Przekroczenie prędkości już wkrótce Cię zrujnuje

Przepisy / Mandaty

Autor: Slawomir Cichy

Liczba odwiedzin: 13079

Być może jeszcze w tym roku czeka nas zmiana taryfikatora mandatów. Prawdopodobnie nie nastąpi to przed wyborami ale listopad, przed szczytem wyjazdów na święta jest jak najbardziej realny. Według zapowiedzi mandaty mogą wzrosnąć co najmniej dwukrotnie, choć nie brakuje informacji o zmianach które wynosiłby trzykrotność dzisiejszych stawek.Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim podwyższenia kar za łamanie ograniczenia prędkości. Zdaniem MSWiA grzywny są zbyt niskie i nie odstraszają skutecznie piratów drogowych, co w konsekwencji powoduje lawinowy wzrost wypadków i kolizji a także ofiar śmiertelnych na naszych drogach.

- Dobry trend z poprzednich lat został zahamowany i przybywa ofiar Fot: Sławomir Seidler wypadków drogowych - powiedział wiceszef MSWiA, Adam Rapacki.

W statystykach ogólnopolskich jest źle, żeby nie powiedzieć bardzo źle. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko od stycznia do czerwca 2011 r., na polskich drogach doszło do 17 tys. 777 wypadków. Zginęło w nich 1757 osób, a ponad 22 tys. zostało rannych.

CZYTAJ TAKŻE:


Wysokie mandaty zmniejszą liczbę wypadków ?


Mandaty zdrożeją dwukrotnie? Nowy pomysł MSWiA


Minister Rapacki uważa więc że resort musi szybko reagować i proponować rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo. Według zapowiedzi mandaty mogą wzrosnąć co najmniej dwukrotnie, choć nie brakuje informacji o zmianach które wynosiłby trzykrotność dzisiejszych stawek. Dzięki temu będą zbliżone do taryfikatora w Czechach czy na Słowacji. Warto przypomnieć, że rok 2008 został zapisany w historii czeskiej policji, nie tylko jako rok wprowadzenia reform i nowego taryfikatora z horrendalnie wysokimi mandatami jak na warunki Europy Środkowej, ale także jako okres zmniejszonej liczby wypadków na drogach.

Przez cały ten rok na czeskich drogach zginęły 984 osoby. Jest to drugi pod względem najmniejszej liczby wypadków wynik w historii, choć c roku liczba aut i kierowców rośnie, a także wyraźny spadek w porównaniu z 2007 rokiem.

Wysokie mandaty w Czechach zwłaszcza za łamanie przepisów związanych z przekraczaniem prędkości, jeździe na podwójnym gazie czy za wymuszanie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych powodują, że nasi kierowcy rzadko decydują się na gościnne występy i należą do najbardziej karnych i zdyscyplinowanych. Styl jazdy zmieniają natychmiast po przekroczeniu granicy z Polską.

Tyle zapłacisz za nadmierną prędkość :

W Polsce:

do 10 km/h - do 50 zł
11-20 km/h - 50-100 zł
21-30 km/h - 100-200 zł
31-40 km/h - 200-300 zł
41-50 km/h - 300-400 zł
ponad 51 km/h - 400- 500 zł


W Polsce po proponowanych zmianach taryfikatora
do 10 km/h - do150 zł
11-20 km/h - do 300 zł
21-30 km/h - do 600 zł
31-40 km/h - do 900 zł
41-50 km/h - do 1200 zł
ponad 51 km/h - do 1500 zł

W Czechach:

Przekroczenie prędkości o 10 km/h terenie zabudowanym i o 20 km/h poza terenem zabudowanym - kara administracyjna 1,5 - 2,5 tys. CZK (ok. 240-400 zł).


Przekroczenie dozwolonej prędkości o 20 -30km/h w terenie zabudowanym i o 30-40 km/h i poza terenem zabudowanym - kara administracyjna 2,5-5 tys. CZK (ok. 400-800 zł)

Przekroczenie o 40 km/h i więcej w terenie zabudowanym i o 50 km/h i więcej poza terenem zabudowanym - kara administracyjna 5 - 10 tys. CZK ( ok. 800-1600 zł)

Na Słowacji:

Za niewielkie przekroczenie prędkości o 1-10 km/h można dostać mandat 30 euro, za przekroczenie 21-30 km/h już 100 euro, a za jazdę po-nad 70 km/h powyżej normy aż 650 euro.

Źródło: Dziennik Zachodni

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

  • KOLEC30
  • Problem chyba nie jest w wysokości kar a w skuteczności ściągania mandatów. Sam wiele razy płaciłem mandaty co najmniej po roku jak nie po dwóch. Zero odsetek, jakieś śmieszne koszty urzędowe. Podwyższenie stawek pewnie spowoduje tylko jeszcze większe zaległości w ściąganiu myta za jazdę po polskich drogach. A punkty? Trzeba się pogodzić z tym, że się je po prostu dostaje. Tak samo jak się wymienia olej.
  • emkor
  • Ale podałeś przykład...załamka! To, że ty nie płacisz nie jest argumentem przeciwko podnoszeniu mandatów. Poczekaj, wzrosną mandaty będą szybciej rosnąć odsetki. A koszty urzędowe odczujesz jak zapuka firma windykacyjna...
  • Lukeathome
  • Problem nie jest w mandatach tylko w dziurach w drodze. Rozwaliłem oponę która miała 2 miesiace - zamortyzowały mi ciule o 20 % a amortyzacje nalicza sie po roku... Skrzywiłem felge tak ze pękła przy prostowaniu, ale naliczyli mi tylko za prostowanie. Dosc tego spadam do niemiec gdzie wiem ile zarobie i moge jesli umiejetnosci pozwalają jechac autostradą nawet 1500 na godzine. W dupie mam taki kraj gdzie tylko sie mysli jak obywatela skutecznie wydymać. Moze wreszcie wszyscy pomyslaą jak WYDYMAC Tuska i jego za... gabinet?
  • wbmaxs
  • zanim zaczną podwyższać mandaty niech najpierw zbudują drogi. Widział ktoś żeby w Europie 100 km robiło się w 3 godziny????? Mądrale zbierali pieniądze z podatków drogowych, potem z podatku w paliwie, a drogi mamy dalej "rewelacyjne"
  • wbmaxs
  • ciekaw jestem ile będą brali w "łapkę" stawki zaczną być ciekawe!!!
  • wbmaxs
  • i ciekaw jestem czemu nie podają statystyk wypadków spowodowanych dziurami w drogach!!!!1
  • wismar2
  • Chcą zwiększyć stawki mandatów i przyrównać je do europejskich, a zarobki po staremu. Oni chcą nas chyba zajechać, wydoić i jeszcze wycisnąć ostatnie soki, żeby nabić sobie w świetle prawa kabzy. Znieść politykom immunitety i niech jeżdżą tak jak zwykli kierowcy. Niejeden polityk dzięki immunitetowi nie zapłacił mandatu i nie zainkasował punktów karnych. A co do wyborów, ludzie narzekają, a i tak głosują-bez komentarza.
  • wismar2
  • Zresztą jak widzę te wieczne strachy na lachy, to mi się niedobrze robi. Niedługo dojdzie do tego, że zwykły obywatel będzie się bał z domu wychodzić, bo już będzie na celowniku wszech obecnych monitoringów tudzież innych podsłuchów, które będą skrupulatnie analizować każdy jego ruch. Nie popadajmy w skrajności, to że 20% kierowców piratuje, to nie znaczy, żeby wszyscy byli ładowani do jednego wora. Za brawurę i stwarzanie zagrożenia na drodze trzeba ukarać dotkliwie, ale za drobne wykroczenia można pouczyć. niech ktoś pokaże kierowcę, który nie popełnia nawet dronych wykroczeń. Nie ma szans.
  • CHOJNICZANIN
  • BRAWO DLA WŁADZY!!! BO PO CO BUDOWAĆ DROGI WYSTARCZY PRZYZWYCZAIĆ LUDZI DO STWIERDZENIA "NIE DOSTOSOWANIE PRĘDKOŚCI DO WARUNKÓW NA DRODZE". JESTEM KIEROWCĄ ZAWODOWYM I NIE MAM PROBLEMÓW Z PUNKTAMI, ALE TEŻ MAM SZCZĘŚCIE,ŻE NIE JEŻDŻĘ PO POLSCE, LECZ ROZUMIĘ RODAKÓW. TU PRAWIE SIĘ NIE DA JEŻDZIĆ SAMOCHODÓW PRZYBYWA Z ROKU NA ROK A DRÓG-ŻE O AUTOSTRADACH NIE WSPOMNĘ-NIE!!! TAKŻE PO WYBORACH CZEKA NAS PODWYŻKA- BO WCZEŚNIEJ POTRZEBNE SĄ GŁOSY OD LUDZI,A POTEM IM DOWALIĆ. TAKIE RZECZY TYLKO W POLSCE. BRAWO POLITYCY!!!!
  • madziakrak
  • A teraz trochę prawdy!!! wszyscy posłowie, posłanki i "wysokie stołki" mają mandaty poselskie i specjalne prawa więc zachrzaniają ile fabryka dała i nigdy na oczy mandatu nie ujrzą! więc mandat dostanie biedny Jasio Kowalski bo mu się do domu spieszy bo dzieci chore a nie pirat drogowy który się świetnie zabezpiecza przed radarami. Ogromna ilość wypadków bierze się ze stanów dróg po jakich się poruszamy ( z resztą powinny być wszystkie zrobione bo podatek w paliwie starczył by na stworzenie autostrad lepszych niż w niejednym państwie UE). Najwyższe mandaty, najdroższa benzyn i najmniejsze pens
  • madziakrak
  • je!!!! Czy Panowi Premierowi się coś nie pomyliło? Czy MSWiA w ogóle wie co to mandat? widział go któryś z Panów na oczy? Jakie powinny być wysokie odszkodowania za uszkodzone pojazdy na tych drogach jak sito? Musimy się na pewno pozbyć Pana Donalda Tuska ze swojego stanowiska. Pamiętam jak kiedyś przed wyborami powiedział:"Osobiście zwolnie każdego kto podniesie podatki" i co? czemu się nie zwalnia?
  • Mario-r
  • Do 10km/h podobno teraz się nie płaci bo taka jest tolerancja, za którą policja nie może karać więc na autostradzie bezkarnie można jechać 149km/h :)
  • Bartunio
  • Świetnie, Panie Mario-r, tylko że tych autostrad to są symboliczne ilości... Trzeba się pakować i spadać z tego popieprzonego kraju :-(
  • jrp21
  • podwyżka mandatów za prędkość świadczy głównie o tym, że ludzie, którzy sa odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu, nie mają zielonego pojęcia na temat tego czym się zajmują i skąd biorą się wypadki. Leniwy i ograniczony urzędas jedyne co może i potrafi zrobić, to podnieść kary i to dla wszystkich po równo. Bezrobotny zapłaci tyle samo co prezes banku. Dla jednego będzie to gwóźdź do trumny a dla drugiego pół dniówki.
  • jrp21
  • w Chorwacji za prędkość płaci się ogromne kary, ajki jest efekt? Żaden. Jak się patzy na polskie auta pędzące 150-200/h, to wniosek jest jeden. Dopóki policjanci nie zajmą się tym co do nich należy, czyli pracą, nikt limitów przestrzegał nie będzie.
  • ztomasz
  • wprawdzie jeszcze nigdy manadatu nie otrzymalem za przekroczenie predkosci ale uwazam, ze wystarczyloby wprowadzic wiecej tras gdzie bedzie mozna jechac chociazby 90km/h. Dla przykladu jadac w trase 60km mam zaledwie 4km po autostradzie, 10km z predkoscia 90km/h, a reszta to maks 50km/h lub krotkie odcinki po 70km/h. Wiekszosc w korkach i co kawalek informacja o fotoradarze lub stojacy panowie z suszarka i absurdalne ograniczenia predkosci. Nie dosc tego to jak juz mozna rozwinac predkosc to co kawalek trzeba lawirowac miedzy dziurami w jezdni bo podatki ida nie na drogi ale do kieszeni urzed
  • danpol1
  • I te propozycje wysokości mandatow są śmieszne. Realne jest dodanie do tych kwot jednego jeszcze zera. Nie do 150,00 ale 1500,00 obligatoryjnie i nie do tylko minimum.
  • Lukeathome
  • MOja propozycja niech kazdy wypelni na kompie podróbe bloczek mandatu na 2000 zł za ich przekroczenia oraz pozwy do sądu za ich wykreoczenia niech cały kraj ich zlinczuje (TUSKOWŁAZÓW)
  • kierowca2003
  • Najpierw niech powstaną porządnie drogi 2 pasmowe expresówki w Szerz , wzdłuż i po przekątnych tak jak u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech wylatujesz na Autobane pociśniesz 180 km/h wyzyjesz się przez 10 Km i wjeżdżasz na teren zabudowany to jedziesz spokojnie, wiem sam po sobie. A u nas jedz do Bydgoszczy przez wyrzyski itd. Co to jest za droga zwykła wiejska a oni to nazywaja krajowa droga. Panowie Politycy i wszyscy rządzący , Mamy dość waszych rządów , wam trzeba podziękować i odpalić Oświęcim żebyście znikli z tego kraju i nie rujnowali Polski bo już dosyć jest zrujnowana , ciężko
  • Komentarz usunięty
  • sad (gość)
  • sorry ale to nieprawda co napisane w tym artykule, dzisiaj dostalem mandat w czechach - przekroczenie predkosci w terenie niezabudowanym o 26 km/h - pokutka wynosi 1000 Koron czyli jakies 180 zl. Cos chyba chca nas uglaskac podajac wysokie stawki za mandaty za granica!!!
  • miro (gość)
  • Nie dajmy sie ciagle dymac!! Trzeba konkretnych akcji i zrobienia porzadku z polska władza i policja. To pieprzone nieroby i trzeba by ich na 10 lat do kopalni w CCCP wysłac Do tego jak wroca zabrac prawa jazdy i wsadzic na osiołka-to ich miejsce Jak cie taki do kontroli zatrzymuje to widac ze jeszcze niedawno słome pomagał na polu staremu zwozic a teraz wielki pan policjant od Tuseka...smierdziel
  • dario (gość)
  • Czytam Wasze komentarze i ich większa ilość obwinia premiera Tuska. Skoro tylu jest jego przeciwników, gdziekolwiek się nie czyta, to dlaczego wciąż jest on premierem? Polska nie może się pochwalić dobrymi drogami ale małymi kroczkami te drogi powstają. Pisanie o tym jak jest źle naprawdę nic nie pomoże. Doceńmy to co mamy, czyli piękne Polki :D
  • daro (gość)
  • Proste jak banan. Predkosc zabija. W wiekszosci krajow poradzili sobie z piratami za sprawa wysokich kar. O jedno zero w gore-jestem za!!!
  • maciejjj (gość)
  • Na to całe G fotoradarowo-radarowe najwygodniejszy jest jammer. Mam taki Blue Raider i posprzątane. polecam wszystkim, lepiej zapłacić za jammer niż ciągle płacić mandaty!!

Dodaj komentarz