciej, niż 50 km/h przez całą dobę - przypomina Mateusz Chmielewski z ośrodka szkolenia kierowców "Alfa" w Warszawie.

W przypadku obszaru zabudowanego warto zwrócić uwagę również na znaki E-17a, które informują nas o nazwie miejscowości, do jakiej wjeżdżamy. Znak ten jest jedynie informacyjny i nie oznacza on wjazdu na obszar zabudowany. Jednak w przypadku, gdy na tym samym słupie znajduje się znak z ograniczeniem prędkości - oznacza to, że obowiązuje ono na całym terenie danej miejscowości. Może również się zdarzyć sytuacja, w której razem ze znakiem E-17a występuje znak D-42, czyli wjazd na obszar zabudowany.

Należy także pamiętać, że od maja 2011 roku obowiązuje tzw. strefa ruchu, czyli obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na którym wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Obowiązują na nim przepisy ruchu drogowego, co oznacza, że policja oraz straż miejska mogą na nim interweniować i karać niesfornych kierowców.

Poza obszarem zabudowanym, mamy do czynienia z czterema typami dróg: jednojezdniową, dwujezdniową, ekspresową jednojezdniową, ekspresową dwujezdniową oraz autostradami. Na każdej z nich obowiązują inne prędkości maksymalne. Zgodnie z kodeksem drogowym, droga jednojezdniowa to wydzielony pas terenu przeznaczony do ruchu przynajmniej jednego rzędu pojazdów wielośladowych w jednym kierunku. Dodatkowo, nie są one oddzielone od siebie żadną infrastrukturą. Z kolei dwujezniowa posiada dwie jezdnie, które zwykle są oddzielone od siebie pasem zieleni. Jeśli poruszamy się po pierwszej z nich samochodem osobowym, nie możemy przekraczać 90 km/h, zaś na drugiej możemy osiągnąć prędkość 100 km/h (jeśli posiada przynajmniej po 2 pasy w każdym kierunku, w przeciwnym razie dopuszczalna prędkość wynosi 90 km/h).

Z kolei na drogach ekspresowych, czyli drogach dwu- lub jednojezdniowych, oznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi, na których skrzyżowania występują wyjątkowo rzadko i najczęściej są wielopoziomowe, przeznaczonych tylko do ruchu pojazdów samochodowych, kierowcy mogą jechać z prędkościami 100 lub 110 km/h. - Poruszając się po drogach ekspresowych należy zmienić swój styl jazdy. Bardzo często zdarza się bowiem, że użytkownicy dróg przyzwyczajeni do jazdy po mieście zachowują na trasach ekspresowych niewielki odstęp za poprzedzającym autem. Tymczasem większa prędkość to także dłuższa droga hamowania. W razie hamowania awaryjnego niezmiernie łatwo wtedy o wypadek. Pamiętajmy o tym wyjeżdżając na wakacje - przypomina Chmielewski.

Najszybciej, bo z prędkością nawet do 140 km/h, możemy prowadzić nasze pojazdy po autostradach. Po czym poznamy taki typ drogi? Przede wszystkim po odpowiednich znakach (D-9). Ponadto, zgodnie z kodeksem drogowym, autostrada to droga dwujezdniowa, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego i jest przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep. - Warto także pamiętać, że przy autostradach i drogach ekspresowych znajduje się znak D-13, "początek pasa ruchu powolnego". Oznacza on początek pasa ruchu, z którego są obowiązani korzystać kierujący pojazdami nie osiągającymi na wzniesieniu minimalnej prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę - wyjaśnia instruktor z ośrodka szkolenia "Alfa".

Od 2011 roku zwiększyła się także lista organów, które zgodnie z prawem mogą zatrzymać nas za jazdę z nadmierną prędkością. Czasy, gdy mandat "groził" kierowcom jedynie z rąk policjantów już się skończyły. Obecnie, za zbyt szybką jazdę mogą ich zatrzymać także funkcjonariusze straży miejskiej, inspekcji transportu drogowego, oraz straży granicznej. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatowym, najwyższa kara za jazdę z nadmierną prędkością wynosi 500 zł i 10 punktów karnych.

- Wyjeżdżając w trasę nie możemy zapominać, że znaki ustawione przy drogach określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się po nich poruszać. Jednak o tym, jak szybko jedziemy, w pierwszej kolejności powinny decydować warunki drogowe - tłumaczy Chmielewski.

Tabela przedstawiająca ograniczenia prędkości dla pojazdów samochodowych o DMC do 3,5 t:

MiejsceOgraniczenie
Strefa zamieszkania20 km/h
Obszar zabudowany50 km/h (godz. 5-23) lub 60 km/h (godz. 23-5)
Poza obszarem zabudowanym: droga jednojezdniowa90 km/h
Poza obszarem zabudowanym: droga dwujezdniowa (o co najmniej dwóch pasach ruchu w każdym kierunku)100 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa100 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa120 km/h
Autostrada140 km/h

Tabela przedstawiająca wysokość mandatów za jazdę z nadmierną prędkością:

WykroczenieWysokość mandatu (zł)Wysokość mandatu (pkt karne)
Do 10 km/h501
od 11 do 20 km/h50-1002
od 21 do 30 km/h100-2004
od 31 do 40 km/h200-3006
od 41 do 50 km/h300-4008
Powyżej 50 km/h400-50010
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty