Punkty karne w 2013 roku

Przemysław Pepla
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Już od 19 stycznia 2013 roku mają w Polsce obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Jedną ze zmian, jakie zakładają, jest wprowadzenie nowego systemu karania kierowców tzw. punktami karnymi. Co jednak z tymi osobami, które popełnią wykroczenie jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy?
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Poza zmianami w procesie uzyskiwania prawa jazdy, a także wprowadzeniu komputerowej bazy danych kierowców (tzw. Centralnej Ewidencji Kierowców), ustawodawca przewidział także nowy system nakładania punktów karnych. Od 19 stycznia, każdy kierowca będzie mógł otrzymać jednorazowo nie więcej, niż 10 punktów karnych, bez względu na ilość popełnionych wykroczeń. Zlikwidowana zostanie także możliwość "kasowania" 6 punktów karnych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Kierowcy, którzy zgromadzą na swoim koncie ponad 24 punkty karne nie stracą prawa jazdy, jak teraz, lecz zostaną skierowani na obowiązkowy kurs składający się z wykładów. Będzie trwał około pięciu dni i kończył badaniem psychologicznym. Jeśli w ciągu 5 lat od wykonania badania kierowca ponownie popełni wykroczenia "warte" ponad 24 punkty, uprawnienia zostaną mu odebrane. By ponownie się starać o prawo jazdy, będzie musiał wziąć udział w kursie nauki jazdy, jak każdy kandydat na kierowcę.

Pojawia się jednak pytanie, co z punktami zgromadzonymi na koncie kierowców jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów. Ostatnio otrzymaliśmy w tej sprawie list od naszego Czytelnika, który zapytał, czy kierowca, który np. w grudniu 2012 otrzyma 10 punktów karnych, będzie podlegał nowej ustawie, czy też tej obowiązującej obecnie. "Wszyscy kierowcy ukarani po 19 stycznia 2013 podlegają nowym bardziej restrykcyjnym przepisom. A co z tymi, którzy już mają na swoim koncie jakieś punkty?" - pyta nasz Czytelnik.

- Ustawodawca przygotował się na taką ewentualność. Art. 136.1. mówi: "W stosunku do osób, które dopuściły się naruszeń przepisów ruchu drogowego przed dniem wejścia w życie ustawy i naruszenia te skutkowały przekroczeniem liczby 24 punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego, stosuje się tryb postępowania oraz skutki według stanu prawnego na dzień popełnienia naruszenia powodującego przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów". W tym przypadku okres vacatio legis jest zatem bardzo długi - wyjaśnia Adam Jasiński, ekspert Inspekcji Transportu Drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty