Rząd przyjął zmiany przepisów prawa ruchu

Prawo jazdy

Autor: Robert Tomaszewski

Liczba odwiedzin: 37241

10 lutego rząd przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, według których, kierowca będzie mógł uzbierać 48 punktów karnych zanim straci prawo jazdy. Będą również nowe kategorie praw jazdy.

10 lutego rząd przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, według których, kierowca będzie mógł uzbierać 48 punktów karnych zanim straci prawo jazdy. Będą również nowe kategorie praw jazdy.

Zmiany przewidują m.in. nałożenie obowiązku kierowania na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego osób, które uzyskały 24 punkty karne za popełnione wykroczenia. Będzie on anulował wszystkie punkty. Fot. Krzysztof Szymczak

Utrata uprawnień do kierowania pojazdami czeka tych, którzy w okresie 5 lat, od otrzymania skierowania na kurs reedukacyjny, ponownie przekroczą dopuszczalną ilość punktów karnych. W sumie, nim kierowca utraci prawo jazdy, będzie musiał przez pięć lat uzbierać 48 pkt. karnych. Utrata prawa jazdy ma się wiązać nie tylko ze zdaniem egzaminu kontrolnego, tak jak jest to obecnie, ale ma także pociągać za sobą konieczność powtórzenia całego kursu na prawo jazdy od początku.

Zmianie nie ulega termin anulowania punktów, który nadal ma wynosić rok czasu od momentu ich uzyskania.  

- Celem zmian jest oczywiście podniesienie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Według obecnych przepisów kierowca, który przekroczył dozwoloną ilość punktów karnych jest kierowany na egzamin kontrolny, który faktycznie stresuje, ale nie dokształca kierowcy. Chodzi o to, aby zrewidować wiedzę osób łamiących przepisy. Kurs reedukacyjny ma na celu przypomnienie przepisów oraz uświadomienie zagrożeń, jakie występują na drodze, co jest znacznie pożyteczniejsze niż zdanie egzaminu - mówi nadkomisarz Adam Jasiński z Komendy Głównej Policji.

Pojawiły się również nowe kategorie praw jazdy - AM (dostępne od 14 roku życia i uprawniające do prowadzenia motorowerów) oraz A2 uprawniająca do prowadzenia motocykla o mocy do 35 kW, którego stosunek mocy do masy nie przekracza 02 kW/kg. A2 będzie można uzyskać po ukończeniu 18 roku życia, tak jak obecnie kat. A, którą po zmianach będzie można zdobyć w wieku 24 lat

Ponadto projekt ustawy proponuje dla kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kat. B, wprowadzenie 2-letniego okresu próbnego oraz określenie szczegółowych zasad postępowania z kierowcami popełniającymi wykroczenia lub przestępstwa drogowe. W przypadku popełnienia przez taką osobę dwóch wykroczeń, zostanie ona skierowana na kurs reedukacyjny natomiast trzecie będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy. Uprawnienia do kierowania zostaną również odebrane, gdy w okresie próby zostanie popełnione co najmniej jedno przestępstwo drogowe.

To jednak nie koniec. Każdy instruktor nauki jazdy oraz egzaminator będzie zobowiązany do regularnego odbywania tzw. warsztatów szkoleniowych, mających na celu stałe podnoszenie kwalifikacji.

Nowe przepisy mają dokładnie określać okres ważności prawa jazdy, który np. dla kat. B ma wynosić 15 lat. Obecne dokumenty mają być ważne do 2033 r.

Teraz proponowane zmiany trafią do senatu a następnie zostaną przekazane do prezydenta. Dopiero w momencie gdy prezydent zaakceptuje zmiany, będzie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.