Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Punkty karne. Kierowcy sprawdzą ich ilość przez internet?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Na możliwość sprawdzenia dokładnej liczby punktów karnych przez internet czeka wielu kierowców. Niebawem będzie to możliwe.

Obecnie procedura sprawdzania liczby posiadanych punktów karnych wymaga od kierowcy udania się na komisariat policji. Idą jednak zmiany. Kierowcy od 1 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl będą mogli zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi. Wystarczy zaufany profil, który potwierdzi naszą tożsamość.

Co zrobić, aby profil był zaufany? Są trzy możliwości założenia profilu zaufanego: całkowicie przez internet za pomocą certyfikatu kwalifikowanego albo zewnętrznego dostawcy tożsamości (na przykład bank), albo sam wniosek wysyłamy przez internet, ale potwierdzamy założenie konta w urzędzie.

Jakie informacje dostanie kierowca?

Kierowca zobaczy nie tylko liczbę punktów karnych. Będzie mógł również sprawdzić datę popełnienia wykroczeń, informacje o pojeździe, a także miejscu popełnienia wykroczenia.

Te usługi już działają 

Przypomnijmy, że obecnie działają e-usługi „Historia Pojazdu" i Bezpieczny Autobus". Pierwsza z nich powstała głównie z myślą o tych osobach, które planują zakup pojazdu używanego. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN a także daty pierwszej rejestracji w specjalnym formularzu, można uzyskać dostęp do szczegółowych danych samochodu. Wśród nich można sprawdzić, czy auto posiada aktualną polisę OC, datę ostatniego badania okresowego, a także stan licznika, jaki został odnotowany podczas poprzedniej kontroli stanu technicznego. Źródłem informacji jest Centralna Ewidencja Pojazdów prowadzona przez MSW. Dane osobowe właściciela nie są dostępne.

Redakcja poleca:

Volkswagen wstrzymuje produkcję popularnego auta
Kierowców czeka rewolucja na drogach?
Dziesiąta generacja Civica już w Polsce

Z kolei usługa „Bezpieczny Autobus" została zaprojektowana z myślą o turystach, którzy chcą upewnić się, że autokar, którym mają odbyć podróż, posiada ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. Do sprawdzenia tych danych wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu.

Warto wiedzieć: Elektryczny samochód w Polsce. Czy ma to sens?

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.