Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekroczenie prędkości o 50 km/h. To trzeba wiedzieć

Mariusz Michalak
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Kierowcy masowo tracą prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Podpowiadamy co trzeba wiedzieć o tym przepisie.

Od 18 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostaje ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Wątpliwości. Co jest zgodne a co nie z Konstytucją?

We wrześniu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niekonstytucyjności przepisów. Argumentował, że kierowca nie może zostać podwójnie ukarany, a w tej chwili otrzymuje dwie kary: mandat oraz odebrane uprawnień. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył w składzie pięciu sędziów przepisy, na podstawie których starosta jest zobowiązany do zatrzymania prawa jazdy.

Z orzeczenia wynika, że zakładanie w ramach dwóch różnych postępowań karnego i administracyjnego za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym dwóch różnych sankcji, nie narusza zasady, że nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie. Uznano, że zatrzymanie prawa jazdy nie jest sankcją karną.

Obecnie w pracy policji nic się się zmienia - nadal może odbierać prawo jazdy. Tylko w ciągu roku od wprowadzenia nowych przepisów ponad 33 tys. kierowców straciło prawo jazdy.

Luka w prawie

Aby uniknąć odebrania prawa jazdy, kierowcy deklarowali, że „zapomnieli" dokumentu. W ten sposób nałożony został tylko mandat karny, punkty karne i grzywna za brak dokumentu. Nie można było odebrać prawa jazdy.

Projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami do którego dotarł DGP zakłada, że podstawą do wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h będzie informacja o tym fakcie przekazana przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Zmiany miałyby obowiązywać od początku 2017 roku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty