Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice są dobrym przykładem za kierownicą

(ip)
Fot: Dreszer Motor Sport
Fot: Dreszer Motor Sport
Jak wynika z anonimowych badań ankietowych przeprowadzonych przez Policję Śląską wśród licealistów zdecydowana większość bo prawie 93 proc. uważa swoich rodziców za dobrych kierowców. 87 proc. ankietowanych napisała również, że dobrzy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami.

Z badania ankietowego przeprowadzonego podczas debaty na temat przyczyn wypadków wśród młodych kierowców, która

Fot: Dreszer Motor Sport
Fot: Dreszer Motor Sport

odbyła się 11 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, wyłania się nam bardzo pozytywny obraz rodziców, odpowiedzialnych, prowadzących samochody w sposób przepisowy. – To bardzo dobry wynik, świadczący o tym, że rodzice mają odpowiedni autorytet jako kierowcy i cieszą się szacunkiem swoich dzieci w tym względzie – mówi psycholog transportu Centrum Psychologii PULS w Katowicach obecna w czasie debaty Agnieszka Pawlus. – Ten autorytet działa zarówno pozytywnie jak i negatywnie w zależności jak rodzice zachowują się na drodze – przestrzega psycholog.
Ponad 42 proc. badanych uważa, że „dzięki ryzykownym zachowaniom na drodze można wiele się nauczyć.” Skłonność do ryzyka wydaje się być wpisana w wiek i związana z odkrywaniem świata, granic swoich możliwości.

Prawie wszyscy uczestnicy badania odpowiedzieli, że jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowi zagrożenie na drodze – tylko jedna osoba spośród 178 była innego zdania. Mimo tego, statystyki policyjne nieubłaganie wskazują, że to właśnie alkohol i narkotyki są coraz częściej przyczyną niebezpiecznych zachowań na drodze prowadzących do poważnych wypadków, w dużej mierze śmiertelnych.

O komentarz do badania poprosiliśmy młodego kierowcę wyścigowego Maćka Dreszera:
- Zarówno młodzi jak i doświadczeni kierowcy muszą nauczyć się, że jazda samochodem to nie automat. My młodzi musimy

Fot: Dreszer Motor Sport
Fot: Dreszer Motor Sport

uważać na brawurę i przesacowanie swoich umiejętności, doświadczeni kierowcy na rutynę i brak uwagi – mówi Maciej Dreszer. – Jazda w ruchu ulicznym jest znacznie niebezpieczniejsza i bardziej nieprzewidywalna niż na torach wyścigowych – tłumaczy młody kierowca. Maciek Dreszer mimo zaproszenia na debatę nie mógł się na niej pojawić ze względu na odbywające się zawody na najtrudniejszym torze świata niemieckim Nurburgring.

Konkluzją badania może być zatem to, że mimo dobrego przykładu wyniesionego z domu, od rodziców, młodzi kierowcy i tak samodzielnie podejmują decyzje kierując pojazdami. Niejednokrotnie decyzje motywowane chęcią próbowania nowych rzeczy, eksperymentowania i odkrywania granic samochodu i swoich.

Debat na Śląsku
Debata z udziałem psychologa transportu, przedstawiciela Wydziału Inżynierii Drogowej Politechniki Śląskiej, przedstawiciela Śląskiego Kuratora Oświaty i przedstawiciela młodego kierowcy wyścigowego i rajdowego Maćka Dreszera miała charakter otwarty – pytań i odpowiedzi. Młodzież zadawała pytania, ale również stawiała tezy.

Ciekawostką debaty było również spostrzeżenie, że to głównie dziewczyny posiadają prawo jazdy, a chłopcy wydają się mieć mniejszy pociąg do motoryzacji. W luźnych rozmowach po debacie aktywne były również dziewczyny, które opowiadały o pierwszych próbach w sportach motorowych, jazdy na crossie, skuterach i motocyklach.

Fot: Dreszer Motor Sport
Fot: Dreszer Motor Sport

W czasie debaty odbyła się również premiera filmu profilaktycznego „Coś przerwało”, którego współtwórcami byli studenci Wydziału Radia i Telewizji UŚ oraz TV Sfera z Rudy Śląskiej. Film wywarł mocne wrażenie na uczestnikach debaty – po prezentacji zaległa głucha cisza.

- Mamy nadzieję, że ta debata nie tylko da nam dorosłych, decydentom w kwestiach przystosowania prawa do potrzeb kierowców, profilaktyki bezpieczeństwa i stałego obniżania liczby wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców – zwłaszcza tych śmiertelnych, ale uświadomiła również kilka zagrożeń młodzieży obecnej na sali – mówi podkomisarz Włodzimierz Mogiła, główny organizator spotkania ze strony Policją Śląskiej.

W czasie wydarzenia młodzież mogła doświadczyć dachowania samochodem osobowym dzięki specjalnego symulatorowi oraz zasiąść za sterami małej wyścigówki Maćka Dreszera, której ryk silnika robił wrażenie wśród licealistów.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty